moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykańska fundacja pomoże weteranom

Centrum rehabilitacji, stypendia dla dzieci poległych żołnierzy, a w maju pierwsze spotkanie dla matek tych, którzy zginęli na misjach. To cele fundacji amerykańskiej, która chce pomóc polskim weteranom i ich rodzinom. – Nie chcemy dublować działań państwa, chcemy je wspierać – mówi płk George Cunningham, założyciel fundacji. 

Emerytowany pułkownik wojsk lotniczych George Cunningham jest Amerykaninem. Razem z Polakami służył w Iraku (2003), Afganistanie (2005), a do 2008 roku także w strukturach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), gdzie pracował jako główny doradca wojskowy. – Z wieloma Polakami się zaprzyjaźniłem. Dzięki opowieściom poznałem wasz kraj, historię. Chciałem, by polscy misjonarze z Iraku i Afganistanu oraz ich rodziny byli otaczani podobną troską co żołnierze amerykańcy. Dlatego postanowiłem założyć fundację – mówi portalowi polska-zbrojna.pl płk Cunningham.

Polish Warrior Foundation (PWF) powstała 2012 roku w Waszyngtonie przy współpracy Polki, Agnieszki Kucharskiej, dziś dyrektor w PWF. W ciągu roku działalności zdążyła nawiązać współpracę z ambasadami: Stanów Zjednoczonych w Warszawie i polską w Waszyngtonie. Ostatnio przedstawiciele Fundacji zorganizowali akcję „Kartka na święta”, podczas której uczniowie polskich szkół przygotowywali pocztówki z życzeniami dla żołnierzy pełniących służbę w Afganistanie. Z kolei współpraca Fundacji z Dowództwem Wojsk Lądowych i firmą Wedel zaowocowała wysłaniem do rodzin poległych i rannych na misjach paczek świątecznych ze słodyczami. W maju przyszłego roku Fundacja chce po raz pierwszy w Polsce zorganizować spotkanie na cześć polskich matek poległych wojowników.

REKLAMA

– To tylko kilka przykładów. Mamy dość sprecyzowane cele, a jednym z nich jest pomoc finansowa w kształceniu tych dzieci, które na misji straciły rodzica. Chcemy także się skupić na organizowaniu różnych form wsparcia dla rodzin polskich weteranów – tłumaczy Agnieszka Kucharska, dyrektor Fundacji.

Te ostatnie w praktyce będą mogły oznaczać jednorazowe, pieniężne wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Na przykład wtedy, gdy żołnierz zostanie na misji ciężko ranny i trafi do szpitala. – Pieniądze te najbliżsi będą mogli wykorzystać np. na zakup biletu lub zapewnienie opieki nad dziećmi – dodaje Agnieszka Kucharska.

PWF chce także zapewnić weteranom oraz ich rodzinom doradztwo psychologiczne i pomoc medyczną zarówno w przypadkach PTSD (zespół stresu pourazowego), TBI (urazy mózgu), jak i w leczeniu rehabilitacyjnym. – Chcemy poszerzyć naszą współpracę z amerykańskimi centrami medycznymi, np. leczenia stresu pourazowego, słuchu i wzroku czy centrum amputacji, tak by polscy weterani też mogli z tych usług korzystać. Planujemy również zbiórkę funduszy na zbudowanie nowoczesnego centrum rehabilitacji dla polskich żołnierzy – zapowiada płk Cunningham.

By oferta pomocy była jak najszersza, PWF podpisała kilka dni temu porozumienie z polską Fundacją „Szarik”, która dla żołnierzy polskich prowadzi od niedawna zajęcia z dogoterapii. – Będziemy realizować pilotażowy projekt przygotowania psów asystujących dla cierpiących na PTSD. Wybierzemy kilka szczeniąt od hodowców polskich, które zostaną objęte programem i będą pracować ze specjalistami zajmującymi się dogoterapią. Ten nowatorski program świetnie sprawdza się w USA – tłumaczy pułkownik.

Fundacja chce się skupić także na celach społecznych. – Bardzo doceniam żołnierzy, którzy biorą udział w misjach. Zależy nam jednak, aby świadomość Polaków na temat roli żołnierza była jeszcze większa. Za to, co robią, należy im się wdzięczność i pomoc. W Ameryce nie znam nikogo, kto nie byłby dumny ze swojej służby dla kraju – podkreśla założyciel PWF.

Przedstawiciele Fundacji zaznaczają, że swoją działalnością nie chcą dublować pracy państwa na rzecz weteranów. – Wiemy, że polski rząd zrobił ogromne postępy, jeśli chodzi o pomoc misjonarzom. My chcemy te działania wspierać, uzupełniać, realizując własne pomysły i inicjatywy. W samych tylko Stanach Zjednoczonych działa ponad 300 podobnych organizacji. Ich współdziałanie z państwem doskonale się sprawdza – dodaje pułkownik.

PG

autor zdjęć: arch. PWF

dodaj komentarz

komentarze


Oficer jak biała karta...
 
PGZ będzie obecna na MSPO
Szkolenie wodne podhalańczyków
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Mały Katyń pod Augustowem
Emisariusz heroiczny
Odznaka dla ratowników pola walki
Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem RP
Nie każdy może być snajperem
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Więcej celowników z PCO dla wojska
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na misjach święta inne niż zwykle
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Sto lat morskich lotów
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Strzelnice dla terytorialsów
Więcej osób będzie mogło wstąpić do wojska
Prezydent Duda jedzie do USA
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Laserowa artyleria US Army
Weterani znów staną na macie
Polskie porty bardziej otwarte
Żołnierze w sztafecie pomocy
Ułańska szarża
F-16 kończą misję w Estonii
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Wojsko przeciw wirusowi
Wojsko ma ofertę dla cywili
„Defender” – pracowity poligon saperów
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Amerykanie odmładzają F-16
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Rakiety z Mesko w F-35
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Osiem lat budowy systemu wsparcia weteranów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Dogrywka „Defendera”
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Think tank z siedzibą w Rembertowie
Online z mistrzami sportu
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Kolejne Groty dla wojska
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Krwawy Wołyń
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polsko-amerykańska współpraca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO