moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polak pokieruje natowskim centrum

Będę pierwszym polskim dowódcą JFTC. To wielki honor – mówi generał brygady Wojciech Grabowski, który objął obowiązki dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy. To najważniejsza instytucja NATO w Europie Środkowo-Wschodniej. Polski generał zastąpił na tym stanowisku Słowaka.

Uroczystość przekazania dowodzenia JFTC. Od lewej: gen. dyw. Pavel Macko, dotychczasowy dowódca Centrum; gen. Jean-Paul Palomeros, naczelny sojuszniczy dowódca ds. transformacji NATO oraz gen. bryg. Wojciech Grabowski.

Głównym zadaniem bydgoskiego Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) jest szkolenie dowództw NATO na potrzeby misji w Afganistanie. Przez trzy lata kierował nim słowacki generał dywizji Pavel Macko.

– Jako dowódca skupię się na czterech, kluczowych dziedzinach. Pierwszą i najważniejszą będzie szkolenie dowódców taktycznych i ich sztabów do udziału w bieżących operacjach NATO, w szczególności misji w Afganistanie – zapowiedział generał Wojciech Grabowski podczas uroczystości przekazania obowiązków dowódcy.

Bydgoskie Centrum podlega bezpośrednio naczelnemu sojuszniczemu dowódcy ds. transformacji NATO w Norfolk w Stanach Zjednoczonych. Zajmujący to stanowisko generał Jean-Paul Palomeros podkreślał, że pod kierownictwem gen. Grabowskiego Centrum czekają także zadania niezwiązane z misją ISAF. – JFTC już od kilkunastu miesięcy przygotowuje się do nowych wyzwań, m.in. do szkolenia sztabów i dowództw Sił Odpowiedzi NATO – dodawał ustępujący ze stanowiska generał Pavel Macko.

Nowy dowódca Centrum zadeklarował, że pozostanie ono jedną z najważniejszych natowskich instytucji zajmujących się szkoleniem. – Chcemy, aby właśnie tu w pierwszej kolejności kierowali się dowódcy NATO, którzy mają przejść niezbędne szkolenia do uzyskania gotowości operacyjnej – podkreślał generał Grabowski.

Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy istnieje od 2004 roku. Powstało jako jedna z trzech instytucji – obok Joint Warfare Center w Norwegii i Joint Analysis Lessons Learned Centre w Portugalii – zajmujących się przygotowywaniem żołnierzy NATO do wspólnych operacji militarnych. Po rozpoczęciu misji w Afganistanie, JFTC zajęło się szkoleniem dowództw NATO wysyłanych na misję w ISAF.

Przez pierwszych sześć lat istnienia, Centrum dowodzili Duńczycy. W 2010 roku Naczelne Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji NATO zdecydowało, że kierować nim będą oficerowie z państw z Europy Środkowej, czyli generałowie z Polski, Czech, Słowacji i Słowenii. Stanowisko dowódcy JFTC jest rotacyjne. Ustalono, że trzyletnie kadencje będą pełnić generałowie ze Słowacji i Polski. Stanowisko szefa sztabu z kolei będą zajmować generałowie z Czech i Słowenii.

W Centrum pracuje ponad stu żołnierzy i pracowników wojska z 17 krajów – Polski, Albanii, Bułgarii, Kanady, Czech, Francji, Niemiec, Grecji, Węgier, Włoch, Holandii, Norwegii, Słowacji, Hiszpanii, Turcji, USA i Gruzji.

Generał brygady Wojciech Grabowski do JFTC w Bydgoszczy trafił ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gdzie był zastępcą szefa Zarządu Planowania Operacyjnego. Przez dwa lata (2007–2009) był dowódcą 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa, ma też duże doświadczenie w strukturach międzynarodowych – był m.in. zastępcą polskiego przedstawiciela wojskowego w Kwaterze Głównej Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO, a także dyrektorem Połączonej Grupy Wsparcia Logistycznego w Dowództwie Komponentu Sił Lądowych Północ w Heidelbergu, w Niemczech. Pełnił też funkcję zastępcy dowódcy połączonego dowództwa ds. budowania afgańskiego systemu bezpieczeństwa.
Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Umarły dla świata
 
Historia Liberatora wyjaśniona
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Thin Blue Line
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Samochód do desantowania
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Kosmiczny gość
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Głos (z) płonącej Warszawy
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Wrzesień ’39 na południu Polski
Polska nie pozostanie osamotniona
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Śląskie sceny z życia
Rozpoczynamy nową erę
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Większe dotacje na budowę strzelnic
Polskie firmy na targach w Londynie
Rok Żelaznej Dywizji
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Iranian Chess Game
Jedna misja, jeden zespół
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Irańskie szachy
Nowy wiceminister w MON
Chorwacki test polskich kadetów
Nowa misja i nowy sprzęt
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Terytorialsi na wysokościach
„Robot” w akcji
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Oko na Europę
Defendery 2019 – część 4
Walka i dyplomacja
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Klasy wojskowe po nowemu
Sprawdzają Brutusa
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Warszawa – miasto nieujarzmione
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
A Torn Subcontinent
Defendery 2019 – część 3
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Zapal światło dla ofiar Katynia
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Cienka niebieska linia
Przetrwać do świtu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO