moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zawarli rozejm na czas Bożego Narodzenia

W Wigilię 1914 roku na froncie I wojny światowej żołnierze wrogich armii przestali do siebie strzelać i opuścili okopy. Niemcy i Brytyjczycy razem śpiewali kolędy, wręczali sobie prezenty, a nawet rozegrali mecz piłkarski. To wydarzenie przeszło do historii jako rozejm bożonarodzeniowy.


– To była piękna księżycowa noc, mróz skuł ziemię, wszędzie było biało. Nagle wieczorem niemieckie okopy rozbłysły światłami, a Niemcy zaśpiewali „Cichą noc" – wspominał Wigilię 1914 r. brytyjski szeregowy Albert Moren, służący na froncie w okolicach belgijskiego miast Ypres.

Wojna trwała już pół roku. Późną jesienią zakończyła się pierwsza wielka ofensywa, w wyniku której Brytyjczycy przejęli Ypres z rąk Niemców. – Potem walki na froncie zachodnim przyjęły formę wojny pozycyjnej, w czasie której żołnierze ostrzeliwali się nawzajem z ciągnących się kilometrami okopów – tłumaczy miłośnik historii wojskowości Marian Lisowski.

Wieczorem 24 grudnia stęsknieni za świąteczną atmosferą Niemcy przystroili swoje pozycje lampkami bożonarodzeniowymi i zaczęli śpiewać kolędy. Kiedy przyszła pora na „Cichą noc", włączyli się po angielsku Brytyjczycy.


Nie wiadomo, kto pierwszy odważył się wyjść z okopu, w każdym razie po chwili żołnierze, pomimo wyraźnych zakazów, opuścili swoje pozycje. Spotkali się bez broni między okopami na tzw. pasie ziemi niczyjej. Składali sobie życzenia, obdarowywali się słodyczami i papierosami.

– Brytyjczyk podszedł do mnie, uścisnął dłoń i przekazał mi kilka papierosów. Któryś z Anglików zagrał na harmonijce, inni tańczyli. Nie zapomnę tego widoku przez resztę mojego życia – tak opisywał ten wieczór Josef Wenzel z 16 Bawarskiego Pułku Piechoty.

Jak dodaje Marian Lisowski, dowódcy, początkowo przeciwni brataniu się żołnierzy, ustalili w końcu, że na czas świąt konflikt zostanie zawieszony. Ucichły armaty, a oficerowie obdarowali się prezentami. Niemcy sprezentowali Brytyjczykom beczkę piwa. Ci zrewanżowali się typowo angielskim deserem – świątecznym puddingiem ze śliwkami. – To był spontaniczny odruch zmęczonych wojną żołnierzy – twierdzi chor. w st. spocz. Józef Kamiński, weteran II wojny.


Okres zawieszenia broni wykorzystano na zebranie i pochowanie poległych, a w pogrzebach uczestniczyli żołnierze obu stron. Jak przekazywali potem świadkowie, rozegrano też na ziemi niczyjej towarzyski mecz piłki nożnej. Grę przerwano z wynikiem 3:2 dla Niemiec po tym, jak futbolówka przebiła się na wystającym drucie kolczastym.

Rozejm miał trwać do godz. 8:30 drugiego dnia świąt. W niektórych częściach frontu walki wstrzymano jednak aż do Nowego Roku. Rozejm zakończyli dopiero snajperzy obu stron, strzelając do żołnierzy, którzy próbowali wychodzić z okopów. Na wszelki wypadek, aby zapobiec całkowitej demoralizacji, niemiecką stronę frontu obsadzono nowymi oddziałami z Prus.

Rok później dowództwa walczących stron, aby nie dopuścić do świątecznych prób bratania, zarządziły na czas Bożego Narodzenia ostrzał artyleryjski. Unikano także stacjonowania oddziałów dłużej w jednym miejscu, aby nie zdążyli zaprzyjaźnić się z wrogiem.

Trzy lata później w tym samym miejscu pod Ypres Niemcy po raz pierwszy użyli w walce gazu musztardowego. Jego użycie pochłonęło życie pół miliona żołnierzy alianckich i ćwierć miliona Niemców.

Krzyż postawiony niedaleko Ypres w Belgii w 1999, dla upamietnienia miejsca rozejmu bożonarodzeniowego z 1914.

Ostatni uczestnik bożonarodzeniowego rozejmu, szkocki weteran Alfred Anderson, zmarł w 2005 r. jako 109-latek. Wydarzenie z 1914 r. upamiętnia drewniany krzyż w pobliżu Ypres oraz piosenka Paula McCartneya „Pipes of Peace”.

REKLAMA

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: ww1battlefields.co.uk

dodaj komentarz

komentarze


Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
 
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Żołnierze spieszą z pomocą
As If We’re There
Świąteczne prezenty od AMW
Pracowity weekend żołnierzy
Ostatnie w tym roku pieniądze na zapomogi
Amerykanie odmładzają F-16
Obrady ministrów obrony NATO
18 Dywizja na drodze do certyfikacji dowództwa
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
PGZ pomaga walczyć z pandemią
Attention, Controlled Flight
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
13 medali żołnierzy na ringu
„Polacy! Wybiła godzina zemsty!”
Piekło „Pługa”
Sąd nad systemem
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Komisje sejmowe o umowie z USA
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
F-16 kończą misję w Estonii
Jakie zmiany w mundurówce?
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Ukraiński kurs na Zachód
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Armia donatorów krwi
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Proobronni wspierają potrzebujących
Laserowa artyleria US Army
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Dominatorzy biegów na orientację
Przełajowcy i sztangiści zdobyli 16 medali
HackYeah, czyli programiści na start!
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Wojskowi wspierają medyków
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Pustynna burza wokół Husajna
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO