moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dobry bieg i słabe strzelanie Polek

Pierwsze zawody biatlonistów o Puchar Świata w sezonie 2013/2014 wygrali Czeszka Gabriela Soukalowa i Francuz sierżant Martin Fourcade. Najlepiej z reprezentantów Polski spisała się Monika Hojnisz, która zajęła 12. miejsce. Polka miała trzeci czas biegu, ale podobnie jak jej koleżanki słabo strzelała. Dobrze pobiegły również st. szer. Magdalena Gwizdoń i Weronika Nowakowska-Ziemniak.

Kpr. Krystyna Pałka pierwszego biegu indywidualnego w nowym sezonie nie zaliczy do bardzo udanych.

Gabriela Soukalowa triumfując w Oestersund w biegu indywidualnym na 15 km zanotowała piąty z rzędu triumf w zawodach o Puchar Świata. Była bowiem najlepsza w trzech ostatnich biegach minionego sezonu, a w inauguracyjnym starcie w tym – w sztafecie mieszanej – poprowadziła czeski zespół do zwycięstwa. Soukalowa w biegu na 15 km wygrała zaledwie o 1,2 sekundy z reprezentantką Słowacji Anastazją Kuzminą. Trzecie miejsce zajęła Francuzka Marie Laure Brunet.

W stawce 98 zawodniczek tylko jednej udało się trafić do wszystkich 20 czarnych krążków. Bezbłędna na strzelnicy była jedynie biatlonistka z Estonii Kadri Lehtla, którą sklasyfikowano na 15. pozycji. Soukalowa i Kuzmina miały po dwa „pudła”. Najgorzej z zawodniczek z pierwszej dziesiątki strzelała szósta w klasyfikacji Daria Domraczewa. Białorusince za cztery niecelne strzały do czasu biegu doliczono cztery minuty. Tyle samo zresztą najlepszej z Polek – Monice Hojnisz, która z Soukalową przegrała tylko o minutę i 39 sekund. Najmłodsza z naszych reprezentantek znakomicie pobiegła i może tylko żałować, że nie strzelała tak, jak dwie najlepsze biatlonistki. Dwa, a nie cztery „pudła” zapewniłyby bowiem Polce zwycięstwo.

Kapral Krystyna Pałka strzelała celniej od Hojnisz, ale za to słabo pobiegła i z trzema karnymi minutami (oddała po jednym niecelnym strzale na pierwszych trzech strzelaniach, a podczas czwartego pobytu na strzelnicy była bezbłędna) sklasyfikowano ją na 26. pozycji. Jeszcze dalej – na 32. miejscu – wylądowała st. szer. Magdalena Gwizdoń. Biatlonistka z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego świetnie pobiegła, ale aż pięciokrotnie spudłowała. Czwarta z Polek – st. szer. Paulina Bobak – zajęła 45. miejsce. Po trzecim bezbłędnym strzelaniu była sklasyfikowana na 12. pozycji. Niestety, podczas czwartej wizyty na strzelnicy oddała trzy niecelne strzały i straciła szansę zajęcia wysokiej lokaty. Najgorzej z Polek wypadła Weronika Nowakowska-Ziemniak, która zajęła 82. pozycję. Mimo dobrego biegu fatalnie spisała się na strzelnicy – oddała aż 11 niecelnych strzałów.

W rywalizacji panów trzech ze 103 biatlonistów miało swój dzień na strzelnicy. Bezbłędni byli zwycięzca Simon Fourcade oraz Włosi Lukas Hofer (zajął szóste miejsce) i Daniel Taschler (54. lokata). Dla konkurentów sierżanta Simona Fourcade’a celne strzelanie Francuza oznaczało, że nikt nie będzie w stanie go pokonać. Zwycięzca poprzedniej edycji Pucharu Świata drugiego na mecie Austriaka Simona Edera wyprzedził aż o 2 min 6 s. Trzeci był drugi z Austriaków Daniel Mesotitsch. Obaj spudłowali po razie. Na 20-kilometrowej trasie stracili więc w biegu ponad minutę do Francuza, który po ostatniej wizycie na strzelnicy zresztą wcale nie forsował swojego tempa. Sierżant Fourcade potwierdził więc, że wpadka na strzelnicy podczas rywalizacji sztafet mieszanych była spowodowana silnymi podmuchami wiatru, na które trafił.

Z dwójki Polaków startujących w Oestersund lepiej wypadł st. szer. Krzysztof Pływaczyk. Z trzema karnymi minutami uplasował się na 49. pozycji. Bezbłędny był tylko podczas drugiej wizyty na strzelnicy. Natomiast st. szer. Łukasz Szczurek zajął 82. miejsce. Wprawdzie dwa strzelania miał bezbłędne, ale na dwóch pozostałych oddał po dwa niecelne strzały. Obaj Polacy nie wyróżnili się też rewelacyjnym czasem biegu.                

Wyniki

Bieg indywidualny mężczyzn na 20 km
1. Martin Fourcade (Francja) 50 min 10,9 s (0 karnych minut)
2. Simon Eder (Austria) – strata 2 min 6,1 s (1)
3. Daniel Mesotitsch (Austria) – 2.20,2 (1)
4. Jean-Philippe Le Guellec (Kanada) – 2.31,3 (1)
5. Daniel Boehm (Niemcy) – 2.39,3 (1)
6. Lukas Hofer (Włochy) – 2.39,4 (0)

49. Krzysztof Pływaczyk (Polska) - - 6.55,3 (3)
82. Łukasz Szczurek (Polska) – 9.20,9 (4).

Bieg indywidualny kobiet na 15 km
1. Gabriela Soukalowa (Czechy) 47 min 56,0 (2 karne minuty)
2. Anastazja Kuzmina (Słowacja) – strata 1,2 s (2)
3. Marie Laure Brunet (Francja) – 16,2 (1)
4. Jekatierina Juriewa (Rosja) – 26,4 (1)
5. Tiril Eckhoff (Norwegia) – 38,2 (2)
6. Daria Domraczewa (Białoruś) – 44,7 (4)

12. Monika Hojnisz (Polska) – 1.39,1 (4)
26. Krystyna Pałka (Polska) – 2.36,7 (3)
32. Magdalena Gwizdoń (Polska) – 3.26,8 (5)
45. Paulina Bobak (Polska) – 4. 43,5 (3)
82. Weronika Ziemniak-Nowakowska (Polska) – 9.08,0 (11).

szus

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


POLSARIS, czyli oczy wojska
SAFE: szansa i wyzwanie dla zbrojeniówki
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Rośnie pancerna pięść Sił Zbrojnych RP
Kolejne Husarze prawie gotowe
Medal Honoru dla Ollisa
Mistrzyni schodzi ze ścianki
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
„Ratownik” o krok bliżej
GROM szkoli przyszłych operatorów
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Bez medalu na torze łyżwiarskim w Mediolanie
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Ekstremalne zimowe nurkowanie
Czekamy na pierwsze podium wojskowych
Żołnierze zdominowali zapaśniczą imprezę mistrzowską
Ostatnia minuta Kutschery
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Maj polskich żywych torped
„Chcę być ładowniczym czołgu”
Zimowi podhalańczycy
Weterani razem przełamują bariery
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Terytorialsi konstruktorami dronów
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Premier wojenny
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Co nowego w przepisach?
Amunicja dla Pilicy i Rosomaków zamówiona
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Outside the Box
Podwyżki coraz bliżej
To nie mogło się udać, ale…
Together on the Front Line and Beyond
Abramsy zaparkowały u pancerniaków z Wesołej
Taniec na „Orle”
„Horyzont” (dla) bezpieczeństwa
Na styku zagrożeń
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Armia ma liczyć pół miliona!
Dwa razy po 10 km ze zmianą nart
ŻW zatrzymała operatora drona, który spadł na teren wojskowy
HIMARS-y w Rumunii
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Trzymajcie kciuki za Biało-Czerwonych!
Wojsko buduje drony
Ojciec chrzestny bojowego wozu piechoty Borsuk
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Oko na Bałtyk
Klucz do przyszłości
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Nie tylko przemyt, także ataki hybrydowe
Kierunek Rumunia
Z Ustki do kosmosu
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
Buzdygan Internautów – głosowanie
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO