Z szeregu wystąp

Nikogo nie trzeba przekonywać, ile znaczą dobra kultury dla budowania tożsamości narodowej. Dlatego po doświadczeniach II wojny światowej zabytki architektury, obrazy, rzeźby, dokumenty, rękopisy i zbiory naukowe zostały wzięte pod ochronę za sprawą konwencji podpisanej w 1954 roku w Hadze.

W czasie II wojny światowej zarówno władze, jak i społeczeństwo robiły wszystko, by zabezpieczyć, ukryć lub wywieźć cenne dobra za granicę, mimo to wiele z nich zostało zdewastowanych lub po prostu zrabowanych. Było to celowe działanie okupantów, aby zniszczyć tożsamość kulturową i historyczną polskiego narodu. Chociaż Konwencja o ochronie dóbr kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego obowiązuje już 70 lat, cały czas trzeba propagować wiedzę na ten temat i pracować nad systemowymi rozwiązaniami – zarówno jeśli chodzi o działania międzynarodowe, jak i międzyresortowe, w Polsce. W naszym kraju za opiekę nad zabytkami odpowiada Ministerstwo Kultury, wojsko jednak również mocno się w nią angażuje. Cyklicznie odbywają się na przykład warsztaty „Zabytek”, których głównym organizatorem jest Międzynarodowy Ośrodek Szkolenia i Badań nad Dziedzictwem Kultury w Zagrożeniu. W różnych częściach kraju spotykają się cywile i żołnierze zajmujący się ochroną dóbr kultury, a ich celem jest wypracowanie skutecznych form współpracy wojska i administracji publicznej. O efektach warsztatów, w tym roku odbywających się na Lubelszczyźnie, zasadach ochrony dóbr kultury i genezie konwencji haskiej przeczytacie Państwo w majowym numerze miesięcznika „Polska Zbrojna”.

W maju obchodzimy także 80-lecie zwycięstwa Polaków w bitwie pod Monte Cassino. Polecamy zatem Państwa uwadze wywiad z kpt. Władysławem Dąbrowskim, weteranem tych walk, żołnierzem Batalionu S, a później 15 Pułku Ułanów Poznańskich, który opowiada o tym, jak w potyczkach z Niemcami przydało mu się komandoskie, ale też harcerskie doświadczenie.

REKLAMA

Izabela Borańska-Chmielewska, redaktor naczelny „Polski Zbrojnej”





Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO