moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Posłowie rozmawiali o końcu misji ISAF

Blisko połowa sprzętu wojskowego wykorzystywanego przez polskich żołnierzy w Afganistanie jest już w kraju. Do końca maja Polacy opuszczą zajmowaną dotychczas bazę Ghazni. O tym jak wyglądają przygotowania do zakończenia misji ISAF mówili przedstawiciele MON i wojska podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej.


– Bezpieczeństwo wracających do kraju żołnierzy jest dla nas sprawą kluczową – podkreślał Robert Kupiecki, wiceminister obrony narodowej. Z kolei gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych zapewniał posłów, że wycofywanie sprzętu z Afganistanu przebiega bez zakłóceń i zgodnie z harmonogramem. – Do Polski zostały już przerzucone 74 Rosomaki, 6 śmigłowców, armatohałbice Dana oraz 127 kontenerów głównie z bronią i sprzętem łączności – wymieniał gen. Tomaszycki. – Do końca kwietnia realizowany jest etap zasadniczy, w którym zakłada się, że stopień wycofania PKW będzie wynosił 61 proc. – dodał.

Część sprzętu została już, lub wkrótce będzie, zutylizowana (np. 4 Rosomaki poważnie uszkodzone podczas wybuchu min), część – przekazana afgańskim siłom bezpieczeństwa. Wśród tych ostatnich znalazły się m.in. materiały medyczne, ubrania, materace, koce czy wyposażenie kuchni. Posłowie chcieli wiedzieć jakimi kryteriami kierują się wojskowi przeznaczając sprzęt do zniszczenia lub oddania. – Decyduje o tym jego stan i wartość. Jeśli koszt transportu przewyższa wartość sprzętu to zostawiamy go na miejscu – wyjaśniał gen. Tomaszycki.

Wiceminister Kupiecki przypominał, że Polski Kontyngent Wojskowy jest od kilku lat systematycznie zmniejszany. Pierwsza znacząca redukcja liczebności PKW (z 2500 do 1800 wojskowych) miała miejsce w lipcu 2012 roku. Wiązało się to ze zmianą charakteru misji ze stabilizacyjno-szkoleniowej na szkoleniowo-stabilizacyjną. XIV zmiana PKW, która obecnie służy w Afganistanie, liczy już tylko 1000 żołnierzy. Następna zmiana, która zakończy misję ISAF, ma mieć maksymalnie 500 żołnierzy. Jednak według szacunków wojskowych zmianę uda się ograniczyć do 362 żołnierzy i pracowników wojska. Polaków czeka też przeprowadzka z zajmowanej dotychczas bazy w Ghazni do bazy Bagram. Uroczystości przekazania bazy Amerykanom i władzom afgańskim odbędą się pod koniec kwietnia. W Ghazni pozostanie 800 amerykańskich wojskowych oraz afgański batalion. Od maja PKW będzie stacjonował w Bagram. Część oficerów pozostanie w dowództwie misji w Kabulu.

Zanim jednak polscy wojskowi opuszczą bazę w Ghazni czekają ich dwa poważne sprawdziany. 23 lutego będzie obchodzone Święto Kultury Islamskiej, jedno z najważniejszych wydarzeń w muzułmańskim Afganistanie. W tym dniu często dochodzi do zamieszek i zamachów organizowanych przez zwalczające się odłamy religijne. Polscy żołnierze razem z afgańskimi mundurowymi mają odpowiadać za bezpieczeństwo. – Ten dzień będzie dla nas testem jak jesteśmy przygotowani do innego, niezwykle ważnego wydarzenia – wyborów prezydenckich, które odbędą się na początku kwietnia – mówił gen. Tomaszycki.

Wiceprzewodniczący komisji obrony, Stanisław Wziątek (SLD), pytał o efekty obecności polskich żołnierzy w Afganistanie. – Z punktu widzenia wojskowego cele zostały osiągnięte. Bataliony szkolone przez Polaków są bardzo wysoko oceniane przez dowództwo ISAF – zaznaczał gen. Tomaszycki. Dodał, że misja w Afganistanie zmieniła zarówno polskich wojskowych, jak i ich wyposażenie. – Polski żołnierz jest teraz zawodowcem – podkreślił generał.

Andrzej Rozenek (TR), wiceszef komisji, pytał jak może się rozwinąć sytuacja w Afganistanie po zakończeniu misji ISAF. – Są trzy scenariusze. Pierwszy, optymistyczny, zakłada, że procesy stabilizacyjne będą kontynuowane. Drugi wariant zakłada, że odrodzą się separatystyczne formy sprawowania władzy, tzn. władza centralna skupiona w Kabulu będzie traciła na znaczeniu na rzecz ośrodków władzy lokalnej. Trzeci, najgorszy scenariusz przewiduje, że nastąpi całkowity rozkład władzy i sytuacja wróci do tej sprzed rozpoczęcia operacji w Afganistanie. Myślę, że najbardziej prawdopodobne są dwa pierwsze scenariusze – mówił wiceminister Kupiecki.

Nie są jeszcze znane szczegóły misji, która miała się rozpocząć w Afganistanie w 2015 roku. Polska zadeklarowała udział w nowej operacji. – Amerykańsko-afgańskie rozmowy na temat statusu zagranicznych wojsk w tym kraju przeciągają się, co nie jest dobrą wiadomością – przyznał wiceminister Kupiecki.

JT

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik / Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~mi;ro
1391733300
Poniekad Polska i Polacy pomagali Amerykanom W Afganistanie w Wyniku Tego Zginelo Kilku Polskich Zolnierzy,,,Chwala im za za to ,,,,Ale w Ameryce dalej opowiadaja kawaly o glupich Polakach,,Nic w mentalnosci tamtego Narodu nic sie nie zmienilo,,Mysle zeby nasi Wojskowi dali sobie spokoj w budowaniu na sile Milosci Pomiedzy Polakami I Amerykanami,,,A ta Przyjazn ze strony Amerykanow szczegolnie teraz sie nasila kiedy Polska kupuje uzbrojenie a dla Ameryki juz teraz kazdy grosz sie liczy,,
F3-B9-FB-3A

Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
 
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Podaruj upominek kombatantowi
Wojsko wchodzi w kadr
Ludzie niebezpiecznej profesji
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Eksperyment z przywództwa
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Wyzwania polskiej fotoniki
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
KRS Formoza zachęca mężczyzn do badań
Niechciany traktat
T-72 strzelają na poligonie
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
68W Means Lifesaver
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Mroczne serce okupowanej Europy
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wołyńskie lwie serca
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Tyraliera terytorialsów
Klasy wojskowe po nowemu
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Jani, Miraculously Saved
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
PESCO z polskim projektem
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Razem się szkolą, razem walczą
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Obrona bez polityki
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Nowy wiceminister w MON
Awanse na 11 listopada
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
Nowa spółka lotnicza PGZ
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Thin Blue Line
Logistycy w akcji
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Symbol zaklęty w dacie
GROM na kursie działań specjalnych
Plan modernizacji marynarki wojennej
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO