moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowa fabryka broni otwarta w Radomiu

To najnowocześniejszy w Polsce zakład produkujący uzbrojenie. Jego budowa kosztowała blisko 100 mln złotych. Dziś w Radomiu, w obecności premiera Donalda Tuska, otwarto Fabrykę Broni „Łucznik”. Będzie produkowała między innymi: modułowe systemy broni strzeleckiej (MSBS) i broń krótką w ramach programu indywidualnego wyposażenia żołnierza TYTAN.


– W najbliższym czasie Polska wyda na modernizację armii 100 miliardów złotych. Najprościej byłoby kupić broń za granicą, ale chcemy przeznaczyć te pieniądze na polskich inżynierów i robotników, dlatego zdecydowaliśmy się na inwestycję w Radomiu – mówił premier Donald Tusk, otwierając Fabrykę Broni „Łucznik”.

Premier podkreślał, że rząd nie tylko zwiększa potencjał polskiej obronności, ale równocześnie inwestuje w polski rynek pracy, przemysł i krajową technologię, co ma znaczenie bezpośrednio dla obronności. – Zarówno decyzja o konsolidacji, jak i wcześniejsze decyzje o inwestycjach w polską zbrojeniówkę to początek planu, którego celem jest maksymalna polonizacja przemysłu zbrojeniowego – dodał Tusk.

Premier podkreślał, że „poziom produkcji w Polsce nie będzie obiegał od tego, co najlepsze i najnowocześniejsze na rynkach światowych”. – Musimy skutecznie konkurować z największymi potęgami na świecie, inaczej zagrożenia zarówno gospodarcze, jak innego typu staną się bardzo realne – mówił szef rządu dodając, że „polski przemysł, a Radom był symbolem polskiego przemysłu przez dziesięciolecia, to nie ambicja rządzących, tylko strategiczna decyzja”.

Z kolei marszałek Sejmu Ewa Kopacz, która jest posłanką z tego regionu, podkreślała, że Fabryka Broni „Łucznik” to inwestycja, która powstała z myślą o ludziach „wiążących swoją przyszłość z Radomiem”. – To jeden z etapów procesu, który prowadzi do tego, że Radom będzie stolicą polskiego przemysłu zbrojeniowego – mówiła marszałek Sejmu.

Budowa nowoczesnego kompleksu, składającego się z trzech budynków, trwała półtora roku. Inwestycja, której koszty wyniosły blisko 100 mln zł, została sfinansowana przez Agencję Rozwoju Przemysłu oraz z sumy pochodzącej z prywatyzacji zakładów zbrojeniowych.

W połowie roku w nowych pomieszczeniach ma ruszyć produkcja modułowego systemu broni strzeleckiej MSBS 5,56, nad którym Fabryka Broni „Łucznik” pracuje wspólnie z Wojskową Akademią Techniczną. Broń w przyszłości ma zastąpić karabinek wz. 96 Beryl i AK 47. Docelowo w skład systemu MSBS ma wchodzić pięć wersji broni, każda w układzie kolbowym i bezkolbowym. Poza karabinkiem podstawowym będzie to subkarabinek z krótszą lufą i karabinek z 40-milimetrowym granatnikiem podwieszanym. W skład systemu mają wchodzić też karabinki: wyborowy i maszynowy, zasilany z magazynka. Koncepcja Fabryki Broni „Łucznik” i WAT zakłada, że broń w obu układach będzie miała wspólną komorę zamkową i około 80 proc. elementów wewnętrznych.

Kompleks fabryczny powstał na obrzeżach Radomia, w podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO PARK WISŁOSAN, na działce o powierzchni niemal 4 hektarów. Hala produkcyjno-magazynowa ma 134 m długości, 85 m szerokości i ponad 7,5 m wysokości. Pozostałe dwa budynki to stacja prób oraz dwukondygnacyjny budynek biurowo-socjalny. Powierzchnia użytkowa kompleksu to ponad 16 tys. m2 , w tym przeszło 13 tys. zajmie hala i stacja prób. Generalnym wykonawcą inwestycji jest radomska firma Rosa-Bud S.A. Środki na wdrożenie nowych produktów oraz modernizację parku maszynowego przekaże Polski Holding Obronny (dawna Grupa Bumar). Fabryka Broni ma zatrudniać ponad 400 osób.

REKLAMA

JT

autor zdjęć: Maciej Śmiarowski/ KPRM

dodaj komentarz

komentarze

~hihihaha
1478521860
Oj, będzie co wyprzedawać za grosze już niebawem. Byle przed końcem 2016 r.
E1-5D-0C-CF
~ja
1394883960
Do DARIO- Zapewniam Cię że skoro są środki na wysokie gaże i nagrody dla urzędników i skoro są środki na utrzymanie armii urzędników, skoro niegospodarnie wydaje się pieniądze (niedawna kontrola NIK) to znaczy że są środki na zakup sprzętu wojskowego. Państwo polskie dysponuje olbrzymimi kwotami niewyobrażalnymi dla przeciętnego zjadacza chleba i to oczywiście dzięki Tobie, bo drenują urzędnicy Twoje kieszenie na wszystkie możliwe sposoby.
1C-65-15-51
~Dario
1394725260
Trzeba zrobić składkę narodową, jak przed II wojną dopóki jeszcze cokolwiek można zrobić. Później będzie za późno. A może nawet żeby było sprawiedliwiej, niech parlament uchwali jednorazowy albo kilkurazowy podatek w wysokości 1-2% dochodu (czyli przy średniej krajowej jakieś 50 zł). Za te środki możnaby szybko i sprawnie coś kupić. Jeśli nie zrobimy nic to dalej będziemy mogli się poszczycić jedynie kilkoma F16, które i tak zostaną zneutralizowane jako pierwsze zanim ewentualny konflikt by się rozpoczął.
71-A3-25-8E
~koks
1394058540
Szkoda, że u nas tylko się buduje a nie produkuje. W piechocie powinien zostać kaliber 7,62mm. U nas jak zwykle jeśli się kupuje nowe to po to by zmniejszyć potencjał. Rosjanie inwestują 7,62mm. 5,56mm to standard NATO ale Polacy nie będą ewentualnie walczyć z Niemcami a z wrogiem który operuje standardem 7,62mm. Zaletą jest celny ostrzał ze znacznie dłuższej odległości. 5,56mm ok dla kierowców itd., ale nie na twarde pole walki.
82-32-E9-FE

F-16 kończą misję w Estonii
 
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Święto żołnierzy służących na misjach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Co z tegorocznym MSPO?
Kierunek: Drawsko Pomorskie
NATO walczy z koronawirusem
Terytorialsi nie stracą dodatku
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Amerykanie odmładzają F-16
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
„Harpun” do walki
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Spartan” znów na Mazurach
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Polskie porty bardziej otwarte
Sukcesy sportowców w mundurach
Ćwiczenia z torpedą
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Gotowi na „Defendera”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Prawdziwi wojownicy
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
MON nie wycofuje się z MSPO
Wojsko przeciw wirusowi
Na misjach święta inne niż zwykle
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Nowy wiceminister w MON
Agent w generalskich szlifach
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Podchorążowie za sterami Bielików
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Army of Medics
Kontrakty na Raki i nowe mundury
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Patrioty z polskimi przyczepami
Pracowity tydzień flotylli
Rubiny w walce z epidemią
Obradowała Rada Gabinetowa
Na zakupy do sklepu AMW
Widzieć i nie być widzianym
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Ostatnie prace przed „Defenderem”
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Partyzanci rozgromili ubeków
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Online z mistrzami sportu
Przeciwlotnicza Sona
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Białe noce podhalańczyków
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Specjalsi świętują

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO