moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Oni powalczą w Sopocie o medale

Jedenaścioro żołnierzy będzie reprezentować Polskę podczas rozpoczynających się w piątek XV Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce. W sopockiej Ergo Arenie biało-czerwonych barw bronić będzie 37 zawodników. To największa reprezentacja Polski w historii startów naszych lekkoatletów w hali.

Szer. Dariusz Kuć (w środku) zapowiada, że na mistrzostwach świata zamierza pobić rekord Polski w biegu na 60 m. Fot. Archiwum Jacka Szustakowskiego.

W czternastu występach na halowych mistrzostwach świata reprezentanci Polski zdobyli 22 medale, w tym dwa złote, sześć srebrnych i 14 brązowych. Najlepiej biało-czerwoni spisali się w japońskim Maebashi w 1999 roku. Zdobyli pięć medali, a mistrzem świata został sierżant Sebastian Chmara. Reprezentant bydgoskiego Zawiszy wygrał rywalizację wieloboistów. Dobrze wypadli także nasi czterystumetrowcy pod wodzą st. sierż. Roberta Maćkowiaka z wrocławskiego Śląska, którzy w sztafecie 4×400 m z czasem 3 min 3,01 s ustanowili halowy rekord Europy. Wyniku Piotra Haczka, Jacka Bociana, st. plut. Piotra Rysiukiewicza i st. sierż. Roberta Maćkowiaka nie poprawiono zresztą do dzisiaj. W 2001 roku sztafeta w składzie z Maebashi wywalczyła drugi złoty medal w historii startów Polaków w mistrzostwach świata w hali.

W Sopocie w ślady sierżantów Chmary i Maćkowiaka oraz plutonowego Rysiukiewicza zamierza pójść jedenaścioro żołnierzy. O tytuł mistrza świata walczyć będą: w biegu na 60 m kobiet – st. mar. Marta Jeschke (z Wojskowego Zespołu Sportowego Gdynia) i szer. Anna Kiełbasińska (WZS Poznań); w sztafecie 4×400 m kobiet – st. szer. Ewelina Ptak (WZS Wrocław); biegu na 60 m mężczyzn – szer. Dariusz Kuć (WZS Bydgoszcz); biegu na 400 m i sztafecie 4×400 m – szer. Jakub Krzewina (WZS Wrocław), mar. Kacper Kozłowski (WZS Gdynia), szer. Łukasz Krawczuk (WZS Wrocław); biegu na 800 m – szer. Marcin Lewandowski (WZS Bydgoszcz); biegu na 3000 m – szer. Łukasz Parszczyński (38 Dywizjon Zabezpieczenia Obrony Powietrznej Sochaczew); biegu na 60 m przez płotki – st. szer. Dominik Bochenek (WZS Bydgoszcz) i w skoku o tyczce – st. szer. Paweł Wojciechowski (WZS Bydgoszcz).

Podczas mistrzostw kraju – jedynego sprawdzianu przed zawodami w Ergo Arenie – żołnierze, którzy zostali powołani do reprezentacji Polski, wywalczyli sześć złotych medali, pięć srebrnych i dwa brązowe. Tytuły mistrzów Polski wywalczyli: st. szer. Dominik Bochenek w biegu na 60 m przez płotki, st. mar. Marta Jeschke w biegu na 60 m, szer. Anna Kiełbasińska w biegu na 200 m, szer. Dariusz Kuć w biegu na 60 m, szer. Łukasz Parszczyński w biegu na 3000 m oraz szer. Łukasz Krawczuk i szer. Jakub Krzewina w sztafecie 4×400 m mężczyzn. Srebrne medale zdobyli: dwa – szer. Anna Kiełbasińska w biegu na 60 m i 60 m przez płotki, szer. Jakub Krzewina w biegu na 400 m, szer. Marcin Lewandowski w biegu na 800 m i st. szer. Paweł Wojciechowski w skoku o tyczce. Natomiast na najniższym stopniu podium w Ergo Arenie stanęli: mar. Kacper Kozłowski (był trzeci w biegu na 400 m) i st. szer. Ewelina Ptak (400 m).

Szer. Marcin Lewandowski na najwyższym stopniu podium I Otwartych Integracyjnych Wojskowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce, które we wrześniu zeszłego roku odbyły się w niemieckim Warendorfie. Fot. Archiwum ppłk. Leszka Korszuna.

REKLAMA

Kibice lekkiej atletyki największe nadzieje wiążą z dwukrotnym mistrzem olimpijskim w pchnięciu kulą Tomaszem Majewskim, medalistką halowych mistrzostw Europy i świata oraz igrzysk olimpijskich w skoku o tyczce Anną Rogowską oraz średniodystansowcami Adamem Kszczotem i szer. Marcinem Lewandowskim. W biegu na 800 m Kszczot i Lewandowski mają duże szanse powalczyć o medal. Na razie w hali lepiej spisywał się ten pierwszy, który w 2011 i 2013 roku zdobył tytuł mistrza Europy, a w 2010 roku brąz na mistrzostwach świata. Lewandowski nie przygotowywał się specjalnie do startów pod dachem. Tym razem ze względu na czempionat rozgrywany w Polsce zmienił plany i jego ostatnie wyniki uzyskane w hali świadczą o tym, że jest dobrze przygotowany do startu w Sopocie. Ostatnio na mityngu we francuskim Metz poprawił o 0,10 s swój poprzedni rekord Polski w biegu na 1000 m.  

Z kolei podczas mistrzostw kraju w Sopocie szer. Łukasz Parszczyński wynikiem 7 min 49,26 s pobił rekord Polski w biegu na 3000 m. Natomiast szer. Anna Kiełbasińska zdobywając złoto w biegu na 200 m, z czasem 23,24 s, poprawiła swój rekord życiowy. Niewiele – 0,02 sekundy – zabrakło natomiast do poprawienia „życiówki” st. szer. Dominikowi Bochenkowi w biegu na 60 m przez płotki. Na tym samym dystansie, ale bez płotków, szer. Dariusz Kuć. uzyskał wynik 6,60 s i zapowiedział, że podczas halowych mistrzostw świata spróbuje pobić rekord Polski (6,51 s), który od 1987 roku należy do chorążego rezerwy Mariana Woronina.

W sopockiej Ergo Arenie zabraknie dyskoboli. Z przyczyn organizacyjnych rzut dyskiem jeszcze nie został włączony do programu mistrzostw świata w hali. Ostatnie zawody w Berlinie pokazały jednak, że dyskobole mogą z powodzeniem rywalizować pod dachem. W stolicy Niemiec 11 tysięcy widzów oglądało w hali pasjonujący konkurs rzutu dyskiem, który wynikiem 64,82 m wygrał reprezentant gospodarzy Martin Wierig. Drugi był st. kpr. Piotr Małachowski (63,73), trzeci Robert Urbanek (62,27), a czwarty sierżant Robert Harting (62,20).

szus

autor zdjęć: Archiwum Jacka Szustakowskiego, Archiwum ppłk. Leszka Korszuna

dodaj komentarz

komentarze


Przeciwlotnicy w drodze do USA
 
Dla odważnych i walecznych
Bon turystyczny także w wojsku
Awanse w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Ukraiński kurs na Zachód
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Artylerzyści z USA na poligonie, czyli manewr i ogień
Laserowa artyleria US Army
Sprawdzony sojusznik
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Apel Pamięci ku czci bohaterów wojny z bolszewikami
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Szarża „Hallerczyka”
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Amerykanie znów w Drawsku
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Więcej celowników z PCO dla wojska
Online z mistrzami sportu
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wojsko przeciw wirusowi
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Jeźdźcy apokalipsy w Płocku
Trwała odporność terytorialsów
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Biblią w bolszewików
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Muzeum Józefa Piłsudskiego czeka na gości
Polskie porty bardziej otwarte
Amerykanie odmładzają F-16
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Kierunek: misja
Super Warrior w GROM-ie
Świętuj z żołnierzami
Polsko-amerykańska współpraca
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Strzelnice dla terytorialsów
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Na misjach święta inne niż zwykle
F-16 kończą misję w Estonii
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO