Wojskowe biatlonistki nadal szukają formy

W pierwszych w tym roku biatlonowych zawodach Pucharu Świata najlepiej z reprezentantów Polski spisała się Weronika Nowakowska-Ziemniak, która zajęła ósme miejsce. W rozegranym w niemieckim Oberhofie sprincie gorzej wypadły jej wojskowe koleżanki, ale wszystkim paniom udało się zakwalifikować do niedzielnego biegu ze startu wspólnego.

St. szer. Magdalena Gwizdoń w pierwszym starcie w Oberhofie była najlepsza z zawodniczek wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego – zajęła 16. miejsce.

Czwarta runda zawodów o Puchar Świata w sezonie 2013/2014 pomyślnie rozpoczęła się dla Darii Domraczewej. Białorusinka triumfując w sprincie w Oberhofie odnotowała trzynaste pucharowe zwycięstwo w karierze, a wyprzedzając o pół minuty drugą na mecie Kaisę Makarainen z Finlandii stała się główną kandydatką do zajęcia pierwszego miejsca w jutrzejszym biegu pościgowym. Domraczewa przekonujący triumf odniosła biegając jedną karną rundę. Makarainen pomyliła się dwa razy na strzelnicy, a trzecia w rywalizacji Ukrainka Olena Pidruszna jako jedna z czterech biatlonistek była bezbłędna podczas dwóch strzelań.

W stawce 89 zawodniczek najlepiej z pięciu Polek wypadła najszybciej biegająca w tym sezonie z naszych reprezentantek Weronika Nowakowska-Ziemniak. Podobnie jak trzy zawodniczki z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego biegała w Oberhofie dwie rundy karne. Weronika Nowakowska-Ziemniak oraz kpr. Krystyna Pałka i st. szer. Magdalena Gwizdoń i st. szer. Paulina Bobak oddały po jednym niecelnym strzale z pozycji leżącej i stojącej. Monika Hojnisz podczas pierwszego strzelania raz nie trafiła do celu, a podczas drugiego spudłowała aż trzykrotnie. Wszystkie Polki zakwalifikowały się jednak do biegu pościgowego i mają w nim szansę powalczyć również o prawo startu w niedzielnym biegu ze startu wspólnego.

W rywalizacji biatlonistów podwójne zwycięstwo odnieśli Norwegowie. Triumfował Emil Hegle Svendsen, a drugie miejsce zajął Ole Einar Bjoerndalen. Utytułowanemu Norwegowi do 95 zwycięstwa w zawodach o Puchar Świata zabrakło zaledwie czterech dziesiątych sekundy. Trzecie miejsce wywalczył lider klasyfikacji PŚ sierżant Martin Fourcade. Francuz po raz dziewiąty startował w pucharowych zawodach w Oberhofie i po raz pierwszy stanął tam na podium. Fourcade pokonywał aż trzy rundy karne, zaś lepsi od niego Norwegowie po dwie. Tylko pięciu zawodników było bezbłędnych na strzelnicy, w tym trzech, którzy zajęli miejsca od piątego do siódmego. Polakom ponownie nie udało się uplasować w czołowej sześćdziesiątce i nie zapewnili sobie prawa startu w jutrzejszym biegu pościgowym. St. szer. Łukasz Szczurek zajął 64. miejsce, a st. szer. Krzysztof Pływaczyk 76.