moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pożegnanie bohatera z Dywizjonu 316

Piloci mówili o nim „Biskup”. Zaczynał jako technik, by w ciągu kilku lat stać się asem lotnictwa. Jednym z największych, jakiego miały Polskie Siły Powietrzne w Wielkiej Brytanii. Dziś 96-letni mjr Tadeusz Karnkowski spoczął w rodzinnym grobowcu w Wilczynie.


Uroczystości ku czci bohatera rozpoczęły się od mszy w warszawskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Następnie prochy zmarłego w honorowej asyście zostały przewiezione do Wilczyna pod Koninem. Tam jeden z ostatnich uczestników walk o Wielką Brytanię spoczął w rodzinnym grobowcu.

Major Karnkowski był ziemianinem z Kujaw. Urodził się w 1917 roku, w majątku Wiśniewa. Ukończył warszawską Szkołę Podchorążych Lotnictwa. Po wybuchu wojny pomagał w ewakuacji Polskich Zakładów Lotniczych, następnie na rozkaz dowództwa wyjechał z Polski. Jego droga wiodła przez Rumunię, Maroko i Francję. Ostatecznie dostał się do Wielkiej Brytanii. Tam został oddelegowany do bazy w Blackpool, gdzie właśnie było formowane lotnictwo polskie. Początkowo pracował tam jako oficer techniczny. Uczył innych mechaniki i budowy silników. Wkrótce jednak trafił na roczny kurs pilotażu.

– Był rok 1941, piloci byli na wagę złota. Tym bardziej, że nasze lotnictwo miało za sobą nie tylko wojnę obronną z września 1939, ale też walki we Francji oraz bitwę o Anglię – tłumaczy dr Grzegorz Śliżewski, historyk specjalizujący się w dziejach polskiego lotnictwa w Wielkiej Brytanii. Karnkowski w swojej decyzji nie był osamotniony. – Na taką drogę zdecydowało się wielu techników. Wśród nich był choćby Florian Martini, oficer techniczny w dywizjonie „krakowskim”, który zasłynął m.in. tym, że ożenił się z aktorką znaną z filmów Charliego Chaplina – opowiada Grzegorz Śliżewski. Sam Karnkowski okazał się wyjątkowo utalentowanym i pojętnym uczniem. – Najlepszy dowód: został pilotem myśliwskim, a od takiego wymaga się większych umiejętności niż od pilota bombowca – podkreśla dr Śliżewski.

Piloci 316 Dywizjonu. Od lewej por. Tadeusz Karnkowski. Zdjęcie wykonane w Coltishall po walce, jaką piloci odbyli 18 października 1944 r. nad duńskim Ålborgiem z Messerschmittami Bf 109. Zgłosili wtedy sześć zestrzelonych samolotów.

We wrześniu 1942 roku Karnkowski został przydzielony do 316 Dywizjonu Myśliwskiego, zwanego też „warszawskim”. Do grudnia 1944 roku wykonał przeszło 130 lotów, w tym 84 bojowe. Samodzielnie zestrzelił co najmniej jeden samolot wroga oraz sześć bomb latających V-1. Na koncie ma też samolot zestrzelony wspólnie z towarzyszącym mu pilotem. – Koledzy nazywali go „Biskupem”, a jego wyczyny uwiecznił inny pilot i pisarz Bohdan Arct – wyjaśnia Śliżewski. Pseudonim nawiązuje do postaci jego przodka, żyjącego w XVI wieku prymasa Polski abp Stanisława Karnkowskiego.

Pod koniec wojny Karnkowski został przeniesiony w stan spoczynku i rozpoczął służbę instruktora w Angielskiej Operacyjnej Szkole Pilotażu. Trafił też do Dywizjonu 306. W maju 1946 prowadził go nawet w defiladzie wieńczącej działalność Polskich Sił Powietrznych w Anglii. Za zasługi na polu walki otrzymał Krzyż Wojenny Virtuti Militari, a także Krzyż Walecznych
Po wojnie mjr Karnkowski wraz z rodziną wyemigrował do Argentyny, a potem Stanów Zjednoczonych. Tam pracował w biurach konstrukcyjnych. W 1995 roku przeszedł na emeryturę.

– Uczestniczył prawie we wszystkich światowych zjazdach lotników polskich organizowanych przez Dowództwo Sił Powietrznych. Ostatni raz w Polsce gościliśmy go w sierpniu 2012 roku – wspomina ppłk Artur Goławski, rzecznik Dowódcy Sił Powietrznych.

Mjr Karnkowski zmarł w New Haven, 13 września.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Tadeusza Karnkowskiego

dodaj komentarz

komentarze

~mako
1382550060
Prezydent Komorowski odznaczył śp. mjra Karnkowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski: http://www.prezydent.pl/aktualnosci/ordery-i-odznaczenia/art,1261,prezydent-odznaczyl-posmiertnie-tadeusza-karnkowskiego.html
C1-CF-ED-20

Nowy wiceminister w MON
 
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Życie po zdjęciu munduru
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Osa na patrole
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Na strzelnicy w szczytnym celu
Fort zagłady
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Rozpoczynamy nową erę
Cienka niebieska linia
Nowa misja i nowy sprzęt
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Rescue Like You Would in a War
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Wyjątkowa operacja minerów
Wsparcie dla saperów
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
W drodze po zwycięstwo
Raki strzelały na Bałkanach
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Sosnkowski przywrócony
„Albatros” już na wodzie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Jani, cudem ocalony
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Gavia na Atlantyku
68W Means Lifesaver
Groty i VIS-y dla armii
Wabik z WAT-u
Trening medyczny przed misją
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Niechciany traktat
68W znaczy ratownik
Zmarł trzeci z rannych saperów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Iranian Chess Game
Lotem przeciw bolszewikom
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Snajper walczy także z wiatrem
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Thin Blue Line
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wojskowe szkolenie dla studentów
Wypadek saperów
Niezwyciężeni znowu trenują
Klasy wojskowe po nowemu
Bożeny do modyfikacji
Kolejne Raki dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO