moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejne Rosomaki dla polskiej armii

Trzysta siedem Kołowych Transporterów Opancerzonych Rosomak otrzyma do 2019 roku polska armia. Umowę w tej sprawie, w obecności Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka i wiceministra Waldemara Skrzypczaka, podpisali szef Inspektoratu Uzbrojenia i dyrektor Wojskowych Zakładów Mechanicznych z Siemianowic Śląskich. 

Na mocy zawartej dziś umowy zakłady w Siemianowicach Śląskich wyprodukują do 2019 roku 307 Rosomaków w wersji bazowej. MON zamierza wykorzystać je do budowy wozów bojowych z bezzałogową wieżą uzbrojoną w karabin, działko i wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike oraz wersji specjalistycznych KTO, w tym pojazdów rozpoznawczych R1 i R2, moździerzy samobieżnych Rak oraz wozów dowodzenia – WD. Jak zapowiedział Adam Janik, dyrektor siemianowickich zakładów, w pierwszej kolejności wojsko dostanie wozy rozpoznania technicznego i Raki. – Czas realizacji kontraktu i liczba dostarczanych transporterów została dostosowana do potrzeb Wojsk Lądowych – mówi wiceminister Waldemar Skrzypczak. W planach jest także modernizacja starszych wież załogowych i integracja z nimi pocisków Spike.

Dla WZM z Siemianowic Śląskich, warta 1,65 miliarda złotych umowa, to pewność zatrudnienia dla setek pracowników a dla samej firmy niezłe perspektywy na dalszy rozwój. – Podpisanie wieloletniej umowy jest korzystne dla zakładów w Siemianowicach i ponad stu ich kooperantów, ale także dla zamawiającego, bo ma on gwarancję stabilnych dostaw. Mogliśmy też wynegocjować niższą cenę – stwierdził prezes Janik. Kontrakt spowoduje zwiększenie zatrudnienia w fabryce.

REKLAMA

– 2013 rok można uznać za rok Siemianowic – powiedział Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej, obecny na uroczystości podpisania umowy. Minister przypomniał, że wcześniej podpisano ważną umowę dotyczącą transporterów z fińską firmą Patria. Jej negocjacje były długie i trudne, konieczna była interwencja premiera. Nowe porozumienie z Finami jest jednak znacznie korzystniejsze dla strony polskiej niż poprzednie. Stwarza realne możliwości eksportu Rosomaków. Kilka tygodni temu premier Donald Tusk podczas wizyty w siemianowickich zakładach ogłosił konsolidację publicznego sektora zbrojeniowego.

Pierwszy kontrakt na dostawę kołowych transporterów opancerzonych Rosomak MON podpisało 15 kwietnia 2003 roku z konsorcjum Wojskowych Zakładów Mechanicznych z Siemianowic Śląskich oraz fińskiej Patrii. Wartość wyniosła 5 miliardów złotych. Na jego mocy nasza armia miała otrzymać do końca 2013 roku 690 kołowych transporterów opancerzonych, opracowanych na bazie wozu Armoured Modular Vehicle (AMV 8X8), z czego: 313 bojowych z załogową wieżą OTO Melara Hitfist-30P, 96 z wieżą zintegrowaną z ppk Spike-LR, 125 wersji bojowych z bezzałogowym systemem wieżowym uzbrojonym w karabin 12,7 mm, 78 wozów dowodzenia, 41 wozów ewakuacji medycznej, 34 wozy pomocy technicznej, 23 wozy artyleryjskie, 22 wozy inżynieryjne, 17 wozów rozpoznania chemicznego oraz 5 wozów rozpoznania inżynieryjnego. Warta prawie pięć miliardów złotych umowa przewidywała również, że poza czteroosiowym KTO nasza armia otrzyma 32 trzyosiowe (6x6) wozy rozpoznawcze. W 2009 roku zwiększono liczbę zamówionych wersji z załogową wieżą Hitfist 30P z 313 na 359.

Z zamówionych dekadę temu 690 pojazdów wojska lądowe do tej pory otrzymały prawie sześćset Rosomaków, bo taką nazwę otrzymał transporter. – Dziesięć lat to czas sukcesu kołowego transportera opancerzonego Rosomak – podkreślił minister Siemoniak. Wóz sprawdził się zarówno w jednostkach w kraju, jak i podczas misji w Afganistanie. I uznawany jest za jeden z najlepszych na świecie. – Rosomak przyćmił swój pierwowzór – powiedział szef MON.

KW, TW

autor zdjęć: WZM Siemianowice Śląskie, mjr Robert Siemaszko/DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~Ja
1382640420
Rosomaki są za małe i ciasne aby żołnierze mogli swobodnie w nich przebywać w pełnym oprzyrządowaniu (kamizelki kuloodporne itp) U skandynawskiego producenta powstała nowa większa wersja a wy drepczecie w miejscu z tym samym modelem sprzed 10 lat.
28-8B-2A-1A
~scooby
1382613540
ładny, fajny ... a kiedy nowy BWP ?
DB-A6-73-01

Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
 
Patrioty z polskimi przyczepami
Woda z Odry zdatna do picia
Partyzanci rozgromili ubeków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Trening przed misją
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Międzynarodowy trening w dobie pandemii
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Transport pod specjalnym nadzorem
Opowiedz swoją historię
Dołącz do zawodowców
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Rubiny w walce z epidemią
Szturmani szkolą się przed manewrami NATO
Terytorialsi nie stracą dodatku
Sukcesy sportowców w mundurach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Polskie porty bardziej otwarte
Wojsko przeciw wirusowi
Kontenerowy szpital jak mobilne centrum medyczne
Układ Warszawski, czyli jak zniszczyć Zachód
Gotowi na „Defendera”
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Odpowiedz na alarm
Piekło „bazówki”
Kontrakty na Raki i nowe mundury
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Trenuj jak Navy SEALs
F-16 kończą misję w Estonii
Perkozy zastąpią Mi-2
Na zakupy do sklepu AMW
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Zestawy niskopodwoziowe dla czołgów
Sztandar na gruzach, wśród chmur
Pilot F-16 oślepiony laserem
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Tryumf pod Czarnobylem
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Na misjach święta inne niż zwykle
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
NATO walczy z koronawirusem
Obradowała Rada Gabinetowa
Online z mistrzami sportu
Pracowity tydzień flotylli
Po raz kolejny „SpoKREWnieni służbą”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Amerykanie odmładzają F-16
Wojsko wesprze LPR
MBDA w walce o „Narew”
Poszukiwania Magneto
Nowy wiceminister w MON
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Armia medyków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO