moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent: Polska jest bezpieczna

Polska ma pełne gwarancje bezpieczeństwa od Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie powinna konsekwentnie wskazywać, że Rosja, interweniując na Krymie, łamie liczne normy i zobowiązania – podkreślał prezydent Bronisław Komorowski po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował, że na wniosek Polski zbierze się jutro Rada Północnoatlantycka NATO.


W porannym posiedzeniu RBN wzięli udział liderzy wszystkich partii reprezentowanych w sejmie. Tematem była oczywiście sytuacja na Ukrainie. – „Pełzające” przejęcie władzy na Krymie przez stacjonujące tam wojska dokonuje się głównie poprzez demonstrację siły. (…) To jest rozwiązywanie kwestii spornych na drodze militarnej. To musi budzić obawy na przyszłość – mówił prezydent Bronisław Komorowski po posiedzeniu Rady. Zapowiedział, że Polska będzie konsekwentnie wskazywała na złamanie przez Rosję licznych norm i zobowiązań. – Będziemy wykorzystywali wszelkie realne możliwości, aby twardo prezentować brak zgody na fakty dokonane w postaci przejęcia kontroli nad Krymem przez państwo rosyjskie – podkreślał prezydent.

Pytany o ewentualne zagrożenie militarne dla Polski i możliwe decyzje prezydent odpowiedział, że Polska jest krajem bezpiecznym i obecne wydarzenia nie stanowią zagrożenia dla samej Rzeczypospolitej, ale dla ładu międzynarodowego. – I z tego względu należy doskonalić również polski system obronny – dodał.

Film: www.prezydent.pl

W poniedziałek wieczorem minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował, że na wniosek Polski we wtorek zbierze się Rada Północnoatlantycka NATO. Posiedzenie ma się odbyć w trybie artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego. Mówi on, że „strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze stron”. W wydanym dzisiaj komunikacie NATO stwierdziło, że sytuacja na Ukrainie jest postrzegana jako zagrożenie dla sąsiadujących z tym krajem członków Sojuszu i niesie poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa i stabilności w obszarze euroatlantyckim.

W nocy z niedzieli na poniedziałek o sytuacji za naszą wschodnią granicą Bronisław Komorowski rozmawiał z prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą. – Prezydent USA złożył jednoznaczną deklarację, wiedząc o tym, że Polska jest sąsiadem nie tylko Ukrainy, lecz także Rosji, o pełnych gwarancjach bezpieczeństwa Polski zarówno w imieniu NATO, jak i Stanów Zjednoczonych – zaznaczył prezydent Komorowski.


Kilkanaście godzin temu portale obiegła informacja o ruchach polskich wojsk w stronę wschodniej granicy, w tym obwodu kaliningradzkiego. Potwierdzeniem miały być nadsyłane przez czytelników zdjęcia wykonane w Słupsku i Gorzowie Wielkopolskim. Doniesienia te zdementował rano Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej. – Całkowitą nieprawdą są informacje w sieci o jakichkolwiek ruchach jednostek Wojska Polskiego odbiegających od rutyny – napisał na Twitterze. Kilkanaście minut później powtórzył to samo na antenie RMF FM. – Polska armia nie jest w stanie podwyższonej gotowości, nie ma wzmożonej aktywności wojskowych komend uzupełnień. Nie ma takiej potrzeby – mówił minister w rozmowie z reporterem stacji.

Szef MON pytany o to, czy Polska zmierza do uzyskania od NATO deklaracji militarnego zaangażowania, odpowiedział: Jest za wcześnie, żeby o tym mówić. Na razie nasi przywódcy – prezydent, premier – są skupieni na aktywności międzynarodowej, na poruszeniu mechanizmów Unii Europejskiej, NATO, Organizacji Narodów Zjednoczonych po to, aby jak najmocniej się zaangażowały. To jest właśnie ten etap – etap oddziaływania na Rosję, by powstrzymała się od działań, które zapowiedziała.

W wydanym dzisiaj oświadczeniu Ministerstwo Obrony Narodowej „kategorycznie zaprzecza”, by obserwowane na terenie Polski ruchy wojsk miały cokolwiek wspólnego z sytuacją na Ukrainie. „Przemieszczenia sprzętu i żołnierzy, o których informują media, mają charakter rutynowy, planowy i pozostają w związku z realizowanym procesem szkolenia pododdziałów. Rozmieszczenie poligonów i ośrodków szkolenia na terenie całego kraju sprawia, że udające się na ćwiczenia pododdziały przemieszczają się po terenie kraju na trasach macierzysta jednostka – rejon ćwiczeń. Ruchy te wynikają z typowej działalności szkoleniowej” – czytamy w komunikacie. MON zapewnia także, że liczba przeprowadzanych obecnie ćwiczeń wojskowych wynika z wcześniejszych planów i nie uległa zmianie ze względu na kryzys na Krymie.

Napięcie na Krymie narasta od soboty. Wówczas to prezydent Rosji Władimir Putin wystąpił do Rady Federacji o pozwolenie na użycie wojska na terytorium sąsiedniej Ukrainy. Zgodę otrzymał. W odpowiedzi Ukraina postawiła swoje wojska w stan gotowości bojowej. Stacjonujące na Krymie rosyjskie oddziały otaczają ukraińskie jednostki wojskowe. Dziś w nocy miało dojść również do ataków na posterunki straży granicznej. Od rana media obiegła informacja o koncentracji rosyjskich sił w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej i na morzu wokół półwyspu.

Postępowanie Rosji potępiły m.in. NATO, Stany Zjednoczone i Japonia. Zaniepokojenie sytuacją wyraziły też Chiny, które opowiedziały się za terytorialną integralnością Ukrainy.

REKLAMA

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Łukasz Kamiński / prezydent.pl, DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~youngveteran
1394130000
Good decision Mr.Sikorski. get Nato and show to Russia on the road .Nato is most imprtant organization in the world!!!. Fight for freedom!!!!
1B-0A-6C-3B
~mi;o
1393904520
amerykanski dlug przekroczyl ,,, 17 bilionow 406 miliardow ,,,na kazdego amerikanina nawet dziecko przypada po 55 tys dollars do splaty,,,,to sa fakty,,, nikt zza oceanu za nas glowy nie bedzie nastawial,a polska zadnych sankcji na usa nie nalozy,,,,,zejdzmy na ziemie i nie bujajmy w oblokach,,,pozdrowienia
2F-0B-BE-2F
~Luke
1393875780
Poland went through to many wars in the past 1000 year to just trust our leaders when they say Poland is safe, Polish people know better and don't trust the politicians. Poland only will be safe if they have their own Nuclear bombs, but they don't. Time changes but wars and safety never does. Poland should keep on modernizing and strengthening their armed forces now before it's to late. Russia does what they want and when they want too! Russia got upset at US and Poland because we wanted to build a missile shield so US got scared and scraped that project leaving Poland exposed but it's okay for Russia to build up their arsenal and no one says anything. Just by that action it tells me US will never back up Poland but will back down because Russia tells them too! God bless Poland
89-B5-6E-3D
~Luke
1393866480
in 1939 Poland was also guaranteed ally help lol
89-B5-6E-3D
~at
1393864920
Polska stanowi swego rodzaju "bezpiecznik czasowy" zarówno dla sił NATO jak i UE. Nasz kraj nigdy nie będzie bezpieczny puki będziemy granicą UE. A co do gwarancji Stanów Zjednoczonych to mimo braku odpowiedniego wykształcenia coś mi świta że kiedyś mieliśmy podobne gwarancje od Wielkiej Brytanii i Francji..."A historia lubi się powtarzać"
6E-9F-EF-83
~Dario
1393856280
Gwarancje ? Ukraina też miała gwarancje i to kilku państw
71-A3-25-8E

Druga kariera byłych żołnierzy
 
16 Dywizja najlepsza!
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
„Aviation Detachment” w Łasku
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Dodatki dla specjalsów po nowemu
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Komisje sejmowe o umowie z USA
W MON o polsko-słowackiej współpracy
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Ogień w natarciu
Kaprale po Legii Akademickiej
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Wybuchowa edukacja
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
F-16 kończą misję w Estonii
Szybciej do wojska
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ukraiński kurs na Zachód
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Kraby kontra okręt
Medycy po unitarce
Polsko-amerykańska współpraca
Bohaterska obrona wzgórza 385
Polak z Medalem NATO
Amerykanie odmładzają F-16
Ochotnik do Auschwitz
Wojsko przeciw wirusowi
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Zamek na poligonie
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Defender 2020: Symulator Pioruna
„Kaper” przeciw terrorystom
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Nowe sanitarki dla wojska
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Laserowa artyleria US Army
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Kabina do zadań specjalnych
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Zaplecze dla Rosomaków
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Szybsza droga do armii zawodowej
Sonary dla śmigłowców ZOP
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO