moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dni otwarte w Szkole Orląt

Spotkania z pilotami, zwiedzanie specjalistycznych laboratoriów, możliwość obejrzenia z bliska samolotów i śmigłowców, a także jedynego w Polsce symulatora dezorientacji – to wszystko czeka na osoby, które odwiedzą szkołę oficerską w Dęblinie. Swoje bramy dla zwiedzających uczelnia otworzy już we wtorek.


– Takie przedsięwzięcia organizujemy cyklicznie. Zawsze jest spore zainteresowanie – tłumaczy mjr Tomasz Ziółkowski z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Tym razem chęć odwiedzenia dęblińskiej uczelni już zadeklarowało ponad 450 osób. Wśród nich głównie młodzież licealna, ale też osoby prywatne, dla których wizyta w murach uczelni jest prawdziwą gratką. – Choć propozycję kierujemy przede wszystkim do potencjalnych kandydatów na naszych studentów, to jest to taki dzień, kiedy przyjść może do nas każdy zainteresowany tym, co się u nas dzieje – przekonuje mjr Ziółkowski.

Uczelnia pokaże zwiedzającym to, czym się może pochwalić. – Dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem, jeśli chodzi o szkolenie pilotów. Ci, którzy przyjdą, będą mogli obejrzeć to, z czego na co dzień korzystają nasi studenci, m.in.: laboratorium Obiektywnej Kontroli Lotu, ośrodek szkolenia ratownictwa wysokościowo-lotniczego, a także symulatory, w tym najnowszy i jedyny taki w Polsce – symulator dezorientacji przestrzennej – podkreśla mjr Ziółkowski. W Akademickim Ośrodku Szkolenia Lotniczego, gdzie studenci szkolą się praktycznie, na zwiedzających będą czekały samoloty Diamondy, Zliny, a także najnowszy nabytek uczelni – śmigłowiec Cabri, służący do szkolenia podstawowego.

Choć chętni nie będą mogli zasiąść za sterami statków powietrznych, to i tak spotkanie z personelem lotniczym będzie dla wielu okazją do podpytania o tajniki wojskowego sprzętu.

Przedstawiciele uczelni zaprezentują też ofertę edukacyjną Szkoły Orląt. Swoje punkty informacyjne będą miały Wydział Lotnictwa oraz Wydział Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki. To tu będzie można zasięgnąć wszelkich informacji o studiach wojskowych i cywilnych oraz dowiedzieć się, jak się przygotować do egzaminów i zwiększyć swoje szanse na indeks. – Przy takich okazjach staramy się pokazać młodym ludziom, że studiowanie u nas to nie tylko zdobywanie wiedzy w konkretnej dziedzinie, ale przede wszystkim nauka w takich specjalnościach, które gwarantują w przyszłości znalezienie atrakcyjnej pracy – mówi ppłk Janusz Chojecki, rzecznik prasowy szkoły. Przyszli studenci Szkoły Orląt mają do wyboru cztery kierunki: lotnictwo i kosmonautykę, nawigację, bezpieczeństwo narodowe i logistykę. Mogą też wybrać jedną z wielu oferowanych specjalizacji, w tym np. pilotaż, awionikę, zarządzenie ruchem lotniczym czy bezpieczeństwo i ochronę lotnisk.

Zwiedzający będą też mogli porozmawiać ze studentami uczelni. – Taką możliwość dajemy zawsze przy okazji dni otwartych. Wielu z niej korzysta. To bardzo ważne dla młodych ludzi, gdy z pierwszej ręki mogą otrzymać niezbędne informacje o tym, jak wygląda nauka w szkole – podkreśla rzecznik prasowy szkoły.

Władze uczelni spodziewają się, że tradycyjnie wśród zwiedzających będą tegoroczni maturzyści, którzy wciąż jeszcze szukają pomysłu na swoje zawodowe życie. – Mamy nadzieję, że zachęcimy ich do studiowania właśnie u nas. Chcemy promować naszą szkołę i zarażać młodych ludzi pasją do lotnictwa – tłumaczy mjr Ziółkowski.

Ci, którzy chcą walczyć o indeks na studiach wojskowych czas na decyzję mają tylko do 31 marca 2014 roku.

Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych jest uczelnią wojskową – publiczną uczelnią zawodową. Na dwóch wydziałach kształci studentów wojskowych i cywilnych. Do wyboru mają oni cztery kierunki: lotnictwo i kosmonautyka (w specjalnościach: pilot samolotu odrzutowego, pilot samolotu transportowego, pilot śmigłowca, awionika oraz eksploatacja statków powietrznych), nawigacja (w specjalnościach: nawigator naprowadzania, zarządzanie ruchem lotniczym, eksploatacja infrastruktury nawigacyjnej portów lotniczych), bezpieczeństwo narodowe (w specjalnościach: bezpieczeństwo i ochrona portów lotniczych, zarządzanie bezpieczeństwem w lotnictwie) oraz logistykę (w specjalnościach: logistyka lotnicza, logistyka wojskowa, zarządzanie obsługą na lotnisku).

Kształcenie studentów cywilnych odbywa się w formie studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Z kolei podchorążowie, kandydaci na żołnierzy zawodowych, kształcą się wyłącznie w trybie stacjonarnym. Ci ostatni po ukończeniu studiów są promowani na pierwszy stopień oficerski – podporucznika w korpusie osobowym sił powietrznych.

PG

autor zdjęć: Aleksandra Ogłoza

dodaj komentarz

komentarze


Jałta była zdradą naszych sojuszników
 
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Noc deportacji
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
F-35 – polska Harpia
Klasy wojskowe po nowemu
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Czerwoni w odwrocie
Sowieci w lodowej pułapce
Chciałem walczyć z Niemcami
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Nowy wiceminister w MON
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Podziemna potęga
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Żyj zdrowiej
Własne interesy Europy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Szturmani na Lipie
USA nie zacznie wojny z Iranem
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Double Eagle po nowemu
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Obradowała Rada Gabinetowa
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
We Are All Darfur
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Umowa na Harpie podpisana!
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
O Patriotach na WAT
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Defense Without Politics
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
They Train Together, They Fight Together
Iran uderza w USA
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Krwawe walki o Monte Cassino
Arsenał Iranu
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO