Rzeźba gen. Andersa jest gotowa

środa, 29 kwietnia 2020

Kilka miesięcy trwały prace nad rzeźbą gen. Władysława Andersa. Pomnik jest już gotowy. Odlana z brązu postać to część memoriału, który stanie we włoskim Cassino, by upamiętnić żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Na razie przygotowania z powodu pandemii wstrzymano i pomnik tymczasowo trafi do Międzyzdrojów. Zostanie tam odsłonięty 18 maja, w rocznicę zdobycia słynnego wzgórza.

Budowa we Włoszech memoriału gen. Władysława Andersa i jego podkomendnych ma upamiętnić polskich żołnierzy, którzy 18 maja 1944 roku zdobyli Monte Cassino. Okazją do wzniesienia monumentu jest przypadająca w tym roku 50. rocznica śmierci dowódcy 2 Korpusu. Zgodnie z projektem włoskiego architekta Giacomo Bianchi memoriał ma przedstawiać postać gen. Andersa na tle 12-metrowego marmurowego muru z wygrawerowanymi nazwiskami polskich żołnierzy i mapą ich szlaku bojowego. Monument stanie na skwerze w Cassino.

 

Pomnik z brązu

Rzeźba generała jest już gotowa. Jej autorem jest trójmiejski artysta Igor Duszyński. – Pracowałem nad postacią generała kilka miesięcy – mówi artysta. Postać wysokości 2,2 metra została odlana z brązu w odlewni rzeźbiarza Józefa Polewki w miejscowości Jawornik pod Krakowem. – Wybraliśmy znaną od starożytności metodę odlewu na wosk tracony, ponieważ pozwala uzyskać najwięcej detali w gotowej rzeźbie – dodaje Duszyński.

Pomnik miał zostać odsłonięty w 76. rocznicę zakończenia bitwy o słynne wzgórze, jednak z powodu pandemii koronawirusa ta uroczystość została przełożona. W Cassino wstrzymano też prace nad przygotowywaniem skweru pod pomnik. – Mamy nadzieję, że roboty niedługo ruszą, ale i tak odsłonięcie monumentu opóźni się co najmniej o pół roku – mówi Bogusław Mamiński, lekkoatleta, szef Klubu Biegacza „Sporting” i pomysłodawca projektu budowy pomnika gen. Andersa.

Projekt memoriału upamiętniającego gen. Andersa i jego podkomendnych.

Dziś pomnik poprzez komunikatory internetowe mogli obejrzeć Anna Maria Anders, córka generała i ambasador RP we Włoszech, Giacomo Bianchi, dr Enzo Salera, burmistrz Cassino, oraz Mateusz Bobek, burmistrz Międzyzdrojów, który wspiera przedsięwzięcie. – Reakcje wszystkich były bardzo pozytywne, chwalili wierność odtworzenia postaci generała – mówi szef Klubu Biegacza „Sporting”.

Teraz rzeźba zostanie przetransportowana do Międzyzdrojów, gdzie poczeka na przygotowanie przeznaczonego dla niej skweru w Cassino. Do tego czasu pomnik będzie stał przy Alei Gwiazd w Międzyzdrojach. – Odsłonimy go 18 maja, w rocznicę zdobycia Monte Cassino przez Polaków – zapowiada Mamiński.

Pobiegniemy później

Podczas odsłonięcia pomnika we Włoszech miał odbyć się także „Bieg na Monte Cassino”, który w związku z epidemią organizatorzy przełożyli na 15 maja 2021 roku. Sportowemu wydarzeniu w 2021 roku będzie towarzyszyć, tak jak było w tegorocznych planach, trekking na Monte Cassino. Odbędzie się 18 maja historycznym szlakiem, jakim zdobywali wzgórze polscy żołnierze. Wędrówka zostanie poprowadzona po edukacyjnej ścieżce wytyczonej z inicjatywy Wojskowego Instytutu Wydawniczego.

Przypominamy, że budowę memoriału w Cassino można wspierać, wykupując na ten cel cegiełki w ramach kampanii „Polacy bohaterom Monte Cassino”. Wpłat można dokonywać na specjalne konto Klubu Biegacza „Sporting” prowadzone w banku BNP PARIBAS pod numerem: 97 1600 1462 1027 3685 2000 0003 z dopiskiem „Darowizna na cele statutowe Klubu biegacza Projekt Monte Cassino”. Koszt memoriału to ok. 700 tys. zł., a cegiełki na ten cel wynoszą: 100 zł, 1000 zł, 3000 zł lub 5000 zł.

Ofiarodawcy otrzymają certyfikat z podziękowaniem. Mogą też przesłać Klubowi Biegacza „Sporting” do Międzyzdrojów swój kamień, który zostanie wmurowany w podłoże monumentu. – Zebraliśmy już połowę potrzebnych kamieni, akcja trwa nadal i kiedy tylko sytuacja epidemiologiczna pozwoli, przewieziemy je go Włoch – dodaje Mamiński.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: materiały organizatora