moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Komandos z Lublińca najlepszy w Biegu Piastów

Starszy szeregowy Bartosz Mirowski z Jednostki Wojskowej Komandosów został liderem XIII Międzynarodowego Biegu Żołnierskiego, który został rozegrany w Jakuszycach w ramach XXXVIII Biegu Piastów. St. szer. Mirowski wygrał dwa biegi na dystansie 8 km i jeden na 10 km stylem klasycznym.

Starszy szeregowy Bartosz Mirowski z Jednostki Wojskowej Komandosów – najlepszy zawodnik XIII Międzynarodowego Biegu Żołnierskiego

Biegacz z jednostki w Lublińcu, reprezentant  Wojskowego Klubu Biegacza Meta Lubliniec ma dobrą passę. Przed miesiącem został pierwszym mistrzem Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Narciarstwie Biegowym. Był wówczas najlepszy na dystansie 7,7 km stylem dowolnym oraz stylem klasycznym. W obu biegach oprócz niego na podium stanęli też szer. Michał Kobielusz i st. kpr. Rafał Walicki. Po miesiącu obaj medaliści nie mogli po raz drugi w tym roku wystartować w jakuszyckich zawodach. St. szer. Bartosz Mirowski o zwycięstwo musiał walczyć z innymi rywalami. Wszystkich pewnie pokonał i zajął najwyższe lokaty z żołnierzy w rywalizacji open podczas zawodów w ramach Biegu Piastów.

W inauguracyjnym biegu na dystansie 8 km stylem klasycznym na mecie zameldowało się 735 zawodników, w tym siedemnastu uczestników Międzynarodowego Biegu Żołnierskiego. Triumfowali Niemiec Benjamin Seifert i Polka Natalia Grzebisz. Niemiec, na mecie przeniesionej z Polany Jakuszyckiej na Górny Dukt, finiszował po 22 min 50 s biegu. Drugi był Niemiec Toni Eschert (z czasem 22 min 50 s), a trzeci Bogusław Gracz ze Skawy (23,08).W rywalizacji biegaczy z 12 krajów dziewiąte miejsce w klasyfikacji open zajął najlepszy z żołnierzy st. szer. Bartosz Mirowski. Biegacz Mety przegrał z pierwszym z Niemców o 4 min 51 s. Natomiast z drugim w klasyfikacji żołnierzy szer. Bartłomiejem Stanikiem z 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic wygrał różnicą 5 min 22 s.

Najlepsi żołnierze w pierwszym biegu na 8 km stylem klasycznym, od lewej:st. szer. Bartłomiej Stanik, st. szer. Bartosz Mirowski i st. szer. MateuszŚliwa

W rewanżowym biegu „klasykiem” na dystansie 10 km ponownie najlepsi byli Niemiec Seifert i Polka Grzebisz. W drugim biegu na mecie finiszowało 656 zawodników z 20 państw. Seifert, z czasem 24 min 27 s, wyprzedził Czecha Dusana Koziska (24,52) i Niemca Toni Eschera (25,37). Czwarty był Austriak Markus Keplinger (25,52), piąty reprezentant Litwy i litewskiej armii w biatlonie Karol Dombrowski (26,25), a szósty Mariusz Dziadkowiec-Michoń z Miłkowa (26,25). Najlepszy z żołnierzy – st. szer. Bartosz Mirowski – został sklasyfikowany na 33. pozycji (31,05). W stawce dziesięciu zawodników wyprzedził między innymi płk. Sławomira Drumowicza, szefa szkolenia Centrum Operacji Specjalnych – Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, który po biegu wręczał pamiątkowe statuetki dla najlepszych zawodników XIII Międzynarodowego Biegu Żołnierskiego.

Organizatorzy XXXVIII Biegu Piastów zrobili wszystko, aby impreza z powodubraku śniegu nie została odwołana

Trzeci bieg rozegrano na trasie, na której był rozegrany pierwszy bieg. Zawodnicy uzyskiwali jednak dużo gorsze czasy. Cztery pierwsze miejsca zajęli ci sami biegacze, którzy byli najlepsi na dystansie 10 km. Niemiec Seifert triumfował z czasem 24 min 5 s. Czech Kozisek przegrał z nim o 25 s, Niemiec Escher o 1 min 3 s, a Austriak Keplinger o półtorej minuty. Piąte miejsce zajął najlepszy z Polaków Bogusław Gracz ze Skawy (26,03). Najlepszy z żołnierzy – st. szer. Bartosz Mirowski – finiszował na 18. miejscu (30,25). Bieg ukończyło 837 zawodników, w tym 12 uczestników XIII Międzynarodowego Biegu Żołnierskiego.

Dzięki ogromnemu wysiłkowi organizatorów najsłynniejszy bieg narciarski w Polsce w ogóle doszedł do skutku. Z powodu kłopotów z przygotowaniem tras rywalizacja odbyła się na skróconych dystansach. Pierwszego dnia zamiast biegu na dystansie 15 km stylem klasycznym rozegrano zawody na trasie o długości 8 km. Drugiego dnia zamiast rywalizacji na królewskim dystansie 50 km stylem klasycznym zawodnicy zakończyli bieg po 10 km. A trzeciego dnia zawodów zamiast biegów na dystansie 30 km stylem dowolnym i 26 km stylem klasycznym odbył się tylko bieg na 8 km stylem klasycznym. Ze względu na trudne warunki śniegowe pole startowe zawężono jedynie do trzech torów, a metę z Polany Jakuszyckiej przeniesiono na Górny Dukt.

Wyniki XIII Międzynarodowego Biegu Żołnierskiego

8 km stylem klasycznym

1. st. szer. Bartosz Mirowski (Jednostka Wojskowa Komandosów) 27 min 5 s
2. st. szer. Bartłomiej Stanik (6 Batalion Powietrznodesantowy) 32,27
3. st. szer. Mateusz Śliwa (Jednostka Wojskowa Nil) 33,22
4. ppłk w st. spocz. Andrzej Kępa (Koszalin) 33,45
5. ppłk w st. spocz. Edward Bartkowiak (Jelenia Góra) 36,16.

10 km stylem klasycznym

1. st. szer. Bartosz Mirowski (Jednostka Wojskowa Komandosów) 31 min 5 s
2. kpr. pchor. Piotr Habrat (Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych
Wrocław) 31,26
3. ppłk w st. spocz. Edward Bartkowiak (Jelenia Góra) 42,45
4. st. chor. Krzysztof Banach (Lublin) 44,27
5. chor. Radosław Salach (34 Brygada Kawalerii Pancernej Żagań) 47,26.

8 km stylem klasycznym

1. st. szer. Bartosz Mirowski (Jednostka Wojskowa Komandosów) 30 min 25 s
2. Michał Michlewicz (Wrocław) 36,58
3. st. chor. Krzysztof Banach (Lublin) 39,04
4. ppłk w st. spocz. Edward Bartkowiak (Jelenia Góra) 40,20
5. chor. Radosław Salach (34 Brygada Kawalerii Pancernej Żagań) 40,38.

szus

autor zdjęć: Fot. Barbara Rosińska

dodaj komentarz

komentarze


Marsz prawdę ci powie
Wsparcie ma znaczenie
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Bez patosu o misjach
Sprawdzian na Bornholmie
Leopardy 2PL na podium
Specjalsi: mała, wielka siła
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Wyposażenie osobiste i pojazdy dla logistyki z SAFE
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
NATO i USA o Iranie
Pierwsze pieniądze z SAFE już w Polsce
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
Pracownik zbrojeniówki podejrzany o szpiegostwo
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
SAFE dla Tarczy Wschód
Od cyberkursu po mundurówkę
Początek wielkiej historii
Podziemny szpital na trudne czasy
Ślady, których nie widać
Czerwieńsze będą…
Symbol skupiający wiele znaczeń
Drony z SAFE
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Syndrom Karbali
Pierwsze umowy z SAFE
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Kraków zaprosił weteranów
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Polsko-estońska współpraca
SAFE dla marynarki
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Przed misją w Rumunii
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Ochrona lasu dla obronności
Tatuaże pod mundurem
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Groźny incydent w Libanie
„Wulkan” w programie „Ratownik”
SAFE – czas kontraktów
Roboty saperskie bez tajemnic
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Generał z cienia
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Wypadek w PKW UNIFIL
Równanie z „Iksem”
Tu nie ma miejsca na błędy
Blizny, których nie widzimy
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Adaptacja i realizm
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Biało-czerwona na Monte Cassino
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Polsko-kanadyjska współpraca
Bez zmian w emeryturach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO