moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Izrael kontra reszta świata

Muzułmanie poczuli się zdradzeni przez cywilizację zachodnią w chwili, gdy ta zezwoliła na utworzenie państwa Izrael. Zostali zdradzeni (w ich mniemaniu) przez Zachód, a chwilę później upokorzeni w kolejnych wojnach przez Izrael i stąd ich nienawiść... To, co dzieje się teraz na Bliskim Wschodzie, to już od dawna nie jest wojna o wolności obywatelskie Palestyńczyków czy niezależność Strefy Gazy. To zwykła wojna z nienawiści – uważa Dawid Karbowiak, felietonista, pasjonat wojskowości, współpracownik portali poświęconych siłom specjalnym.

Inna sprawa to różnice historyczno-kulturowe między nami i światem muzułmańskim, które sięgają czasu krucjat. Zauważcie, że etos rycerza europejskiego to walka pod sztandarem, z powiewającymi proporcami, na otwartym polu... Uczciwa bitwa z otwartą przyłbicą, w mundurach i z flagami (tak funkcjonuje Europa, tak my myślimy). Arabowie natomiast to twórcy asasynów, skrytobójców, zamachowców... i to jest ich styl walki (nie potępiając go ani nie pochwalając, trzeba zauważyć, że jest znacząco od naszego odmienny). My preferujemy walkę w polu, oni walkę skrytą i każda z kultur pogardza stylem tej drugiej strony. Tu są te różnice, które nakręcają wzajemną nienawiść. Nie tyle, że nienawidzimy wroga, ale dlatego, że pogardzamy jego sposobem walki.

Nigdy natomiast nie zrozumiem, co ludzie Zachodu mają do Izraela, który jako jedyny z krajów „Zachodu” (w piłkę nożną grają w mistrzostwach Europy, a nie Azji Mniejszej) potrafi przejąć i zaadoptować strategię terrorystów i zastosować ją przeciwko nim samym. Szwendali się Żydzi po Europie – było źle, dostali własne państwo i kawałek pustyni, też źle. Przypominam, że to ONZ (czyli my!) im ten kawałek pustyni dała.

Izrael to kraj ukierunkowany na przetrwanie. Oni dobrze wiedzą, że ich pierwsza przegrana wojna będzie ich ostatnią. I nie będzie to okupacja, prześladowania czy wynarodowienie, ale eksterminacja i kolejny Holokaust. Ich kuzyni z pustyni potopią ich w Morzu Śródziemnym. Izraelczycy, mając świadomość tego, nie mogą sobie pozwolić na toczenie politycznie poprawnej wojny z terroryzmem. Oni muszą walczyć z terrorystami ich własnymi metodami. I dobrze wiedzą, jak to robić. Nie przejmują się tym, co o nich powie CNN czy BBC, WikiLeaks, Lekarze Bez Granic czy Liga Ochrony Przyrody. Robią to, co uważają za konieczne, aby zapewnić swoim obywatelom bezpieczeństwo. I robią to dobrze. Skutecznie.

Wszyscy terroryści na świecie wiedzą, że samolotów El Al się nie porywa! Nauczyli się tego na lotnisku w Entebbe i na pokładzie Sabeny w Tel Awiwie. Szczerze mówiąc, to właśnie my, Zachód, powinniśmy brać od nich lekcje, jak walczyć z terroryzmem. Bo koalicja po 10 latach zaangażowania w Afganistanie i Iraku osiągnęła co najwyżej naciągany remis, a Izrael otoczony przez wrogów trwa. Wojna jest paskudna, każda wojna jest paskudna, a ta, którą prowadzą terroryści, jest najpaskudniejsza ze wszystkich. Nie da się jej wygrać w białych rękawiczkach przy błysku fleszy i kamer. Czasami trzeba zniżyć się do poziomu terrorysty i uderzyć go tam, gdzie zaboli go najbardziej.

Jesienią 1985 roku w Libanie Hezbollah zabił jednego radzieckiego dyplomatę, a trzech wziął do niewoli. Funkcjonariusze radzieckich służb bezpieczeństwa porwali krewnego lidera Hezbollahu, wykastrowali, a następnie wsadzili klejnoty do gardła i zastrzelili. Ciało wysłano do terrorystów z dołączoną wiadomością, w której zagrożono, że jeśli dyplomaci nie zostaną wypuszczeni, taki sam los spotka innych członków terrorystycznej organizacji. Tak się walczy z terroryzmem. Jeżeli nie jesteśmy na to gotowi i brzydzimy się taką taktyką, to lepiej było nie ruszać się z domu. Zresztą brutalna i bezpardonowa walka z terroryzmem to nie tylko domena tego „bandyckiego” Izraela. Przypomnijcie sobie to, jak postępowała armia brytyjska z IRA. 1981 rok, więzienie Maze, Robert Sands, Derry, 1972, Krwawa Niedziela – mówi to komuś coś?

A że Izrael jest finansowany przez USA i żydowską diasporę na całym świecie? No i co z tego? A my to nie? A pieniądze na powstanie, wyszkolenie i wyposażenie naszej dumy narodowej, GROM-u, to kto dał? Totalizator Sportowy? Jak USA nam pomaga – to dobrze, jak Żydom – to źle? Filizofia Kalego. Natomiast takiej diaspory, jaką ma do dyspozycji na świecie Medīnat Yisrā'el, to im tylko pozazdrościć.

Od Izraela i IDF powinniśmy się my, jako stosunkowo małe państwo otoczone przez dużo większych sąsiadów (Rosja, Niemcy), uczyć, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo. Bo w razie kolejnej wojny na Bliskim Wschodzie to USA może kasę i sprzęt Izraelowi da, ale US Marines raczej na Synaju nie wyładują. I uwierzcie... u nas będzie podobnie, USS Ronald Reagan na Bałtyk nie wpłynie. Co najwyżej frachtowiec z amunicją... albo ładunkiem beretów.

REKLAMA

Dawid Karbowiak
tłumacz, podróżnik, felietonista, pasjonat wojskowości, współpracownik portali poświęconych siłom specjalnym

dodaj komentarz

komentarze

~Sami
1406402340
Muzulmanizm to nie tylko jakas religia, to narzucanie swoiej wiary innym dajac tylko dwa wybory - smierc przez okrutne morderstwo lub przyjecie Muzulmanizmu! Czy to jest demokracja, czy to jest prosty bandytyzm? Izrael jest na pierwszej lini frontu z tym Muzulmanskim bandytyzmem. Kiedy Europa bedzie wojowac z tym przeklentym "faszyzmem"!? Co sie dzieje w Angli, Francji, Holandi i wielu innych miejscach gdzie Muzulmanscy faszysci nie daja mieszkancom zyc spokoinie, a takze bezpiecznie. Kazdy ma prawo do swoiej wiary, nikt nikomu nie ma prawa na sile narzucac wiare!!!
24-20-EC-B2
~Leon Szyfer
1406398740
Chcialbym aby wiecej Polakow widzialo sytuacje na Bliskim Wschodzie podobnie jak pan Karbowiak i pan Koraszewski.
D6-55-3F-BF
~Putin-ruska krew
1406375940
300 milion terorystow z 1/2 miliarda muzelmanow na swiecie-700 terorystow zabitych? Kropla wody w oceanie, ale Hamas nie ostatni. Jest kolejka we lista dluga.Nastepny El bagdadi z El kaida-suni -"daash"-panstwo chalifatu iraku i surji. Naprzod bez leku.
76-4D-58-D9
~mak
1406296680
Doskonale ujeta sytuacja w Gazie. Cala ludnosc Polska powinna ja przeczytac, dlatego posylam dalej. Musze tylko dodac od siebie, ze jesli Izrael nie wykonczy terrorystycznej organizacji popieranej przez Iran, Katar i Turcje to jedynie historja sie powtorzy za pare lat. Hamas jest winien tego ze tyle ludzi w strefie gazy gina. Hamas chowa sie za ludnoscia cywilna.
5F-D8-27-2D
~Cogito
1406193480
Bardzo dobry artykuł. Jego tezy powinny się znaleźć w podręcznikach historii. Szkoda, że komentatorzy nie zwracają uwagi jakie wnioski z postawy Izraela i historii płyną dla nas, o czym mowa na końcu artykułu.
1D-B9-91-69
~Andrzej Koraszewski
1406129940
Artykuł świetny, ale cokolwiek zdumiewa stwierdzenie: że "Izraela jako jedyny z krajów „Zachodu”, który potrafi przejąć i zaadoptować strategię terrorystów i zastosować ją przeciwko nim samym." w kontekście wcześniejszej wzmianki o etyce rycerskiej Zachodu, warto może przypomnieć, że krytykujący kilka dni temu Izrael Henry Kissinger był jedną z czołowvch postaci w administracji, która paliła napalmem wietnamskie wsie, że krytykujący Izrael Obama jest odpowiedzialny za sposób prowadzenia wojny w Afganistanie, która w jednej tysięcznej nie jest tak "rycerska" jak wojna prowadzona przez Izrael, który - ostrzega ludność cywilną, wstrzymuje operację, kiedy jest zagrożone życie postronnych osób, która nie robi dywanowych nalotów jak rycerscy Brytyjczycy, nie rozstrzeliwuje zakładników jak to robili Niemcy podczas wojny, ale i Francuzi już po wojnie, nie wspominając o "rycerskim" prowadzeniu wojen przez mocarstwa kolonialne w Afryce. Izraelowi udaje się osiągać rzeczy niemożliwe - ofiary cywilne po stronie wroga podczas operacji w centrach gęsto zaludnionych wynoszą 1-1. Terroryści magazynując broń i strzelając z domów mieszkalnych, że szpitali i świątyń, używając cywilów jako ludzkich tarcz giną, a ofiary cywilne to połowa lub mniej. Proszę pokazać jedną inną armię na świecie, która potrafi tego dokonać.
F4-14-DB-48
~scooby
1405352940
Żydzi są ok. Amen.
39-FF-C3-6D
~ww
1405285440
Piećka w Izraelu mieszka mnóstwo arabów palestyńskich(20% społeczeństwa)tak im "źle" że nawet nie myślą aby się przenieść do swoich braci w Gazie czy Autonomii P. a ty piszesz że Izrael nie chce palestyńskiej mniejszości u siebie?Gdzie tu logika?Odpowiedz mi na pytanie ilu Żydów mieszka w Gazie,ilu w Syrii,Iraku,Arabii S.i porównaj to do arabskiej populacji w Izraelu to natychmiast dostrzeżesz gdzie panuje apartheid a gdzie nie.
0C-EE-73-1E
~strazn1k
1405192740
Plećka i ten drugi jesteście oderwani od rzeczywistości, inaczej nazywając ignorantami. Takie bzdury wypociliście, że aż trudno na to patrzeć. http://www.youtube.com/watch?v=N3wj1zF0iKM Palestynka opowiada o realiach tego obszaru, której dom znajduje się pod murem. Jak to jej rodzina powiedziała ze strachu przed hamasem, groziła jej kulką, jeśli nie zamknie ust. Plećka to co pisał to istna samozagłada dla izraeleczyków, tylko ktoś pomylony mógłby na takie coś się zgodzić. Jak można rozmawiać z islamistami? Jeśli od niepamiętnych czasów się uczą, iż żydzi to potomkowie małp świń i psów itp ... , Jak można z kimś rozmawiać kto ma ciebie za podczłowieka, czy za zwierze?...... II wojna się kłania ignoranci..... drugi raz starozakonni nie chcą sobie takiego losu sprawić.....
68-F0-30-2E
~Jakub Andrzej Maciągowski
1405183560
"Zauważcie, że etos rycerza europejskiego ... Uczciwa bitwa" "Arabowie natomiast to twórcy asasynów, skrytobójców, zamachowców... i to jest ich styl walki" W rzeczywistości muzułmanie wykazali o wiele lepsze morały i maniery w czasie walk (chodzi o krucjaty) niż europejczycy. W europie kiedyś jak i dziś jest sporo takich którzy oceniają pochopnie bez weryfikacji, ulegających propagandzie.
14-D8-0A-E9
~PIećka
1405172760
Z wypowiedzi ludzi rządzących Izraelem można się dowiedzieć że im nie zależy na wspólnym tolerancyjnym państwie. Nie chcą mniejszości palestyńskiej u siebie. Widziałem wypowiedzi że w pewnym momencie zacznie ona walczyć o swoje prawa, zażąda swojej partii czy coś i w momencie wyboru pierwszego palestyńskiego prezydenta w Izraelu państwo Izrael przestanie istnieć. Oni tak na to patrzą. I nie chcą palestyńczyków u siebie. Zalatuje mi latami trzydziestymi ubiegłego wieku w niemczech. Zamiast się dogadać próbują się ich pozbyć siłą. Tak im życie uprzykrzają żeby się wynieśli. Jak wy byście się zachowali w takiej sytuacji. Ktoś zabiera wam ziemię, tworzy nowe państwo na niej i ten nowy twór morduje i szykanuje waszych rodaków. Zastanówcie się sami chwilę
67-D5-CC-71
~tykutkyu
1405172100
niestety, próby odkręcania opinii publicznej na nic się nie zdadzą. intencje izraelskiego rządu są aż nadto czytelne po tym co robi (i czego nie robi). cały świat jest po stronie zdesperowanych palestyńczyków nawet jeżeli ich walka jest rozpaczliwa i nieprzemyślana. w obliczu takiego bandytyzmu skazani są na odgryzanie sobie nogi.
5C-6F-97-C2

Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
 
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
O pomocy dla Ukrainy
Nowy dowódca 18 Dywizji
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Rozkaz ludobójstwa
AFN uderzył w Kołobrzegu
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Zapraszamy na wirtualny spacer na Monte Cassino
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Rylski „Brzoza”
Ostatni rozdział generała
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Desant do Jeziora Żywieckiego
Śladem profesjonalistów
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Kask weterana może być twój!
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Przełomowy szczyt
Terytorialsi w obronie stolicy
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
„Biorą inni, bierzmy i my”
Kolejni ochotnicy dobrowolnej służby
Wizyta w PKW Łotwa
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Akademia Abrams ruszyła!
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Zwiad ze spadochronem
Wyjście z cienia
Powrót do korzeni
Szkolenie na klifie
Przemysł idzie w OPL
1 Kadrowa idzie w bój
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Operacja „Śluza”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
NATO zmienia priorytety
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
O jeden most za daleko?
Raptory już w Polsce
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Raptory lecą do Polski
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Włoscy lotnicy w Malborku
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Pożegnanie z Iskrą
Wymiana ciosów w Ukrainie
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Wojsko świętuje, przyłącz się!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
CASA na pomoc rannym w wypadku
Kolektywna obrona to priorytet
Uratować rannego!
„Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Lipiński „Kadet”
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO