moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Oni powalczą w Sopocie o medale

Jedenaścioro żołnierzy będzie reprezentować Polskę podczas rozpoczynających się w piątek XV Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce. W sopockiej Ergo Arenie biało-czerwonych barw bronić będzie 37 zawodników. To największa reprezentacja Polski w historii startów naszych lekkoatletów w hali.

Szer. Dariusz Kuć (w środku) zapowiada, że na mistrzostwach świata zamierza pobić rekord Polski w biegu na 60 m. Fot. Archiwum Jacka Szustakowskiego.

W czternastu występach na halowych mistrzostwach świata reprezentanci Polski zdobyli 22 medale, w tym dwa złote, sześć srebrnych i 14 brązowych. Najlepiej biało-czerwoni spisali się w japońskim Maebashi w 1999 roku. Zdobyli pięć medali, a mistrzem świata został sierżant Sebastian Chmara. Reprezentant bydgoskiego Zawiszy wygrał rywalizację wieloboistów. Dobrze wypadli także nasi czterystumetrowcy pod wodzą st. sierż. Roberta Maćkowiaka z wrocławskiego Śląska, którzy w sztafecie 4×400 m z czasem 3 min 3,01 s ustanowili halowy rekord Europy. Wyniku Piotra Haczka, Jacka Bociana, st. plut. Piotra Rysiukiewicza i st. sierż. Roberta Maćkowiaka nie poprawiono zresztą do dzisiaj. W 2001 roku sztafeta w składzie z Maebashi wywalczyła drugi złoty medal w historii startów Polaków w mistrzostwach świata w hali.

W Sopocie w ślady sierżantów Chmary i Maćkowiaka oraz plutonowego Rysiukiewicza zamierza pójść jedenaścioro żołnierzy. O tytuł mistrza świata walczyć będą: w biegu na 60 m kobiet – st. mar. Marta Jeschke (z Wojskowego Zespołu Sportowego Gdynia) i szer. Anna Kiełbasińska (WZS Poznań); w sztafecie 4×400 m kobiet – st. szer. Ewelina Ptak (WZS Wrocław); biegu na 60 m mężczyzn – szer. Dariusz Kuć (WZS Bydgoszcz); biegu na 400 m i sztafecie 4×400 m – szer. Jakub Krzewina (WZS Wrocław), mar. Kacper Kozłowski (WZS Gdynia), szer. Łukasz Krawczuk (WZS Wrocław); biegu na 800 m – szer. Marcin Lewandowski (WZS Bydgoszcz); biegu na 3000 m – szer. Łukasz Parszczyński (38 Dywizjon Zabezpieczenia Obrony Powietrznej Sochaczew); biegu na 60 m przez płotki – st. szer. Dominik Bochenek (WZS Bydgoszcz) i w skoku o tyczce – st. szer. Paweł Wojciechowski (WZS Bydgoszcz).

Podczas mistrzostw kraju – jedynego sprawdzianu przed zawodami w Ergo Arenie – żołnierze, którzy zostali powołani do reprezentacji Polski, wywalczyli sześć złotych medali, pięć srebrnych i dwa brązowe. Tytuły mistrzów Polski wywalczyli: st. szer. Dominik Bochenek w biegu na 60 m przez płotki, st. mar. Marta Jeschke w biegu na 60 m, szer. Anna Kiełbasińska w biegu na 200 m, szer. Dariusz Kuć w biegu na 60 m, szer. Łukasz Parszczyński w biegu na 3000 m oraz szer. Łukasz Krawczuk i szer. Jakub Krzewina w sztafecie 4×400 m mężczyzn. Srebrne medale zdobyli: dwa – szer. Anna Kiełbasińska w biegu na 60 m i 60 m przez płotki, szer. Jakub Krzewina w biegu na 400 m, szer. Marcin Lewandowski w biegu na 800 m i st. szer. Paweł Wojciechowski w skoku o tyczce. Natomiast na najniższym stopniu podium w Ergo Arenie stanęli: mar. Kacper Kozłowski (był trzeci w biegu na 400 m) i st. szer. Ewelina Ptak (400 m).

Szer. Marcin Lewandowski na najwyższym stopniu podium I Otwartych Integracyjnych Wojskowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce, które we wrześniu zeszłego roku odbyły się w niemieckim Warendorfie. Fot. Archiwum ppłk. Leszka Korszuna.

Kibice lekkiej atletyki największe nadzieje wiążą z dwukrotnym mistrzem olimpijskim w pchnięciu kulą Tomaszem Majewskim, medalistką halowych mistrzostw Europy i świata oraz igrzysk olimpijskich w skoku o tyczce Anną Rogowską oraz średniodystansowcami Adamem Kszczotem i szer. Marcinem Lewandowskim. W biegu na 800 m Kszczot i Lewandowski mają duże szanse powalczyć o medal. Na razie w hali lepiej spisywał się ten pierwszy, który w 2011 i 2013 roku zdobył tytuł mistrza Europy, a w 2010 roku brąz na mistrzostwach świata. Lewandowski nie przygotowywał się specjalnie do startów pod dachem. Tym razem ze względu na czempionat rozgrywany w Polsce zmienił plany i jego ostatnie wyniki uzyskane w hali świadczą o tym, że jest dobrze przygotowany do startu w Sopocie. Ostatnio na mityngu we francuskim Metz poprawił o 0,10 s swój poprzedni rekord Polski w biegu na 1000 m.  

Z kolei podczas mistrzostw kraju w Sopocie szer. Łukasz Parszczyński wynikiem 7 min 49,26 s pobił rekord Polski w biegu na 3000 m. Natomiast szer. Anna Kiełbasińska zdobywając złoto w biegu na 200 m, z czasem 23,24 s, poprawiła swój rekord życiowy. Niewiele – 0,02 sekundy – zabrakło natomiast do poprawienia „życiówki” st. szer. Dominikowi Bochenkowi w biegu na 60 m przez płotki. Na tym samym dystansie, ale bez płotków, szer. Dariusz Kuć. uzyskał wynik 6,60 s i zapowiedział, że podczas halowych mistrzostw świata spróbuje pobić rekord Polski (6,51 s), który od 1987 roku należy do chorążego rezerwy Mariana Woronina.

W sopockiej Ergo Arenie zabraknie dyskoboli. Z przyczyn organizacyjnych rzut dyskiem jeszcze nie został włączony do programu mistrzostw świata w hali. Ostatnie zawody w Berlinie pokazały jednak, że dyskobole mogą z powodzeniem rywalizować pod dachem. W stolicy Niemiec 11 tysięcy widzów oglądało w hali pasjonujący konkurs rzutu dyskiem, który wynikiem 64,82 m wygrał reprezentant gospodarzy Martin Wierig. Drugi był st. kpr. Piotr Małachowski (63,73), trzeci Robert Urbanek (62,27), a czwarty sierżant Robert Harting (62,20).

szus

autor zdjęć: Archiwum Jacka Szustakowskiego, Archiwum ppłk. Leszka Korszuna

dodaj komentarz

komentarze


Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
 
Iranian Chess Game
Śląskie sceny z życia
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
A Torn Subcontinent
Modernizacja Sokołów
Cienka niebieska linia
Polscy weterani i książę Harry
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Klasy wojskowe po nowemu
W Indiach mieli swój drugi dom
Pamięć o tragedii
„Górale” zdobywają miasto
Irańskie szachy
Chorwacki test polskich kadetów
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Stalin czekał i kalkulował
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Samochód do desantowania
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Umowa na Feniksy
Thin Blue Line
Oko na Europę
Agresja sowieckiego kolosa
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Nowa misja i nowy sprzęt
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Polska nie pozostanie osamotniona
Polscy nurkowie na Islandii
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Terytorialsi na wysokościach
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Walka i dyplomacja
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Wojsko wraca do Łomży
Głos (z) płonącej Warszawy
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Jedna misja, jeden zespół
Rozpoczynamy nową erę
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Dead to the World
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Selekcja w pigułce
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Modernizacja starów 266
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowy wiceminister w MON
Z maratonu programowania do wojska
GROM Challenge
Sprawdzają Brutusa
Defendery 2019 – część 4
Natowskie brygady pod polskim dowództwem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO