moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dobry rok dla Agencji Mienia Wojskowego

Na konto AMW w 2013 roku wpłynęły niemal 193 mln złotych. Prawie 125 mln złotych agencja uzyskała ze sprzedaży i dzierżawy nieruchomości. Udało się jej sprzedać m.in. dawny areszt wojskowy w Olsztynie, fort Traugutta w Warszawie i zabytkową Twierdzę Modlin. Ponad 57,5 mln złotych pochodziło ze sprzedaży sprzętu wojskowego.


– Mijający rok, w porównaniu z 2012, był dla nas bardziej udany. Ze sprzedaży nieruchomości uzyskaliśmy o 20 milionów złotych większe wpływy. W wypadku sprzętu różnica ta wyniosła ponad 15 milionów złotych – mówi Krzysztof Michalski, prezes Agencji Mienia Wojskowego.

Przychody z obrotu nieruchomościami wyniosły niemal 125 mln złotych. 111 mln z tej kwoty agencja pozyskała ze sprzedaży blisko 260 nieruchomości (ponad 500 ha). Pozostałe 14 mln zł pochodziło m.in. z dzierżaw.

Największą transakcją była sprzedaż historycznej Twierdzy Modlin. Nowy właściciel zapłacił za nią 17 mln 850 tys. Nabywców znalazły też zabytkowy fort Traugutta w Warszawie (1 mln 520 tys. zł) oraz dawny areszt wojskowy w Olsztynie (700 tys. zł). AMW sprzedała też nieruchomości w Gdańsku (12,8 mln zł i 3,54 mln zł), Krakowie (7,72 mln zł), Wrocławiu (5,35 mln zł) i Szczecinie(3,8 mln zł).

– Trwający nadal na rynku nieruchomości kryzys spowodował, że mało było chętnych na zakup dużych działek, wymagających sporych nakładów finansowych, dlatego w niektórych przypadkach dzieliliśmy tereny na mniejsze – mówi Małgorzata Golińska, rzeczniczka prasowa AMW.

Zbigniew Prokopczyk, dyrektor Zespołu Gospodarki Nieruchomościami i Marketingu AMW, dodaje, że tak dobre wyniki udało się uzyskać m.in. dzięki temu, że agencja nawiązała bezpośrednie kontakty z potencjalnymi klientami. – Jesteśmy wszędzie tam, gdzie mogą być nasi klienci. Bierzemy udział w targach, imprezach plenerowych. Prowadzimy akcje promocyjne, stawiamy na marketing cyfrowy – wylicza.

Sukcesem w 2013 roku zakończyły się też transakcje związane z zagospodarowaniem rzeczy ruchomych. – Sprzedaliśmy dużo powojskowego sprzętu bojowego. Klienci kupili wyrzutnie rakiet BM-21 i samobieżne haubice Goździk. Sporym zainteresowaniem cieszyła się broń: pistolety i karabinki maszynowe AK – przyznaje Andrzej Pilucik, dyrektor Zespołu Gospodarki Mieniem Ruchomym i Obrotu Specjalnego AMW.

Agencji udało się także zwiększyć sprzedaż zbędnych środków bojowych, które zalegały w magazynach wojskowych. Do nowych właścicieli trafiło prawie 2,8 mln sztuk amunicji strzeleckiej, artyleryjskiej i przeciwlotniczej oraz pociski rakietowe, zapalniki i granatniki.

– Zamiast ponosić wysokie koszty utylizacji uzbrojenia, udało się nam je sprzedać. Tak było w wypadku rakiet przeciwlotniczych Krug oraz prochów – wyjaśnia Michalski. W ten sposób agencji udało się zaoszczędzić ok. 3,5 mln zł, które musiałaby wydać na zniszczenie sprzętu.

W sumie na konto AMW w 2013 roku wpłynęło blisko 193 mln złotych. 93 proc. zysków agencja przekaże na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych RP oraz Fundusz Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego. W ciągu kilkunastu lat swojej działalności odprowadziła już na ten cel 1,58 mld złotych.

PG

autor zdjęć: arch. AMW

dodaj komentarz

komentarze


Klasy wojskowe po nowemu
 
Podziemna potęga
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Darłowo czeka na śmigłowce
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Nauka zimowego pływania
We Are All Darfur
Ważka bliżej
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
JWK z odznaką pamiątkową
Security Game
Rywalizacja strzelców wyborowych
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
USA nie zacznie wojny z Iranem
Chciałem walczyć z Niemcami
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
„Bolko” w służbie
Arsenał Iranu
Palmiry – miejsce kaźni
Krwawe walki o Monte Cassino
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
For the Right Cause
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Symulatory strzelań Rosomaków
Militaria na Zamku Królewskim
Iran uderza w USA
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Pretorianie na Mazurach
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Obradowała Rada Gabinetowa
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Double Eagle po nowemu
Stulatka hydrografia
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Śmierć bohatera
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
They Train Together, They Fight Together
Defense Without Politics
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Własne interesy Europy
Nowy wiceminister w MON
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO