moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Generał Majewski w AON: czeka nas rok wyzwań

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych to jedno z kluczowych ogniw wprowadzonego 1 stycznia tego roku nowego systemu dowodzenia armią. Dzięki połączeniu dotychczasowych dowództw w jedną strukturę możliwe jest szybsze podejmowanie decyzji – mówił gen. broni pil. Lech Majewski, dowódca generalny. Był on gościem Wszechnicy Obronności w Akademii Obrony Narodowej.

Generał Majewski jest pierwszym szefem utworzonego w ramach reformy systemu kierowania armią – Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W AON wygłosił wykład na temat roli i zadań, jakie czekają DGRSZ w nowych strukturach wojskowych. – Powstanie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych niesie za sobą wiele wyzwań. Jego zadania muszą być precyzyjnie określone i zrozumiałe, co ułatwi funkcjonowanie całego systemu dowodzenia – zaznaczył dowódca generalny.

W ramach reformy dowodzenia i kierowania armią, która weszła w życie 1 stycznia tego roku, powstały dwa dowództwa rodzajów sił zbrojnych – generalne i operacyjne. Pierwsze odpowiada za dowodzenie wojskiem w czasie pokoju, drugie kieruje nim w trakcie wojen, kryzysów oraz zagranicznych misji. Zmieniły się kompetencje Sztabu Generalnego, który stał się organem planowania i doradztwa strategicznego.

– W ten sposób rozgraniczono trzy kluczowe kompetencje w armii: dowodzenie bieżące i operacyjne oraz planowanie strategiczne – zaznaczył gość AON. Zdaniem generała Majewskiego, wejście w życie reformy pozwoli armii lepiej wywiązywać się z jej podstawowych zadań, czyli przygotowania do obrony granic oraz działania w ramach sojuszniczych zobowiązań. – Nowa struktura kierowania armią jest bardziej przejrzysta, sprzyja lepszej koordynacji działań podległych jednostek, pozwala na jednolite dowodzenie w czasie pokoju, kryzysu i wojny oraz wzmacnia cywilną kontrolę nad armią – stwierdził generał.


Podkreślił jednocześnie, że kierowane przez niego Dowództwo to jedno z kluczowych ogniw systemu wprowadzonego reformą. – 2014 będzie dla nas rokiem wyzwań. Naszym najważniejszym zadaniem będzie wypracowanie wniosków i rekomendacji dotyczących funkcjonowania nowej struktury, zintegrowanie działalności szkoleniowej w armii oraz przygotowanie sił do udziału w misjach i ćwiczeniach – wymieniał generał. Dodał, że w tym roku zaplanowano 115 ćwiczeń, w tym 85 międzynarodowych.

Dowództwo Generalne zajmuje się m.in. planowaniem, organizowaniem i prowadzeniem szkoleń w podległych jednostkach oraz logistyką, a także wskazuje, jaki sprzęt będzie niezbędny żołnierzom.

– Dzięki połączeniu dotychczasowych dowództw w jedną strukturę możliwe jest szybsze podejmowanie decyzji, szczególnie na styku rodzajów sił zbrojnych – przekonywał Lech Majewski. Wyliczył przy tym, że DGRSZ podlega 747 jednostek i instytucji, w sumie prawie 90 tys. żołnierzy.

Przedstawiając strukturę Dowództwa, gość AON wymienił zadania sześciu tworzących go inspektoratów, w które przekształcono dotychczasowe dowództwa: Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych, Rodzajów Wojsk i Szkolenia.

Generał wspomniał także o zamierzeniach na ten rok, a dotyczących modernizacji technicznej armii. Wymienił m.in. budowę okrętu patrolowego ORP „Ślązak”, wdrożenie wyposażenia dla dywizjonowego modułu ogniowego Regina, zakończenie modernizacji 16 samolotów MiG-29 oraz modernizację czołgów Leopard 2A4.

REKLAMA

*****

Wszechnica Obronności Akademii Obrony Narodowej to inicjatywa komendanta-rektora uczelni gen. dyw. Bogusława Packa. Jest platformą wymiany poglądów dla dowódców, strategów i wojskowych, którzy biorą udział w przygotowaniach do działań obronnych państw i organizacji międzynarodowych. Gośćmi wszechnicy byli m.in. gen. broni Mieczysław Gocuł – szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, jego poprzednik na tym stanowisku gen. Mieczysław Cieniuch oraz gen. broni Marek Tomaszycki – dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych.

AD

autor zdjęć: AON

dodaj komentarz

komentarze

~AS
1392203520
Nie znam innych osiągnięć cywilnej kontroli nad armią poza podaniem w publicznych przetargach bardzo szczegółowej dyslokacji niektórych jednostek specjalnych, o czym pisały gazety, ale wtajemniczeni być może inaczej to oceniają.
4A-F7-6B-3A

Wojsko przeciw wirusowi
 
F-16 kończą misję w Estonii
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Brawurowe zagony motorowe
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Kraby w Bolesławcu
Informacja Prasowa
Kajmany na gąsienicach
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Ofensywa Tuchaczewskiego
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
„Defender” – pracowity poligon saperów
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Powstaną kolejne strzelnice
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Terytorialsi nie stracą dodatku
Polskie porty bardziej otwarte
Most do współpracy
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Amerykanie odmładzają F-16
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Prezydent Duda jedzie do USA
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Laserowa artyleria US Army
16 sekund Liberatora
Testament Polski Walczącej
Groty z granatnikiem
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Żołnierze w sztafecie pomocy
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Zbiegowie z innego świata
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Fordy, a nie Nissany
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Współzawodnictwo rozwija
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Ogromne zainteresowanie Soną
Na misjach święta inne niż zwykle
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Z menażką na wakacje
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Online z mistrzami sportu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO