moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Steadfast Jazz”: Gdynia czeka na okręty

Cztery okręty i dwa śmigłowce wystawi Marynarka Wojenna do współorganizowanych przez Polskę natowskich ćwiczeń „Steadfast Jazz 2013”. W morskiej części manewrów wezmą udział żołnierze ośmiu państw, a pokieruje nim polski oficer – kmdr Mariusz Kościelski.


Przygotowania do największych od lat manewrów NATO wkraczają w decydującą fazę. – Pod koniec przyszłego tygodnia w gdyńskim porcie wojennym zacumują pierwsze jednostki biorące udział w manewrach: włoski niszczyciel ITS „Duilio”, a także okręty natowskiego zespołu obrony przeciwminowej, którym z pokładu ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” dowodzi oficer polskiej Marynarki Wojennej kmdr por. Piotr Sikora – zapowiada kmdr ppor. Czesław Cichy z Biura Prasowego Marynarki Wojennej. W sumie w skład komponentu morskiego wejdzie kilkanaście jednostek z ośmiu państw NATO. Polska Marynarka Wojenna, prócz „Czernickiego”, na „Steadfast Jazz” wyśle okręt podwodny ORP „Sokół”, niszczyciel min ORP „Flaming” oraz fregatę rakietową ORP „Gen. T. Kościuszko”. Siły te będą wspomagane przez dwa śmigłowce: Mi 14PŁ i maszynę pokładową SH-2G.

Dowodzenie komponentem obejmie Polak, kmdr Mariusz Kościelski, na co dzień służący w Centrum Operacji Morskich. – Polscy oficerowie będą też stanowili większość w dwudziestotrzyosobowym sztabie. Znajdzie się ich tam aż siedemnastu. Ale okrętem flagowym ćwiczeń będzie holenderska jednostka HNLMS „De Ruyter” – informuje kmdr ppor. Cichy.

Znaczenie manewrów trudno przecenić. – Podczas nich będą certyfikowane Siły Odpowiedzi NATO. Dla nas to najważniejsze ćwiczenia w trakcie rocznej misji. Prawdziwe jej zwieńczenie – podkreśla kpt. mar. Piotr Wojtas, rzecznik Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa-1. Na razie wchodzące w jego skład jednostki stacjonują w Helsinkach. Za niespełna dwa tygodnie utworzą jedną z dwóch grup komponentu. Na czas ćwiczeń do zespołu dołączą dwa kolejne niszczyciele min: z Polski i Wielkiej Brytanii.

Zadaniem grupy będzie oczyszczanie z min wyznaczonych akwenów Morza Bałtyckiego, zwłaszcza podejścia do portów, i torowanie drogi transportu morskiego. Druga grupa, w której skład wejdą fregata, niszczyciel oraz holenderski okręt dowodzenia, otrzyma zadanie odparcia wszelkich ataków z powietrza i spod wody. – W rolę nieprzyjacielskiego okrętu podwodnego wcieli się chociażby nasz ORP „Sokół” – tłumaczy kmdr ppor. Cichy. W manewrach weźmie też udział lotnictwo morskie. Prócz polskich śmigłowców, nad Bałtykiem pojawią się portugalski samolot patrolowy P-3C „Orion” oraz samolot wczesnego ostrzegania z Norwegii DA-20.

– Komponent będzie operował na wodach należących do Polski: na Zatoce Gdańskiej i dalej, aż do poligonu morskiego w Ustce – tłumaczy kmdr ppor. Cichy. Okręty wyjdą w morze 2 listopada. Wcześniej marynarzy czeka tak zwana faza portowa. Zanim jednak ona nastąpi, 29 i 30 października jednostki otworzą swoje pokłady dla mieszkańców Trójmiasta i turystów. – Chcielibyśmy, by mogli zwiedzać wszystkie jednostki. To jednak zależy od decyzji poszczególnych dowódców – zaznacza kmdr ppor. Cichy.

„Steadfast Jazz 2013” to największe od siedmiu lat manewry NATO. Zostaną przeprowadzone na terytorium Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Prócz sił morskich, będą ćwiczyły wojska lądowe, powietrzne oraz specjalne – łącznie sześć tysięcy żołnierzy i marynarzy z przeszło 20 krajów członkowskich i partnerskich sojuszu północnoatlantyckiego.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
 
Leopardy na Podkarpaciu
Ostre strzelanie artylerzystów
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Z archiwum „Szarego”
Los Polski naszym losem
Szwedzki baypass przed „Orką”
The Army Enters the Frame
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Gotowi na misję
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Defense Without Politics
Trudna droga
Gorące obrady NATO w Londynie
Kontenery dla Wisły
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Kto zostawia ślady w sieci
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Unwanted Treaty
Klucz do dobrych relacji
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Polska pod kontrolą armii
Nowe laboratorium WAT
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Amunicja i miny dla armii
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Razem się szkolą, razem walczą
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Terytorialsi za oceanem
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Artyleryjska interoperacyjność
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Klasy wojskowe po nowemu
Błyskawiczna reakcja
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
Paczki dla kresowiaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO