moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ostatnia zbiórka dla afgańskich maluchów

Do końca listopada trwa zbiórka odzieży i przyborów szkolnych dla afgańskich dzieci. Dary trafią do nich dzięki polskim żołnierzom. To ostatnia okazja, by pomóc potrzebującym. W przyszłym roku bowiem Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie zostanie znacznie ograniczony.


Dotychczas w ramach akcji afgańskim dzieciom przekazano ponad 20 ton odzieży i przyborów szkolnych. – Dzięki polskim żołnierzom dary trafiły do najbardziej potrzebujących – mówi Justyna Janiec-Palczewska, wiceprezes Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.

Listopadowa akcja będzie ostatnią, dzięki której można pomóc najbiedniejszym mieszkańcom Afganistanu.

– Wraz z nową zmianą naszego kontyngentu wojskowego, która przejmie obowiązki na przełomie listopada i grudnia, kończymy w Afganistanie działalność rozwojowo-pomocową i nie będziemy już organizować tak dużych akcji pomocy humanitarnej. Przez ostatnie lata szkoliliśmy między innymi osoby zatrudnione w administracji prowincji. Teraz przyszedł czas, by Afgańczycy wzięli sprawy w swoje ręce i zaczęli działać w pełni samodzielnie. Nasi specjaliści, których jest obecnie dużo mniej, będą przyglądać się ich pracy i w razie potrzeby reagować – tłumaczy mjr Marek Pietrzak, zastępca rzecznika prasowego Dowództwa Operacyjnego.


Akcja nie bez powodu organizowana jest właśnie teraz. W Afganistanie zbliża się zima, która w kraju tym jest wyjątkowo sroga. – Dlatego, dopóki stacjonują tam nasi żołnierze, każdy kto chce pomóc, może to zrobić. Do końca listopada zbieramy między innymi ciepłą odzież, obuwie, przybory szkolne – dodaje wiceprezes Fundacji. Organizatorzy podkreślają, że liczy się każda sztuka ciepłej odzieży, każdy koc czy para butów. Rzeczy muszą być nowe. Zbierane są także przybory szkolne: długopisy, piórniki, kredki czy zeszyty.

Każdy transport pomocy humanitarnej jest ogromnym przedsięwzięciem logistycznym. Najpierw wszystko jest pakowane w Polsce, potem transportem lotniczym trafia do afgańskiej bazy transportowej. Żołnierze logistycy muszą paczki podzielić i przewieźć drogą kołową lub lotniczą do Ghazni. Dopiero na końcu Polacy z grupy wsparcia współpracy cywilno-wojskowej, a także z PRT czy pododdziałów zgrupowania bojowego rozdzielają dary najbardziej potrzebującym.

Choć organizatorem akcji jest Fundacja „Redemptoris Missio”, to jednym z jej głównych pomysłodawców są polscy misjonarze. W 2010 roku w liście do Fundacji, podpisanym przez dowódcę grupy CIMIC ppłk. Grzegorza Wtykło, przybliżyli codzienność biednej afgańskiej społeczności, zwłaszcza dzieci. Fundacja postanowiła przyjść im z pomocą. Akcja od początku wzbudziła duże zainteresowanie. Włączyło się do niej prawie sto różnych instytucji, szkół, przedszkoli oraz wiele prywatnych osób. Pierwszy transport składał się z około 7 tys. przedmiotów. W kolejnych nikt darów już nie liczył.

***
Podobne akcje Fundacja organizuje dla społeczności Kosowa. To odpowiedź na prośbę żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którzy prowadzą w tym kraju misję o charakterze stabilizacyjnym. W czerwcu tego roku z prośbą o wsparcie zwróciła się kpt. Agnieszka Górszczyk-Oszczęda.

21 października z siedziby Fundacji „Redemptoris Missio” w Poznaniu wysłano transport z pomocą humanitarną dla Kosowa. – Zebraliśmy w sumie 270 paczek. To około dwóch i pół tony odzieży, przyborów szkolnych, środków opatrunkowych, a także wózek inwalidzki i kule dla niepełnosprawnych dzieci – mówi wiceprezes Fundacji.

Rzeczy najpierw trafiły do Bydgoszczy, a stamtąd zostały przewiezione do Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Kosowie przez żołnierzy 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy. Był to trzeci, największy do tej pory, transport darów do Kosowa.

PG

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik/Combat Camera Dowództwo Operacyjne SZ, kpt. Marcel Podhorodecki

dodaj komentarz

komentarze


Działalność firm na rzecz obronności
 
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Od konfliktu do zgody
Nowi szturmani w JW Agat
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Sport nie dzieli, sport łączy
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Polsko-francuska szkoła uczuć
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Brytyjska „pamiątka”
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
F-35 wylądowały w Powidzu
Desant na czeskich spadochronach
„Dragon’19” od kuchni
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Wkręceni w skoki
Rozdarty subkontynent
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Nowe nakolanniki
Zmiany w przepisach mundurowych
Tak umierał Wołyń
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Stawiamy na rozwój
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Rivalry on Closed Sea
Rozpoczynamy nową erę
The Chariots of Jihad
„Pułaski” wrócił do kraju
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Gotowi na F-35?
Formowanie 19 Brygady
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Raki dla zawiszaków
Ankona – samodzielna polska operacja
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Obława pełna białych plam
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Kolejna szabla AFN zdobyta
Moja „bazówka”
Kierunek: Afganistan
NATO silniejsze z rezerwistami
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Sojusze na fali
Obrady Rady Unii Europejskiej
Kolejne drony dla WOT-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO