moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Torpeda w morzu, czyli postrach okrętów

W wodzie osiąga prędkość 50 węzłów, jest naszpikowana elektroniką i materiałami wybuchowymi, w dodatku sama potrafi szukać celu – oto MU-90, jedna z najnowocześniejszych torped świata. Lotnicy Marynarki Wojennej przeprowadzili skomplikowaną operację zrzutu jej ćwiczebnej wersji ze śmigłowca.


Takie treningi odbywają się niezwykle rzadko. W środę z bazy w Gdyni wzbił się w powietrze śmigłowiec pokładowy SH-2G z podwieszoną torpedą MU-90. Zadanie załogi polegało na osiągnięciu pozycji, na której miał się znajdować okręt podwodny. Potem zaprogramowana torpeda została zrzucona do wody. – Taką operację można przeprowadzić, kiedy śmigłowiec jest w zawisie, ale też, gdy porusza się lotem prostoliniowym z prędkością do 90 węzłów – tłumaczy kpt. mar. pil. Sebastian Bąbel, który siedział za sterami SH-2G. – My zrzuciliśmy torpedę w ruchu, z wysokości około 300 stóp. Śmigłowiec doznaje wówczas nieznacznej utraty masy. Efekt jest taki, jakby w maszynę uderzył średniej siły podmuch wiatru – opisuje.

W rejonie operacji nie było rzecz jasna okrętu podwodnego. – Jego pozycja została określona wyłącznie w naszym komputerze. To kwestie bezpieczeństwa – tłumaczy kpt. mar. pil. Bąbel. Sama torpeda nie była wyposażona w ładunek wybuchowy, co więcej już po całej operacji została odłowiona przez załogę znajdującego się w pobliżu okrętu. MU-90, nawet w wersji ćwiczebnej, jest niezwykle kosztowna. Wartość jednej torpedy idzie w miliony złotych. – Dlatego też marynarka nie może sobie pozwolić na jej utratę – podkreśla kpt. mar. pil. Bąbel i dodaje – W ćwiczeniu chodziło przede wszystkim o przetrenowanie wszystkich procedur oraz przetestowanie działania mechanizmów. I to się powiodło – zaznacza.


Uzbrajanie śmigłowca SH-2G w torpedę MU-90. Film: Marynarka Wojenna.

MU-90 to jedna z najnowocześniejszych torped świata. – Służy do zwalczania zarówno okrętów nawodnych, jak i podwodnych, które operują na głębokości do tysiąca metrów – wyjaśnia kmdr ppor. Czesław Cichy z biura prasowego Marynarki Wojennej. – Zasięg torpedy waha się od 10 do 25 kilometrów. Jest to uzależnione przede wszystkim od prędkości, z jaką się ona porusza. A ta może sięgać nawet 50 węzłów, czyli 90 kilometrów na godzinę – tłumaczy. Jak na warunki morskie, to prędkość zawrotna. – Żaden okręt nie jest w stanie nawet się do niej zbliżyć – przyznaje kpt mar. Bąbel. Co więcej, śmigłowiec przystosowany do zwalczania okrętów podwodnych jest w stanie określić położenie przeciwnika z dokładnością do 500 metrów. Jeśli wówczas zrzuci torpedę, okręt podwodny – mówiąc delikatnie – ma bardzo poważny problem. Tym bardziej, że MU-90 posiada systemy samonaprowadzające. Jest na przykład wyposażona w czujniki akustyczne reagujące na dźwięk śruby okrętowej. – Okręt podwodny może ratować się wypuszczając wabie, które imitują ten odgłos oraz manewrować. Niemałe znaczenie ma tutaj kunszt załogi. Ale, biorąc pod uwagę tylko wskaźniki prędkości, to trochę tak, jakby ferrari ścigał się z maluchem – podkreśla kpt. mar. Bąbel.

W polskiej Marynarce Wojennej torpedy MU-90 mogą być przenoszone przez śmigłowce SH-2G, Mi-14PŁ, stanowią też uzbrojenie fregat rakietowych ORP „Gen. T. Kościuszko” i ORP „Gen. K. Pułaski”. – Z tego rodzaju broni korzystają też siły morskie Włoch, Francji, Holandii, Danii, czy Niemiec – wylicza kmdr ppor. Cichy.

REKLAMA

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Grzegorz Waletko

dodaj komentarz

komentarze

~mi;ro
1383265260
Przepraszam bardzo moze jestem z technika do tylu,,Gdyby mogl ktos mi wymienic okrety podwodne operujace na globokosci ,,,tysiaca metrow,,,Przytocze cytat Mu-90 to najnowoczesniejsza torpeda swiata do zwalczania okretow nawodnych i podwodnych operujacych na glebokosci 1000 metrow,,,,
04-33-C6-94

Żołnierze na froncie walk z COVID-19
 
Obrady ministrów obrony NATO
Pseudonim Żmudzin, Polak-rewolucjonista
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Symulator Orlika w Dęblinie
Płk prof. Rękas – Działa, a nie marzy
Pustynna burza wokół Husajna
Daglezje na większe przeprawy
„Do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc”
155 mm dla US Army
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Dama odeszła do historii
Większość złotych medali dla żołnierzy-pływaków
Buzdygany dla najlepszych
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Kierunek: Litwa
Ukraiński kurs na Zachód
Na straży niebieskiej linii
Kutno w sieci LogHubs
Leopardy 2PL ćwiczą na poligonie
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Międzynarodowy Elbląg
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
We Never Stop
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Żydzi od Andersa
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Malutka na poligonie
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kuźnie oficerskich kadr
Co musi umieć kierowca czołgu
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Mjr Tarnawski skończył 100 lat!
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Na rozgrzewkę – zapasy
WBH upublicznia swoje archiwa
Krotony w akcji
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Więcej cywilów z szansą na kaprala
Jakie zmiany w mundurówce?
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Laserowa artyleria US Army
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Drewniany koń, czyli skok ku wolności
Symulator na szerokie wody
Wojsko – plan na życie
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Klub Złotej Rybki – uratowani z wody
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ferie z gwiazdami sportu
Agenci wywiadu na bobslejach
Pandemię pokonamy szczepieniami
Żołnierze testują nauczycieli
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Jest Warszawa
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Armia Fight Night znów w akcji
Komandosi znad Garigliano

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO