moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Na front ruszali na rowerach

Do bagażnika, zgodnie z przedwojennymi regulaminami, troczą wojskowy płaszcz, chlebak i menażkę. – Rower to świetny pojazd dla zwiadowców – mówią pasjonaci, którzy zrekonstruowali szwadron kolarzy 2 Pułku Szwoleżerów. Na rowerach złożonych na wzór tych z lat trzydziestych od kilku lat jeżdżą w defiladzie podczas Święta Niepodległości.


– Grup rekonstruujących wojskowych kolarzy jest w Polsce niewiele, a spośród nich tylko my defilujemy co roku przed polskim prezydentem – podkreśla chor. Stanisław Frątczak, emerytowany nauczyciel geografii, członek szwadronu kolarzy 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich z Ozorkowa pod Łodzią.

Na pomysł upamiętnienia szwadronu wpadli 13 lat temu. Chorąży Frątczak, z zamiłowania historyk, należał wówczas do sekcji kolarskiej PTTK i jako jej patrona zaproponował 2 Pułk Szwoleżerów. Pododdział kolarzy z pułku walczył w 1939 roku pod Ozorkowem i pobliskim Parzęczewem. Sześć lat później, gdy w Starogardzie Gdańskim powstało konne Stowarzyszenie Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów, wspólnie przejęli prawo dziedziczenia tradycji bojowych i barw tej jednostki.


Zaczęli gromadzić wojskowy sprzęt i mundury. – Bardzo pomogły nam w tym rozmowy z byłymi kawalerzystami, m.in. rotmistrzem Jerzym Brzozowskim, dowódcą plutonu kolarzy w 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich – opowiada chor. Andrzej Staniewski, dowódca szwadronu, nauczyciel.

Dziś dziewięcioosobowa grupa z Ozorkowa jest w pełni umundurowana. Ma wojskowe ubiory szyte według wzorów z 1936 roku, a „uzbrojona” jest w repliki karabinka Mauser wz. 29 oraz armaty przeciwpancerne Boforsa wz. 36. Chorąży Staniewski podkreśla, że w 20-leciu międzywojennym kawalerzyści na rowerach mieli prawie identyczne wyposażenie, jak ich koledzy z jazdy konnej. Różnił ich tylko środek transportu.

Skąd wziął się pomysł na rowery w armii? – To cichy pojazd, łatwy w obsłudze, którym można przemieszczać się po terenowych szlakach, dlatego świetnie nadaje się do zwiadu – wyjaśnia dowódca. Podkreśla, że rower służył żołnierzom do przemieszczania się i przewożenia sprzętu, a walczono pieszo.

Rekonstruktorzy składają swoje rowery sami na wzór dawnych wojskowych pojazdów. – Szukamy starych części na aukcjach, strychach i złomowiskach – opowiadają. Do bagażnika, zgodnie z przedwojennymi regulaminami, troczą wojskowy płaszcz, chlebak z osobistymi rzeczami, płachtę namiotową i menażkę.

Grupa wojskowych kolarzy od trzech lat przyjeżdża do Warszawy na defiladę przed Grobem Nieznanego Żołnierza z okazji Święta Niepodległości. Można ich też zobaczyć „w boju”. Uczestniczą w rekonstrukcjach walk z 1939 roku, m.in. w inscenizacji szarży pod Krojantami czy w odtwarzaniu bitwy pod Łomiankami.

***
Oddziały kolarzy w polskich pułkach kawalerii zaczęły powstawać w latach trzydziestych. W 1937 roku w większości jednostek były już 50-osobowe plutony cyklistów. Natomiast w Wielkopolskiej i Pomorskiej Brygadzie Kawalerii powstały kolarskie szwadrony liczące około dwustu rowerów. Kompanie kolarzy-zwiadowców istniały także w dywizjach piechoty. Cykliści w armii używali wojskowego roweru typ XX wz. 35, produkowanego w Radomiu. Pojazd miał wzmocnioną ramę, uchwyty na karabin i solidny bagażnik.

***
2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich stacjonujący w Starogardzie Gdańskim powstał w 1918 roku z przekształcenia 2 Pułku Ułanów Legionowych. Jego nazwa nawiązywała do szarży pułku na okopy rosyjskie pod Rokitną w 1915 roku. We wrześniu 1939 roku pułk walczył między innymi w bitwie nad Bzurą.

REKLAMA

AD

autor zdjęć: Tadeusz Kowalczyk

dodaj komentarz

komentarze


Gotowi na „Defendera”
 
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Specjalsi świętują
Amerykanie odmładzają F-16
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Kierunek: Drawsko Pomorskie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Prawdziwi wojownicy
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Na zakupy do sklepu AMW
Online z mistrzami sportu
Ostatnie prace przed „Defenderem”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Pracowity tydzień flotylli
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Koniec kijowskiego snu
Ćwiczenia z torpedą
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
F-16 kończą misję w Estonii
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
„Harpun” do walki
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Co z tegorocznym MSPO?
Rubiny w walce z epidemią
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Army of Medics
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Agent w generalskich szlifach
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Na misjach święta inne niż zwykle
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Spartan” znów na Mazurach
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Przeciwlotnicza Sona
Widzieć i nie być widzianym
Obradowała Rada Gabinetowa
Białe noce podhalańczyków
MON nie wycofuje się z MSPO
Polskie porty bardziej otwarte
Terytorialsi nie stracą dodatku
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Partyzanci rozgromili ubeków
Podchorążowie za sterami Bielików
NATO walczy z koronawirusem
„Ratownik” od nowa
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Sukcesy sportowców w mundurach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wojsko przeciw wirusowi
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Patrioty z polskimi przyczepami
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Nowy wiceminister w MON
Święto żołnierzy służących na misjach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO