moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Generał Majewski w AON: czeka nas rok wyzwań

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych to jedno z kluczowych ogniw wprowadzonego 1 stycznia tego roku nowego systemu dowodzenia armią. Dzięki połączeniu dotychczasowych dowództw w jedną strukturę możliwe jest szybsze podejmowanie decyzji – mówił gen. broni pil. Lech Majewski, dowódca generalny. Był on gościem Wszechnicy Obronności w Akademii Obrony Narodowej.

Generał Majewski jest pierwszym szefem utworzonego w ramach reformy systemu kierowania armią – Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W AON wygłosił wykład na temat roli i zadań, jakie czekają DGRSZ w nowych strukturach wojskowych. – Powstanie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych niesie za sobą wiele wyzwań. Jego zadania muszą być precyzyjnie określone i zrozumiałe, co ułatwi funkcjonowanie całego systemu dowodzenia – zaznaczył dowódca generalny.

W ramach reformy dowodzenia i kierowania armią, która weszła w życie 1 stycznia tego roku, powstały dwa dowództwa rodzajów sił zbrojnych – generalne i operacyjne. Pierwsze odpowiada za dowodzenie wojskiem w czasie pokoju, drugie kieruje nim w trakcie wojen, kryzysów oraz zagranicznych misji. Zmieniły się kompetencje Sztabu Generalnego, który stał się organem planowania i doradztwa strategicznego.

– W ten sposób rozgraniczono trzy kluczowe kompetencje w armii: dowodzenie bieżące i operacyjne oraz planowanie strategiczne – zaznaczył gość AON. Zdaniem generała Majewskiego, wejście w życie reformy pozwoli armii lepiej wywiązywać się z jej podstawowych zadań, czyli przygotowania do obrony granic oraz działania w ramach sojuszniczych zobowiązań. – Nowa struktura kierowania armią jest bardziej przejrzysta, sprzyja lepszej koordynacji działań podległych jednostek, pozwala na jednolite dowodzenie w czasie pokoju, kryzysu i wojny oraz wzmacnia cywilną kontrolę nad armią – stwierdził generał.


Podkreślił jednocześnie, że kierowane przez niego Dowództwo to jedno z kluczowych ogniw systemu wprowadzonego reformą. – 2014 będzie dla nas rokiem wyzwań. Naszym najważniejszym zadaniem będzie wypracowanie wniosków i rekomendacji dotyczących funkcjonowania nowej struktury, zintegrowanie działalności szkoleniowej w armii oraz przygotowanie sił do udziału w misjach i ćwiczeniach – wymieniał generał. Dodał, że w tym roku zaplanowano 115 ćwiczeń, w tym 85 międzynarodowych.

Dowództwo Generalne zajmuje się m.in. planowaniem, organizowaniem i prowadzeniem szkoleń w podległych jednostkach oraz logistyką, a także wskazuje, jaki sprzęt będzie niezbędny żołnierzom.

– Dzięki połączeniu dotychczasowych dowództw w jedną strukturę możliwe jest szybsze podejmowanie decyzji, szczególnie na styku rodzajów sił zbrojnych – przekonywał Lech Majewski. Wyliczył przy tym, że DGRSZ podlega 747 jednostek i instytucji, w sumie prawie 90 tys. żołnierzy.

Przedstawiając strukturę Dowództwa, gość AON wymienił zadania sześciu tworzących go inspektoratów, w które przekształcono dotychczasowe dowództwa: Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych, Rodzajów Wojsk i Szkolenia.

Generał wspomniał także o zamierzeniach na ten rok, a dotyczących modernizacji technicznej armii. Wymienił m.in. budowę okrętu patrolowego ORP „Ślązak”, wdrożenie wyposażenia dla dywizjonowego modułu ogniowego Regina, zakończenie modernizacji 16 samolotów MiG-29 oraz modernizację czołgów Leopard 2A4.

*****

Wszechnica Obronności Akademii Obrony Narodowej to inicjatywa komendanta-rektora uczelni gen. dyw. Bogusława Packa. Jest platformą wymiany poglądów dla dowódców, strategów i wojskowych, którzy biorą udział w przygotowaniach do działań obronnych państw i organizacji międzynarodowych. Gośćmi wszechnicy byli m.in. gen. broni Mieczysław Gocuł – szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, jego poprzednik na tym stanowisku gen. Mieczysław Cieniuch oraz gen. broni Marek Tomaszycki – dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych.

AD

autor zdjęć: AON

dodaj komentarz

komentarze

~AS
1392203520
Nie znam innych osiągnięć cywilnej kontroli nad armią poza podaniem w publicznych przetargach bardzo szczegółowej dyslokacji niektórych jednostek specjalnych, o czym pisały gazety, ale wtajemniczeni być może inaczej to oceniają.
4A-F7-6B-3A

Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
 
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Cienka niebieska linia
Nóż komandosa zdobyty
„Operacja Wuhan”: Kolarstwo i triatlon
Iranian Chess Game
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Kolejne Raki dla wojska
„Albatros” już na wodzie
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Rescue Like You Would in a War
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Groty i VIS-y dla armii
Raki strzelały na Bałkanach
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Bożeny do modyfikacji
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Trening medyczny przed misją
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Silesian Life Pictures
Żołnierze dzieciom
Nowa misja i nowy sprzęt
Nowy rok akademicki w szpitalu na Szaserów
JWK i podchorążowie, czyli trening przed misją
Sosnkowski przywrócony
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Niechciany traktat
68W Means Lifesaver
Rozpoczynamy nową erę
Ostatni bój wojny obronnej
Fort zagłady
Polska nie pozostanie osamotniona
Jubileuszowa Armia Fight Night w Lublinie
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Niezwyciężeni znowu trenują
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Operacja Wuhan”: Badminton, łucznictwo, tenis
Jani, cudem ocalony
Snajper walczy także z wiatrem
68W znaczy ratownik
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Życie po zdjęciu munduru
Lotem przeciw bolszewikom
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Nowy wiceminister w MON
Klasy wojskowe po nowemu
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Thin Blue Line
Żołnierze na podium lekkoatletycznych mistrzostw
Gavia na Atlantyku
Wypadek saperów
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO