moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gruzini na stażu w resorcie obrony

To część polsko-gruzińskiej współpracy obronnej – mówił wiceminister Robert Kupiecki o wizycie dwojga pracowników gruzińskiego MON. Tamar Bagashvili i Shalvie Tevdoradze ukończyli właśnie staż w polskim resorcie. Poznali jego strukturę i działanie, odwiedzili także inne instytucje związane z bezpieczeństwem.

Wiceminister Robert Kupiecki wręcza dyplomy ukończenia stażu w Polsce przez pracowników cywilnych Ministerstwa Obrony Gruzji.

Praktyka Gruzinów w ministerstwie obrony trwała tydzień. – Współpraca obronna między Polską i Gruzją odbywa się nie tylko na szczeblu ministrów, ale dotyczy też pracowników resortu – podkreślał Robert Kupiecki podsekretarz stanu ds. polityki obronnej, wręczając Tamarowi Bagashvili i Shalvie Tevdoradze certyfikaty ukończenia stażu.

– Dwoje pracowników Ministerstwa Obrony Gruzji przyjechało do Polski w ramach natowskiego programu rozwoju zawodowego dla pracowników cywilnych instytucji sektora bezpieczeństwa – wyjaśnia Katarzyna Frydrych z Departamentu Polityki Bezpieczeństwa Międzynarodowego MON, która opiekowała się stażystami. Podkreśla, że Gruzja kandyduje do NATO i takie staże są częścią jej przygotowań do integracji.

W czasie tygodniowego pobytu goście poznali struktury i zasady działania naszego resortu obrony, a także innych instytucji zajmującymi się sprawami bezpieczeństwa państwa. Odwiedzili m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego oraz Instytut Studiów Wschodnich.

– Mogliśmy porównać je z naszymi instytucjami, porozmawiać o dalszej współpracy, podpatrzeć rozwiązania, które ułatwią nam pracę – opowiada Shalvie Tevdoradze, który w gruzińskim MON pracuje w Departamencie Współpracy Międzynarodowej i Integracji z NATO. Dodaje, że w trakcie spotkań rozmawiał też o sytuacji politycznej i współpracy międzynarodowej w Europie.

Tamar Bagashvili zatrudniona jest w gruzińskim Departamencie Analiz. Urzędniczka podkreśla, że doświadczenia z Polski pomogą jej w pracy zawodowej. – Dzięki nawiązanym tu znajomościom łatwiej będzie nam współpracować, wcześniej kontaktowaliśmy się tylko mailowo i telefonicznie – tłumaczy.

Gruzińscy goście zwiedzili także Stare Miasto i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Polska uczestniczy w natowskim programie rozwoju zawodowego pracowników cywilnych zatrudnionych w instytucjach sektora bezpieczeństwa (Professional Development Program – PDP) od momentu jego powołania, czyli od 2009 roku. W ramach programu tygodniowe staże w naszym kraju odbywają pracownicy ministerstw obrony Gruzji i Ukrainy. Wizyty stażystów ukraińskich rozpoczęły się jeszcze w 2005 roku, przed powstaniem PDP. Były wtedy elementem dwustronnej współpracy. Od tego czasu do naszego kraju przyjechało ok. 100 osób z tego kraju. Natomiast współpraca z Gruzją trwa od 4 lat. W tym czasie staż w Polsce odbyło 12 pracowników tamtejszego MON. Koszt stażu pokrywa polski MON oraz natowski PDP.
Anna Dąbrowska

autor zdjęć: DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Bałtyk, wspólna sprawa
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marsz prawdę ci powie
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
K9, ognia!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Za sterami DORSZ i myśliwców
Wspólny trening polskich i portugalskich marynarzy
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Czerwieńsze będą…
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Polsko-kanadyjska współpraca
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Wielka gra na ukraińskim froncie
Tu nie ma miejsca na błędy
Polsko-estońska współpraca
Chcą budować dla Amerykanów
Kraków zaprosił weteranów
Syndrom Karbali
Leopardy 2PL na podium
„Oczy i uszy” Bursztynowej Dywizji
Wsparcie ma znaczenie
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Groźny incydent w Libanie
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Równanie z „Iksem”
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
NATO i USA o Iranie
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Biało-czerwona na Monte Cassino
Bez zmian w emeryturach
Generał z cienia
Od indeksu do munduru
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Nowa baza US Army w Polsce?
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
SAFE dla Tarczy Wschód
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Kluczowe stanowisko w armii dla gen. Nowaka
Lotnisko w zanadrzu
Sojusz kontra drony
Ślady, których nie widać
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Miłość od pierwszego wejrzenia
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
Oswoić „latający komputer”
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Specjalsi: mała, wielka siła

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO