moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szer. Marcin Lewandowski w finale mistrzostw świata

Szeregowy Marcin Lewandowski zajął drugie miejsce w swoim biegu eliminacyjnym na 800 m i awansował do finału ośmiusetmetrowców na XV Halowych Mistrzostwach Świata w Lekkiej Atletyce. Zawody rozpoczęły się dzisiaj w Ergo Arenie w Sopocie i zakończą w niedzielę. Finał biegu na 800 m mężczyzn odbędzie się ostatniego dnia mistrzostw.

Szer. Marcin Lewandowski (z prawej) powalczy w niedzielę o medal w biegu na 800 m.

Średniodystansowiec z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i złoty medalista V Letniej Olimpiady Wojskowej w Rio de Janeiro w biegu na 800 metrów startował w drugiej serii eliminacyjnej i musiał czekać na wyniki trzeciej, aby być pewnym awansu do niedzielnego finału. Do biegu o medale kwalifikowali się bowiem trzej zwycięzcy eliminacji oraz trzej zawodnicy z najlepszymi czasami.

Pierwszy zapewnił sobie awans obrońca tytułu mistrzowskiego i aktualny mistrz świata w biegu na 800 m ze stadionu otwartego Etiopczyk Mohammed Aman. W pierwszej serii eliminacyjnej pewnie triumfował z wynikiem 1 min 46,73 s. W drugiej serii szer. Marcin Lewandowski na finiszu przegrał z reprezentantem Republiki Południowej Afryki. André Olivier triumfował z czasem 1.46,21. Lewandowski przegrał z nim o 0,05 s. W trzeciej serii najlepszy był drugi z Polaków Adam Kszczot, który 800 m pokonał w 1.45,76. Szybciej od Lewandowskiego oprócz Kszczota pobiegł tylko Brytyjczyk Andrew Osagie (1.45,88) i zawodnik z WZS Bydgoszcz mógł odetchnąć z ulgą – z czwartym czasem awansował do finału. Oprócz dwóch Polaków oraz zwycięzców pierwszej i drugiej serii eliminacyjnej w biegu o medale wystąpią jeszcze Brytyjczyk Andrew Osagie oraz Holender Thijmen Kupers. Finał rozpocznie się w niedzielę o godz. 17.20.

Bardzo dobrze w eliminacjach biegu na 800 m kobiet spisała się również jedyna z Polek startująca na tym dystansie Angelika Cichocka. Zawodniczka, którą trenuje tak samo jak szer. Marcina Lewandowskiego starszy brat ośmiusetmetrowca Zawiszy – Tomasz, wygrała pierwszy bieg eliminacyjny. Polka z czasem 2 min 00,39 s ustanowiła swój nowy rekord życiowy i uzyskała najlepszy w tym sezonie wynik na świecie.

W popołudniowych eliminacjach startowało jeszcze dwóch żołnierzy. Szer. Dariusz Kuć był drugi w swojej serii biegu na 60 m i z czasem 6,58 s wywalczył po raz drugi w swojej karierze awans do półfinału halowego czempionatu. Sprinter z bydgoskiego Zawiszy i  WZS Bydgoszcz o 0,02 poprawił swój rekord życiowy sprzed kilku dni z Sopotu i już tylko 0,07 s brakuje mu do wyrównania rekordu Polski ustanowionego w 1987 roku przez chorążego Mariana Woronina z warszawskiej Legii. Kuć w biegu eliminacyjnym przegrał o 0,01 z Niemcem Lucasem Jakubczykiem i jutro o godz. 18.30 walczyć będzie o awans do sobotniego finału (początek o godz. 20.57). Natomiast w półfinale biegu na 3000 m szer. Łukasz Parszczyński (38 Dywizjon Zabezpieczenia Obrony Powietrznej Sochaczew i Podlasie Białystok) zajął dziewiąte miejsce i nie zapewnił sobie awansu do niedzielnego finału. Świeżo upieczony rekordzista Polski w biegu na 3000 m (podczas ostatnich MP w Sopocie wynikiem 7.49,26 o blisko 5 s poprawił rekord Yareda Shegumo z 2004 roku) uzyskał o ponad 3 s gorszy czas od „życiówki”.

szus

autor zdjęć: arch. Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
 
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Nowy wiceminister w MON
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Polscy weterani i książę Harry
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Klasy wojskowe po nowemu
Wojsko wraca do Łomży
Pamięć o tragedii
Umowa na Feniksy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Oko na Europę
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Nowa misja i nowy sprzęt
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Modernizacja starów 266
„Górale” zdobywają miasto
Stalin czekał i kalkulował
Głos (z) płonącej Warszawy
Dead to the World
Irańskie szachy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Z maratonu programowania do wojska
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Sprawdzają Brutusa
GROM Challenge
Modernizacja Sokołów
Polska nie pozostanie osamotniona
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Samochód do desantowania
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Iranian Chess Game
Rozpoczynamy nową erę
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Selekcja w pigułce
Agresja sowieckiego kolosa
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Chorwacki test polskich kadetów
Cienka niebieska linia
Śląskie sceny z życia
Walka i dyplomacja
Jedna misja, jeden zespół
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Terytorialsi na wysokościach
Polscy nurkowie na Islandii
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
A Torn Subcontinent
Thin Blue Line
W Indiach mieli swój drugi dom
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO