moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ustawili przetarg na ochronę jednostki?

Żołnierz z Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia Marynarki Wojennej w Wejherowie oraz przedsiębiorca z Pomorza zostali zatrzymani przez Żandarmerię Wojskową i policję pod zarzutem korupcji. Są podejrzewani o ustawienie przetargu na ochronę jednostki. Wartość zamówienia: 13 milionów złotych.


Zatrzymania to efekt wspólnej akcji Żandarmerii Wojskowej i policji. – Żołnierz i przedsiębiorca dopuścili się między innymi zmowy cenowej, która miała na celu wygranie przetargu przez dużą firmę ochroniarską za możliwie najwyższą cenę – wyjaśnia mjr Michał Chyłkowski z Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej. Wojskowy miał za to zainkasować łapówkę. Jak wysoką? O tym śledczy póki co nie mówią.

Firma ochroniarska, która wygrała ustawiony przetarg miała nie dopełnić obowiązków, co naraziło armię na niebezpieczeństwo. Na razie policja i żandarmeria nie ujawniają więcej szczegółów. Nie wykluczają jednak kolejnych zatrzymań. Podejrzanym o korupcję grozi do 10 lat więzienia.

Wejherowskie centrum wsparcia zabezpiecza działania Marynarki Wojennej zarówno na lądzie, jak i morzu. Odpowiada między innymi za łączność pomiędzy dowództwem a polskimi okrętami, które wykonują zadania w różnych częściach świata. Placówka wspólnie ze strażą graniczną prowadzi też stałą obserwację polskiego wybrzeża i dba o bezpieczeństwo żeglugi w tym rejonie. Centrum podlega bezpośrednio dowódcy Marynarki Wojennej.

Zatrzymania w Wejherowie to kolejna w ostatnim czasie sprawa z korupcją w tle. Pod koniec września szerokim echem w mediach odbiła się afera w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Służący tam żołnierze wspólnie z pomorskimi przedsiębiorcami również mieli ustawić wielomilionowy przetarg na ochronę jednostki. Wówczas zatrzymanych zostało osiem osób, w tym trzech wojskowych. – Te dwie sprawy nie mają z sobą nic wspólnego. W aferę zamieszane były różne firmy – zapewnia sierż. sztab. Michał Sienkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

W reakcji na wydarzenia w Malborku minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak zwolnił dowódcę tamtejszej bazy i ogłosił, że ochrona kluczowych dla wojska lotnisk będzie wspomagana przez Żandarmerię Wojskową. Tak dzieje się już w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego, która mieści się w Warszawie. Wkrótce podobne rozwiązanie ma zostać zastosowane w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego w Krakowie oraz 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

Kilka dni temu resort obrony podpisał też umowę o współpracy z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. Funkcjonariusze CBA mają pomóc w prowadzeniu wewnętrznych kontroli MON oraz objąć ochroną między innymi warte miliardy złotych przetargi organizowane w ramach wieloletniego programu modernizacji armii.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Andrzej Witkowski

dodaj komentarz

komentarze


Im ciemniej, tym lepiej
Kaman – domknięcie historii
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
OPW budują świadomość obronną
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Sukces Polaka w biegu z marines
Dolny Śląsk z własną grupą zbrojeniową
Grecka walka z sabotażem
Kraków – centrum wojskowej medycyny
Gdy ucichnie artyleria
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
Ułani szturmowali okopy
„Road Runner” w Libanie
Arteterapia dla weteranów
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
„Zamek” pozostał bezpieczny
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Mity i manipulacje
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Awanse w dniu narodowego święta
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Starcie pancerniaków
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Standardy NATO w Siedlcach
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Brytyjczycy na wschodniej straży
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Sportowcy na poligonie
Jesteśmy dziećmi wolności
Zasiać strach w szeregach wroga
Abolicja dla ochotników
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Wellington „Zosia” znad Bremy
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Dzień wart stu lat
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Czy to już wojna?
Torpeda w celu
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Spadochroniarze do zadań… pod wodą
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Ku wiecznej pamięci
Polski „Wiking” dla Danii
Kosmiczna wystawa
Plan na WAM
Mundurowi z benefitami
Pięściarska uczta w Suwałkach
Nowe zasady dla kobiet w armii
Renault FT-17 – pierwszy czołg odrodzonej Polski
Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców polskich miast?
Marynarze podjęli wyzwanie
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Obrońcy Lwowa z 1939 roku pochowani z honorami
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Awanse generalskie na Święto Niepodległości
Formoza – 50 lat morskich komandosów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO