moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Porady psychologa przez skype’a

Psychiatrzy, byli żołnierze, a nawet księża będą dyżurować przez całą dobę. Po pomoc mogą się zgłaszać żołnierze czy policjanci – w Krakowie rusza Centrum Pomocy Społeczno-Psychologicznej „mundurowi24.pl”. Na początku wsparcie będzie można uzyskać przez telefon i internetowe komunikatory, później na spotkaniach z terapeutami.


Centrum Pomocy Społeczno-Psychologicznej „mundurowi24.pl” powstało przy Małopolskim Zarządzie Wojewódzkim Związku Wojska Polskiego. Na pomysł założenia portalu wpadły trzy dziennikarki: Agnieszka Pers, Izabela Sobala i Justyna Zalewska.

Cel jest jeden: pomóc znajdującym się w trudnej sytuacji żołnierzom, policjantom, funkcjonariuszom straży granicznej i ich rodzinom. „Mundurowi24.pl” koncentrować się będą głównie na wsparciu żołnierzy, którzy cierpią m.in. na PTSD lub na inne zaburzenia emocjonalne spowodowane pobytem na misji.

– Wielu weteranów zostało inwalidami, wielu zmaga się ze skutkami stresu bojowego. Potrzebują pomocy, do czego czasami trudno im się przyznać. Do nas mogą zgłosić się anonimowo – zapewnia gen. bryg. rez. Jerzy Wójcik, prezes małopolskiego zarządu Związku Żołnierzy WP.

Całodobowe dyżury pełnić mają psychiatrzy, psychologowie, terapeuci, a czasami nawet i księża. Anonimowo i nieodpłatnie będą oni wspierać potrzebujących w sytuacjach trudnych. Na początku Centrum Pomocy działać będzie w oparciu o internetowe komunikatory: skype’a czy GG oraz przez telefon.

Założyciele centrum zaznaczają jednak, że nie będą prowadzić terapii przez telefon. Rozmowa ze specjalistą ma być jedynie początkiem pomocy. Potem żołnierze będą kierowani m.in. na spotkania ze specjalistami w szpitalach i poradniach specjalistycznych.

– 15 specjalistów jest już gotowych do pełnienia dyżurów. Musimy jeszcze ustalić grafik ich pracy – mówi Agnieszka Pers, założycielka „mundurowi24.pl”. Pierwsze dyżury ruszą w połowie grudnia.

Ale Centrum ma już pierwsze sukcesy. – Udało nam się pomóc żołnierzowi, który był w trudnej sytuacji finansowej. Nasi specjaliści udzielili mu porad prawnych i pomogli znaleźć pracę – dodaje założycielka Centrum.

W przyszłości nowa instytucja zamierza także prowadzić warsztaty pokazujące, jak radzić sobie ze stresem, będzie udzielać konsultacji prawnych, a także prowadzić turnusy terapeutyczne i wypoczynkowe. Plany są szerokie. Zakładają, że za trzy lata powstanie w Krakowie pierwszy cywilny i stacjonarny ośrodek pomocy psychologicznej dla mundurowych.

Na razie organizatorzy centrum zbierają jeszcze pieniądze, by przeszkolić do pracy wolontariuszy. – Mamy nadzieję, że naszą inicjatywę wesprą instytucje rządowe – mówi Agnieszka Pers.

Centrum Pomocy Społeczno-Psychologicznej wzorowane jest na amerykańskim portalu pomocowym Veterans Crisis Line. Główną instytucją zajmującą się pomocą dla żołnierzy, którzy wrócili z misji jest Klinika Psychiatrii i Stresu Bojowego, która powstała w 2005 roku w Warszawie. Wsparcie uzyskało tam do tej pory ponad 200 żołnierzy. Pomocy żołnierzom z zaburzeniami psychologicznymi udzielają także specjaliści w jednostkach wojskowych oraz Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju, które organizuje warsztaty terapeutyczne.

MKS

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
 
Rozpoczynamy nową erę
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
W Indiach mieli swój drugi dom
Iranian Chess Game
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Thin Blue Line
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Modernizacja Sokołów
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Modernizacja starów 266
Sprawdzają Brutusa
„Górale” zdobywają miasto
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Groźny jak Tallboy
Chorwacki test polskich kadetów
Zapal lampkę bohaterom Września’39
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Selekcja w pigułce
Wojsko wraca do Łomży
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Pamięć o tragedii
Cienka niebieska linia
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Terytorialsi na wysokościach
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
GROM Challenge
Nowa misja i nowy sprzęt
Samochód do desantowania
Nowy wiceminister w MON
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Irańskie szachy
Dead to the World
Walka i dyplomacja
Stalin czekał i kalkulował
Polscy weterani i książę Harry
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Jedna misja, jeden zespół
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Oko na Europę
Umowa na Feniksy
Polscy nurkowie na Islandii
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Polska nie pozostanie osamotniona
A Torn Subcontinent
Głos (z) płonącej Warszawy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Klasy wojskowe po nowemu
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Agresja sowieckiego kolosa
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Z maratonu programowania do wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO