moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polak pokieruje natowskim centrum

Będę pierwszym polskim dowódcą JFTC. To wielki honor – mówi generał brygady Wojciech Grabowski, który objął obowiązki dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy. To najważniejsza instytucja NATO w Europie Środkowo-Wschodniej. Polski generał zastąpił na tym stanowisku Słowaka.

Uroczystość przekazania dowodzenia JFTC. Od lewej: gen. dyw. Pavel Macko, dotychczasowy dowódca Centrum; gen. Jean-Paul Palomeros, naczelny sojuszniczy dowódca ds. transformacji NATO oraz gen. bryg. Wojciech Grabowski.

Głównym zadaniem bydgoskiego Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) jest szkolenie dowództw NATO na potrzeby misji w Afganistanie. Przez trzy lata kierował nim słowacki generał dywizji Pavel Macko.

– Jako dowódca skupię się na czterech, kluczowych dziedzinach. Pierwszą i najważniejszą będzie szkolenie dowódców taktycznych i ich sztabów do udziału w bieżących operacjach NATO, w szczególności misji w Afganistanie – zapowiedział generał Wojciech Grabowski podczas uroczystości przekazania obowiązków dowódcy.

Bydgoskie Centrum podlega bezpośrednio naczelnemu sojuszniczemu dowódcy ds. transformacji NATO w Norfolk w Stanach Zjednoczonych. Zajmujący to stanowisko generał Jean-Paul Palomeros podkreślał, że pod kierownictwem gen. Grabowskiego Centrum czekają także zadania niezwiązane z misją ISAF. – JFTC już od kilkunastu miesięcy przygotowuje się do nowych wyzwań, m.in. do szkolenia sztabów i dowództw Sił Odpowiedzi NATO – dodawał ustępujący ze stanowiska generał Pavel Macko.

Nowy dowódca Centrum zadeklarował, że pozostanie ono jedną z najważniejszych natowskich instytucji zajmujących się szkoleniem. – Chcemy, aby właśnie tu w pierwszej kolejności kierowali się dowódcy NATO, którzy mają przejść niezbędne szkolenia do uzyskania gotowości operacyjnej – podkreślał generał Grabowski.

Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy istnieje od 2004 roku. Powstało jako jedna z trzech instytucji – obok Joint Warfare Center w Norwegii i Joint Analysis Lessons Learned Centre w Portugalii – zajmujących się przygotowywaniem żołnierzy NATO do wspólnych operacji militarnych. Po rozpoczęciu misji w Afganistanie, JFTC zajęło się szkoleniem dowództw NATO wysyłanych na misję w ISAF.

Przez pierwszych sześć lat istnienia, Centrum dowodzili Duńczycy. W 2010 roku Naczelne Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji NATO zdecydowało, że kierować nim będą oficerowie z państw z Europy Środkowej, czyli generałowie z Polski, Czech, Słowacji i Słowenii. Stanowisko dowódcy JFTC jest rotacyjne. Ustalono, że trzyletnie kadencje będą pełnić generałowie ze Słowacji i Polski. Stanowisko szefa sztabu z kolei będą zajmować generałowie z Czech i Słowenii.

W Centrum pracuje ponad stu żołnierzy i pracowników wojska z 17 krajów – Polski, Albanii, Bułgarii, Kanady, Czech, Francji, Niemiec, Grecji, Węgier, Włoch, Holandii, Norwegii, Słowacji, Hiszpanii, Turcji, USA i Gruzji.

Generał brygady Wojciech Grabowski do JFTC w Bydgoszczy trafił ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gdzie był zastępcą szefa Zarządu Planowania Operacyjnego. Przez dwa lata (2007–2009) był dowódcą 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa, ma też duże doświadczenie w strukturach międzynarodowych – był m.in. zastępcą polskiego przedstawiciela wojskowego w Kwaterze Głównej Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO, a także dyrektorem Połączonej Grupy Wsparcia Logistycznego w Dowództwie Komponentu Sił Lądowych Północ w Heidelbergu, w Niemczech. Pełnił też funkcję zastępcy dowódcy połączonego dowództwa ds. budowania afgańskiego systemu bezpieczeństwa.
Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
 
Ważka bliżej
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Krwawe walki o Monte Cassino
Własne interesy Europy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Militaria na Zamku Królewskim
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
USA nie zacznie wojny z Iranem
JWK z odznaką pamiątkową
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
„Bolko” w służbie
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Nauka zimowego pływania
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
For the Right Cause
Double Eagle po nowemu
Nowy wiceminister w MON
Śmierć bohatera
Pretorianie na Mazurach
Obradowała Rada Gabinetowa
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Symulatory strzelań Rosomaków
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Iran uderza w USA
They Train Together, They Fight Together
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Klasy wojskowe po nowemu
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Palmiry – miejsce kaźni
We Are All Darfur
Darłowo czeka na śmigłowce
Podziemna potęga
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Defense Without Politics
Chciałem walczyć z Niemcami
Security Game
Stulatka hydrografia
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Arsenał Iranu
Rywalizacja strzelców wyborowych
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO