moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Psy pomagają w terapii weteranów

Jak poradzić sobie ze wspomnieniami z misji, jak walczyć z PTSD i po powrocie do domu nie stracić kontaktu z najbliższymi? Kilkudziesięciu weteranów razem z żonami wzięło udział w warsztatach terapeutycznych. Po raz pierwszy podczas zajęć wykorzystano dogoterapię.


– Wielu żołnierzy po powrocie z misji cierpi nie tylko w wyniku odniesionych ran. Dotykają nas też problemy psychiczne. Wielu z nas walczy z PTSD. Warsztaty są po to, byśmy razem z naszymi najbliższymi mogli znaleźć sposób na odnalezienie się w rzeczywistości – mówi Emil Uran, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. Stowarzyszenie wspólnie z Dowództwem Wojsk Lądowych zorganizowało pierwsze w tym roku warsztaty pod hasłem „Razem łatwiej”.

Do ośrodka rehabilitacyjnego w Międzywodziu przyjechali weterani poszkodowani w misjach oraz ich rodziny. W sumie 56 osób. Przez tydzień brali udział w zajęciach terapii grupowej i indywidualnej. Prowadzili ją psycholodzy mający doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń związanych z stresem bojowym.

Żołnierze, biorący udział w warsztatach najczęściej skarżyli się na przytłaczające wspomnienia dotyczące m.in. śmierci kolegów, trudności z zaakceptowaniem niepełnosprawności, problemy z nawiązaniem porozumienia z najbliższymi.

Psychologowie starali się weteranom pomóc także w odbudowaniu relacji z najbliższymi. Podczas tych zajęć korzystano z dogoterapii. Labrador Porter i owczarek niemiecki Ciri z Fundacji „Szarik” wzięły udział w mediacjach rodzinnych. – Na początku niektórzy podchodzili to tych zajęć sceptycznie. Ale szybko się przekonali, że obecność zwierzęcia ułatwia okazywanie emocji – opowiada Katarzyna Gawlińska, psycholog z Fundacji.


Podczas sesji żołnierze razem z partnerkami spędzali trochę czasu z czworonogiem. Mogli zobaczyć, jak zwierzę reaguje na ich zachowanie, wyczuwa nawet te emocje, które oni nie zawsze okazują. – W efekcie pies stawał się niejako lustrem ich uczuć – mówi jeden z terapeutów. Dzięki kontaktowi ze zwierzęciem żołnierze uspokajali się i łatwiej im było także terapeucie opowiadać o swoich przeżyciach.

Katarzyna Gawlińska podkreśla ogromną rolę dogoterapii. – Naukowo udowodniono, że pozwala ona uregulować ciśnienie, obniżyć poziom hormonu stresu oraz podwyższyć poziom hormonów odpowiedzialnych za poczucie szczęścia i nawiązywanie relacji międzyludzkich – mówi psycholog.

Takie warsztaty to jednak dla weteranów dopiero początek terapii. – Po powrocie do domów wielu z nas dalej musi pracować nad sobą i relacjami z innymi. Ale jest łatwiej, gdy dokładnie znamy źródło swoich problemów i sposoby na to, by po trudnych przeżyciach zacząć żyć normalnie – mówi Emil Uran.

Stowarzyszenie Poszkodowanych na Misjach warsztaty zorganizowało już po raz czwarty. Zajęcia w Międzywodziu dofinansowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

PG

autor zdjęć: Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju

dodaj komentarz

komentarze


Połączeni na Bałtyku
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Ostatnia niedziela…
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
PIRX-1 na orbicie
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Piksele prawdy w morzu fałszu
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Vespa Battle Challenge
Polski Gnom
Saperzy w akcji pod wodą
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Podróż w ciemność
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Przełomowe zdolności artylerzystów
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
USA znów uderzyły w Iran
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Prezydent RP o szczycie NATO
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Ostatni lot „Pałera”
Integracja F-35 rozpoczęta
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Żywią i bronią
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
„Bezpieczny zachód” przedłużony
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy produkcję broni
Face to Face
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Gotowi na zmiany na polu walki
Bramy armii
PKW Irak zostaje w Jordanii
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Pieta Michniowska
Paliwowy krwiobieg NATO
Cyfrowa niedyskrecja
Mundur i bokserskie rękawice
Morska bryza w dwóch odsłonach
„Przychodzimy, by pokazać, że nie zapominamy”
Wojna hybrydowa trwa
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Polski projekt, światowe znaczenie
Wielki sukces podchorążych z AMW
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Zbrodnicza farsa
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
W drodze po oficerskie gwiazdki
Szerszeń z Sochaczewa
Przełomowe porozumienie
Dronowy kierunek przyszłości
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Wsparcie ma znaczenie
Śmierć w sercu Azji
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO