moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Lotnicza elita zdaje egzamin

Blisko 50 samolotów i śmigłowców, a za ich sterami dowódcy eskadr, baz, skrzydeł lotniczych, czyli elita pilotów służących w polskiej armii. Zadanie: zaliczyć egzamin z pilotażu, działań bojowych, budowy samolotu, prawa lotniczego. Dziś w poznańskich Krzesinach rozpoczął się „Zlot 2013”. Potrwa trzy dni.


Dla pilotów to najważniejszy dzień w roku. Dla miłośników lotnictwa – rzadka okazja, by w jednym miejscu zobaczyć znaczącą część maszyn, które służą w polskiej armii. Baza wojskowa w poznańskich Krzesinach tętniła dziś życiem od samego rana. Krótko po 11.00 w niebo wzbiły się cztery stacjonujące w Poznaniu odrzutowce F-16. Niedługo potem można było podziwiać ich przelot nad bazą i lądowanie. A potem poszło już z górki. W Krzesinach w kilkunastominutowych odstępach pojawiały się MiG-29, Su-22, potężny transportowy Hercules, czy wykorzystywane do szkolenia Orliki.

Tak zaczął się kolejny „Zlot”, czyli doroczny egzamin dla elity polskich lotników wojskowych. – Biorą w nim udział dowódcy eskadr, baz, skrzydeł lotnictwa. Dla nas ma on szczególne znaczenie, ponieważ to właśnie oni decydują o kształcie szkolenia i procedurach, które obowiązują pilotów – podkreśla gen. pil. Lech Majewski, dowódca Sił Powietrznych.

Sprawdzian obejmuje zarówno lotników Sił Powietrznych, jak i Marynarki Wojennej oraz Wojsk Lądowych. Przede wszystkim muszą się oni wykazać umiejętnością pilotażu. Mają też do wykonania konkretne zadania, uzależnione od rodzaju samolotu czy śmigłowca. Piloci F-16 na przykład muszą przechwycić w powietrzu inny samolot i zmusić go do lądowania, zaś Su-22 wykonują uderzenie na cele wyznaczone na poligonie w Nadarzynie. Na tym jednak nie koniec. – Uczestnicy „Zlotu” przechodzą test ze znajomości kabiny oraz egzamin teoretyczny, który weryfikuje znajomość regulaminów, instrukcji i techniki pilotowania – wyjaśnia ppłk Artur Goławski, rzecznik dowódcy Sił Powietrznych.

Zdający, choć przemawia za nimi ogromne doświadczenie, zgodnie podkreślają, że tego typu sprawdzian zawsze wiąże się ze stresem. – Do egzaminu ćwiczymy przez cały rok, ale o dobrym wykonaniu danego zadania może zadecydować jedna sekunda – podkreśla gen. pil. Włodzimierz Usarek, dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, który na co dzień pilotuje samolot F-16. – Tak jest choćby z przechwyceniem innego samolotu w locie. Pamiętać trzeba, że koledzy, z którymi się mierzymy, sprawy nam wcale nie ułatwiają. W powietrzu każdy chce być najlepszy – dodaje.

W podobnym tonie wypowiada się gen. pil. Tadeusz Mikutel, dowódca 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, który zasiada za sterami Su-22. – W wojsku stres towarzyszy każdemu zadaniu. Jak nam poszło? O to proszę zapytać dowódcę Sił Powietrznych, który ocenia – śmieje się. Su-22 to samoloty, z których armia zamierza w niedługim czasie zrezygnować. – Póki co jednak szkolimy się, by swoje zadania wykonywać jak najlepiej, uczymy też młodzież. Nie boimy się przesiadki na inny, nowszy model odrzutowca – przekonuje gen. pil. Mikutel.

Teoretycznie piloci mogą egzaminu nie zaliczyć. Gdyby tak się stało, czeka ich poprawka. W praktyce jednak takie sytuacje się nie zdarzają.

Tegoroczny „Zlot” był ostatnim w dotychczasowej formule działania polskiego lotnictwa wojskowego. W przyszłym roku zostanie ono scalone i będzie podlegało jednemu dowódcy. – Na pewno łatwiej będzie nim kierować – podkreśla gen. pil. Majewski. Na tym jednak nie koniec zmian. Jak podkreśla gen. pil. Majewski, armii przybywa nowych maszyn. Wymienia on CASY, Bryzy oraz śmigłowce W-3. – Na początku przyszłego roku powinniśmy już wiedzieć, z jakiego samolotu szkolenia zaawansowanego będziemy korzystać przez kolejne lata – zapowiada gen. pil. Majewski. Dodaje też, że Siły Powietrzne mają długofalowy program modernizacji bazy w Świdwinie. W tej chwili stacjonują tam samoloty Su-22. Wkrótce zastąpią je maszyny nowszej generacji. I to właśnie z myślą o nich planowane są unowocześnienia.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Piotr Laskowski

dodaj komentarz

komentarze


Testy radarów dla Wisły
 
Saperzy w walce z Covid-19
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Kremlowska gra
Poprady i Pilica z interrogatorami
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Arsenał Iranu
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Kwarantanna na WAT
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Iran uderza w USA
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Więcej wojska do walki z pandemią
Trzy cele na ścieżce
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Cichociemny patronem 14 BOT
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
USA nie zacznie wojny z Iranem
Rozkaz – „rozładować” więzienia
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Miliony ofiar hiszpanki
Medycy WOT kontra COVID-19
Dowodzę najlepszymi
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Sukcesy sportowców w mundurach
Nowy wiceminister w MON
Defense Without Politics
Beagle dla Polaków
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Terytorialsi nie stracą dodatku
Nissany zastąpią Honkery
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Certyfikacja na „Tarczowni”
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Sześć dekad pod wirnikiem
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Nabór na wojskowe studia trwa
Rakiety w celu
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
„Gwiezdne wojny” Reagana
Zryw kościuszkowski
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Koronawirus na wojskowej uczelni
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Studia on-line w Szkole Orląt
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Obradowała Rada Gabinetowa
Poprad w kolejnej jednostce
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Dwa oblicza agenta wywiadu
We Are All Darfur
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Wojskowi medycy w gotowości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO