moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojenna orkiestra na „Steadfast Jazz”

Zaczęła artyleria. Najpierw załomotały armatohaubice Dana, do których dołączyły wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta. Potem podniósł się świst przeciwpancernych pocisków Spike. Na końcu, równocześnie, zagrzmiały Leopardy, polskie Rosomaki i litewskie M113. Na drawskim poligonie – po taktyce – przyszedł czas na bojowe strzelanie.


Po trzech dniach ćwiczenia „Steadfast Jazz 2013 Land Livex” żołnierze mieli okazję wykazać się w działaniach bojowych. Do tej pory pododdziały tworzące wielonarodowy batalion sił odpowiedzi NATO przeszły cykl zadań taktycznych.

Areną zmagań z przeciwnikiem (z fikcyjnego państwa Bothnia, które zaatakowało Estonię) był pas taktyczny Bucierz. Kompania z 12 Brygady Zmechanizowanej, wspierana przez pluton czołgów Leopard 2 z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, zajęła pozycje na lewej flance. Na prawej ustawiła się sojusznicza litewska kompania zmechanizowana Żelazny Wilk.

Za nimi, w lesie, ukryły się pododdziały odwodowe – kompania Rosomaków z 12 Brygady Zmechanizowanej, rumuńska kompania zmotoryzowana uzbrojona w transportery BWP-1 oraz estońska kompania zmotoryzowana wyposażona w pojazdy Sisu.


Sojusznicze siły dostały jasne zadanie. Zatrzymać nacierającego (z rubieży Czerwony Mur) przeciwnika, a następnie przeprowadzić kontruderzenie. Co ważne, scenariusz ćwiczenia „Steadfast Jazz 2013 Land Livex” zakłada, że wojska nieprzyjaciela mają liczebną przewagę nad natowskimi siłami szybkiego reagowania.

– Przeciwnik jest znacznie liczniejszy, ale jeśli chodzi o jakość wyszkolenia żołnierzy oraz posiadanego przez nich wyposażenia i uzbrojenia, przewaga jest po naszej stronie – mówi kpt. Janusz Błaszczak, oficer prasowy 12 Brygady Zmechanizowanej.

Ponieważ po raz kolejny pogoda nie dopisała, lotnictwo nie mogło jako pierwsze (tak zakładał scenariusz) zmierzyć się z nacierającym wrogiem. Zaczęła artyleria.

Najpierw zagrzmiały armatohaubice Dana, do których po chwili dołączyły wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta. Zgromadzeni na tzw. żółtej trybunie goście, wśród których była m.in. wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz, szef Sztabu Generalnego gen. broni Mieczysław Gocuł, dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniew Głowienka oraz gen. Mieczysław Bieniek, mogli przez kilka minut podziwiać prowadzoną przez naszych artylerzystów nawałę ogniową.


Kiedy przeciwnik kontynuował natarcie, do akcji przystąpili przeciwpancerniacy uzbrojeni w wyrzutnie ppk Spike oraz przeciwlotnicy, którzy otworzyli ogień z zestawów ZSU-23-2. Ale i to było za mało, by odeprzeć przeważającego liczebnie agresora. Wtedy włączyły się Rosomaki wspierane przez czołgi Leopard. Najważniejszy cel – zatrzymać wroga – został osiągnięty.

Nie minęło wiele czasu, a wielonarodowy batalion przystąpił do drugiej fazy działań – kontrataku. Ponieważ pododdziały polskie i litewskie, które powstrzymały nieprzyjaciela, musiały odtworzyć gotowość bojową, do akcji ruszyły polsko-estońsko-ukraińskie odwody.

 – Po tym, jak przeszli przez linię obrony naszych Rosomaków, za pomocą wydłużonych ładunków wybuchowych utworzono dla nich przejścia w polach minowych. Kiedy już bezpiecznie pokonali zaminowany teren, zaatakowali wycofującego się nieprzyjaciela, wypierając go z rubieży Czerwony Mur – opowiada kapitan Błaszczak. Dodaje, że po rejteradzie przeciwnika ostatnim zadaniem wielonarodowego batalionu będzie zajęcie pozycji po drugiej stronie jeziora. – Wymaga to pokonania przeszkody wodnej, ale nasze Rosomaki poradzą sobie z tym bez najmniejszych problemów – dodaje.

Jutro na drawskim poligonie żołnierze ponownie zmierzą się z natarciem nieprzyjaciela. Ćwiczeniom będzie przyglądać się nie tylko prezydent Bronisław Komorowski, ale również sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

REKLAMA

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: mjr Michał Romańczuk, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~And
1383767220
Jak wyglądają rumuńskie transportery BWP-1 ?
B3-CC-C7-26

Akcja krwiodawstwa proobronnych
 
F-16 kończą misję w Estonii
Patrioty z polskimi przyczepami
NATO walczy z koronawirusem
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Rubiny w walce z epidemią
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Online z mistrzami sportu
Specjalsi świętują
Wojsko przeciw wirusowi
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Nowy wiceminister w MON
Podchorążowie za sterami Bielików
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Gotowi na „Defendera”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Prawdziwi wojownicy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Co z tegorocznym MSPO?
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Obradowała Rada Gabinetowa
MON nie wycofuje się z MSPO
Pracowity tydzień flotylli
Ćwiczenia z torpedą
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Białe noce podhalańczyków
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Święto żołnierzy służących na misjach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Polskie porty bardziej otwarte
„Harpun” do walki
Na zakupy do sklepu AMW
„Spartan” znów na Mazurach
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Terytorialsi nie stracą dodatku
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Przeciwlotnicza Sona
Partyzanci rozgromili ubeków
Widzieć i nie być widzianym
Agent w generalskich szlifach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Amerykanie odmładzają F-16
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Sukcesy sportowców w mundurach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Army of Medics
Na misjach święta inne niż zwykle
Kontrakty na Raki i nowe mundury

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO