-
W 2026 roku aż 160 ochotników będzie mogło odbyć szkolenie przygotowujące do służby w korpusie szeregowych zawodowychSpołecznośćW przyszłym roku szkolenia cywilnych kandydatów na szeregowych zawodowych będą prowadziły trzy centra szkolenia: Wojsk Specjalnych w Krakowie, Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz Logistyki w Grudziądzu. Placówki przyjmą w sumie 160 ochotników. Najwięcej z nich, bo 90, będzie się szkolić na wojskowych kierowców.
-
Czołgi K2 Black Panther w akcji na poligonie w Orzyszu. Pancerniacy z Braniewa zaliczyli kluczowy sprawdzian ze strzelaniaPoligonNa początku lipca żołnierze 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej pojechali na poligon do Orzysza, by sprawdzić umiejętności nabyte podczas dziesięciotygodniowego kursu. Tam czekało ich strzelanie z miejsca i w ruchu, zarówno w dzień, jak i w nocy. Był to test nie tylko dla działonowego, ale dla całej załogi, która musi działać z precyzją jak w szwajcarskim zegarku.
-
Polski astronauta bezpiecznie zakończył kosmiczną podróż i wraz z załogą misji Ax-4 powrócił na ZiemięSpołecznośćDokładnie o 11.32 polskiego czasu kapsuła Dragon Grace z członkami misji Ax-4 wylądowała w wodach Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii. Sławosz Uznański-Wiśniewski jest drugim Polakiem, który poleciał w kosmos. Podczas misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przeprowadził 13 eksperymentów zaproponowanych przez polskie instytucje, w tym dwa z WAT-u.
-
Łukasz Owsian i Michał Pomorski wygrali I Kryterium im. Wincentego Witosa. Patronat honorowy nad wyścigiem objął szef MON-uSportKolarze z ekipy Mazowsze Serce Polski zdominowali I Kryterium im. Wincentego Witosa, które odbyło się w sobotę w samym centrum Warszawy. W obu głównych wyścigach – elity i orlików – zajęli wszystkie miejsca na podium. Zwycięzcami imprezy pod honorowym patronatem ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza zostali Łukasz Owsian i Michał Pomorski.
-
19 godzin pokazów w powietrzu, czyli Air Show Radom jak zawsze wystrzałowy! Organizatorzy: Liczymy na rekordową frekwencję!Społeczność„Polskie” Apache będzie można obejrzeć po raz pierwszy, a Su-22 w barwach Wojska Polskiego po raz ostatni. To jedne z atrakcji tegorocznego Air Show w Radomiu, który odbędzie się w ostatni weekend sierpnia. Na lotnisku będzie można zwiedzić wystawę wojskowego sprzętu, a nad nim podziwiać paradę z okazji 100-lecia Szkoły Orląt. Co jeszcze przygotowali organizatorzy radomskich pokazów?
-
Kolejne armatohaubice z Korei Południowej w polskiej armii. Sześć K9 Thunder trafiło do 1 Warszawskiej Brygady PancernejSprzętIch główna broń to 155-milimetrowe działo. Potrafią prowadzić ostrzał z prędkością sześciu pocisków na minutę i razić cele oddalone o 40 km – 1 Warszawska Brygada Pancerna odebrała właśnie sześć samobieżnych armatohaubic K9 Thunder. Łącznie do polskiej armii ma trafić aż 672 tych nowoczesnych południowokoreańskich pojazdów.
-
Parada morska na Święto Wojska Polskiego? Okręty i ich załogi zaprezentują się na Bałtyku i na telebimach w WarszawieSpołecznośćParada morska na Bałtyku, która będzie transmitowana na żywo w trakcie świątecznej defilady na telebimach ustawionych w Helu i w Warszawie – taką nowość szykuje Ministerstwo Obrony Narodowej na tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego. Trwają przygotowania, by w tym roku 15 sierpnia wszystkie rodzaje sił zbrojnych mogły zaprezentować się w pełnej krasie.
-
102 ekipy z 15 państw na zawodach „Sniper Fest” na Litwie. Kto ustrzelił tytuł mistrza i jak poszło Polakom?PoligonCele o wielkości od 15 do 75 cm, odległość od 300 do 980 m, do tego trudne stanowiska strzeleckie i ogromna presja czasu. Litwini zaprosili snajperów do udziału w międzynarodowych zawodach strzeleckich „Sniper Fest”. Polskę reprezentowali żołnierze z 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego i 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Tytuł mistrza zdobyli Duńczycy.
-
Donald Trump postawił Rosji ultimatum: porozumienie ws. pokoju na Ukrainie w ciągu 50 dni lub surowe cła ze strony USAŚwiatDonald Trump spotkał się w poniedziałek z Markiem Ruttem, sekretarzem generalnym NATO. – Zawarliśmy dziś umowę dotyczącą wysłania broni na Ukrainę – poinformował prezydent Stanów Zjednoczonych. Trump wyraził także rozczarowanie dotychczasową postawą Rosji w sprawie osiągnięcia pokoju w Ukrainie i zagroził Moskwie sankcjami.
-
Tymczasowe kontrole na granicach działają skutecznie, dobrze sprawdzają się też mieszane patrole Straży Granicznej i wojskaArmiaJuż ponad 107 tys. osób na granicach z Niemcami i Litwą skontrolowała Straż Graniczna wspierana przez wojsko i policję. Szefowie MON-u, MSWiA oraz resortu infrastruktury podsumowali pierwszy tydzień prowadzenia operacji „Bezpieczny Zachód”. Jak podał Cezary Tomczyk, wiceszef MON-u, w uszczelnianiu granic pomaga obecnie ponad 1000 żołnierzy.
-
„Walka czołgów” przyciągnęła na poligon Orzysz tysiące turystów. W głównym pokazie starło się niemal 50 pojazdówSpołecznośćRodzinny piknik połączony z ćwiczeniami wojsk lądowych na poligonie? Takie rzeczy tylko podczas „Walki czołgów”! Tę widowiskową imprezę po raz piąty zorganizowało Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej we współpracy z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną. Był to z jednej strony pokaz siły i możliwości sprzętu, ale też realistyczna inscenizacja współczesnego pola walki.
-
64 Batalion Lekkiej Piechoty będzie stacjonował w Płocku. Wojsko powinno pojawić się tam na przełomie tego i przyszłego rokuPrawoList intencyjny dotyczący przekazania budynków, w których niebawem będą stacjonować pododdziały 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, podpisali dziś w Płocku wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i starosta płocki Sylwester Ziemkiewicz. Na przełomie 2025 i 2026 roku w mieście powinno się pojawić kilkuset żołnierzy.
-
Kpr. Aleksandra Mirosław wygrała zawody o Puchar Świata w Chamonix. Ośmioro reprezentantów WP medalistami w boksie tajskimSportZ dziewięcioma medalami wracają reprezentanci Wojska Polskiego z pucharowych zawodów we wspinaczce sportowej i muaythai (boksie tajskim). Kapral Aleksandra Mirosław była bezkonkurencyjna w Pucharze Świata na ściance w Chamonix. Natomiast osiem medali wywalczyli reprezentanci Wojska Polskiego w I Wojskowym Pucharze CISM w Muaythai, który odbył się w Bangkoku.
-
Szef MON-u o żołnierzu rannym 10 lipca: Pod gradem kamieni obrońcy granic zrobili wszystko, by zatrzymać najeźdźcówArmiaŻołnierze strzegący wschodniej granicy robią wszystko, codziennie narażając życie i zdrowie, by chronić Polskę przed nielegalnymi migrantami. Tak też było 10 lipca niedaleko Michałowa – przekazał wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Dziś odbyła się konferencja prasowa dotycząca ataku na żołnierza 12 Dywizji Zmechanizowanej, który w wyniku odniesionych obrażeń nie może wykonywać zadań służbowych.
-
Niemal 9 tys. żołnierzy z 17 państw, kilkadziesiąt okrętów i statków powietrznych, ważna rola dronów. Taki był „Baltops ‘25”PoligonOdpieranie uderzeń dronów, ale też walka z użyciem własnych bezzałogowców, a do tego zmagania ze statkami należącymi do tzw. floty cieni – zakończona właśnie kolejna edycja „Baltopsa” pod wieloma względami była wyjątkowa. – To mocny wyraz naszej sojuszniczej determinacji, zdolności adaptacyjnych i siły na morzu – uważa wadm. Jeffrey T. Anderson, dowódca amerykańskiej 6 Floty.
-
Jak budować obronę cywilną? Samorządowcy: Uczmy się od Ukraińców, oni wiele rozwiązań już sprawdziliSpołecznośćSytuacje kryzysowe to chleb powszedni samorządowców. Powódź, huragan, ale też zagrożenie wojną to wyzwania, z którymi dziś musimy się mierzyć – mówi Grzegorz Pietruczuk, burmistrz warszawskich Bielan. „Polsce Zbrojnej” opowiada o współpracy z merami ukraińskich miast, o ich doświadczeniach i rozwiązaniach, które podczas budowy obrony cywilnej warto zaadaptować w Polsce.
-
Uchwycić w obiektywie powietrzne operacje czy desant na morzu? Nam się udało. „GROM. Jest taka siła” – ten album warto mieć!SpołecznośćSą tu fotografie z selekcji, szkolenia na wodzie czy w powietrzu. Część nigdy nie była publikowana – mówi Michał Niwicz, autor zdjęć do albumu „GROM. Jest taka siła”. – To osobista opowieść o elitarnej jednostce – dodaje Ewa Korsak, dyrektorka Wojskowego Instytutu Wydawniczego, współautorka albumu. Ma on charakter kolekcjonerski, dziś rusza przedsprzedaż!
Armia
Poligon
More Than an ExerciseRepelling drone attacks, engaging in combat using UAVs, and confrontations with ships belonging to the so-called shadow fleet – the recently concluded edition of Baltops was exceptional in many aspects. Baltops is the most extensive and oldest NATO exercise in the Baltic... |
K9 i FlyEye na poligonie w UstceNowoczesne armatohaubice K9, dron rozpoznawczy i kilkuset artylerzystów z Węgorzewa. Na przełomie czerwca i lipca na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce ćwiczyli żołnierze 2 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej. W programie kilkudniowego szkolenia znalazł się m.in. trening taktyki shoot-and-scoot, czyli strzelania i ukrywania się. Zajęcia prowadzono w dzień i w nocy. |
Czarne Pantery, ognia! |
W tydzień poznali smak żołnierskiego fachu |
Czarna Pantera celuje |
Historia
Pieta MichniowskaW czasie II wojny światowej Niemcy spacyfikowali co najmniej 817 polskich wsi: ich mieszkańców w okrutny sposób mordowano, zsyłano do obozów koncentracyjnych lub na przymusowe roboty. Do tych szacunków dochodzą wsie na Kresach Wschodnich – pacyfikowane i deportowane przez Sowietów. Symbolem męczeństwa i oporu ich wszystkich stał się Michniów. |
Ostatnia niedziela…11 lipca 1943 roku zyskał miano „krwawej niedzieli”, gdyż tego dnia fala terroru wymierzona przez ukraińskich nacjonalistów w polską społeczność Wołynia osiągnęła kulminację. Bojówki Ukraińskiej Powstańczej Armii i jej pomagierzy zaatakowali wtedy ponad 100 wsi zamieszkanych przez Polaków. |
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię |
Demony wojny nie patrzą na płeć |
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK |
Społeczność
Jak Orlęta stają się Orłami?To uczelnia najlepszych i najsłynniejszych polskich pilotów! Szkoła Orląt w Dęblinie w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia. Pokazujemy współczesne oblicze Lotniczej Akademii Wojskowej: metody szkolenia oraz nowoczesne samoloty i trenażery, na których ćwiczą podchorążowie. Ale też przypominamy o tych, którzy tworzyli legendę tej niezwykłej uczelni. |
|
Misje
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołuPrzez pół roku będzie operował na Bałtyku. Weźmie udział w ćwiczeniach „Northern Coasts”, operacji usuwania starych min, a także patrolach na najważniejszych szlakach żeglugowych. Trałowiec ORP „Necko” z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża już za kilka dni dołączy do SNMCMG1 – stałego zespołu sił przeciwminowych NATO. |
Żołnierze PKW Irak są bezpieczniIran zaatakował amerykańską bazę na Bliskim Wschodzie w odwecie za włączenie się USA do działań militarnych przeciwko Iranowi. „W czasie ostrzału nie wystąpiło bezpośrednie zagrożenie żołnierzy PKW Irak. Nasi żołnierze pozostają bezpieczni” – podkreślił w mediach społecznościowych Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i szef MON-u. |
Nie żyje żołnierz PKW Irak |
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16 |
Podejrzane manewry na Bałtyku |
więcej w tym dziale
W drodze do amunicyjnego bezpieczeństwa |
PGZ buduje suwerenność amunicyjną |
Polacy i Holendrzy razem dla obronności |
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u |
więcej w tym dziale
Dzieci wojny„Dziadek odleciał do nieba na rakiecie. Teraz patrzy na mnie z góry” – tak śmierć starszego mężczyzny z obwodu charkowskiego wskutek ostrzału przez rosyjskie siły okupacyjne opisała jego trzyletnia wnuczka. W raporcie Centrum Lemkina „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie” znajduje się ponad sto podobnych relacji świadków. |
Planowano zamach na ZełenskiegoSłużba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że udaremniono zamach na prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, do którego miało dojść na lotnisku w Rzeszowie. Przygotowywał go obywatel Polski działający na zlecenie GRU. – Sprawa (…) miała miejsce w kwietniu 2024 roku i zakończyła się zatrzymaniem przez ABW i aresztem – podał Tomasz Siemoniak, szef MSWiA. |
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran |
Ewakuacja Polaków z Izraela |
Dekapitacyjne uderzenie w Iran |
więcej w tym dziale
Tłumy na zawodach w KrakowiePo zwycięstwie w eliminacjach kpr. Aleksandra Mirosław wywalczyła brązowy medal w zawodach o Puchar Świata we wspinaczce sportowej, które odbyły się w Krakowie. W pierwszej w Polsce imprezie tej rangi na najwyższym stopniu podium stanęli reprezentanci Indonezji. Finałowe zmagania na ściance ustawionej pod Wieżą Ratuszową na Rynku Głównym oglądało kilkanaście tysięcy widzów. Zawody we wspinaczce na czas przyciągnęły w weekend do Krakowa tłumy fanów tego sportu. Rywalizacja o Puchar Świata w tej dyscyplinie o |
|
aktualności MON
Już za miesiąc defilada wojskowa i parada morska pod hasłem „Dziękujemy za Waszą służbę”
Laboratorium Kryminalistyczne ŻW wsparło działania dochodzeniowe po pożarze w Mińsku Mazowieckim
Nowi oficerowie rezerwy mianowani na placu Piłsudskiego
komentarz
Broń laserowa wkroczyła na pole walki
polecamy
z jednostek
-
Kapitan "Jaskółka"20 PBOT usuwała skutki nawałnicyPrzysięga w Jaśle – nowi terytorialsi w szeregach 3 PBOT
-
Żołnierz z 3 PBOT ukończył ekstremalny wyścig dookoła Polski„Wakacje z WOT” – START!Informator dla właścicieli gruntów: Tarcza Wschód bez „wywłaszczeń”
-
Dzień Cytadeli – Święto szabli polskiej w MWPKolejne jednostki w strukturze 1 DywizjiOgnista lutnia rozgrzała poligon
-
Setne urodziny żołnierza AK Jana Lohmanna w Muzeum Armii Krajowej w KrakowieWspółpraca i inwestowanie w obronność to gwarancją bezpieczeństwa EuropyNie ma wakacji od gotowości – 3 PBOT w ogniu ćwiczenia
-
KondolencjeKomunikat Żandarmerii WojskowejWarsztaty dla wojskowych pilotów dronów
-
Jak Orlęta stają się Orłami?
To uczelnia najlepszych i najsłynniejszych polskich pilotów! Szkoła Orląt w Dęblinie w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia. Pokazujemy współczesne oblicze Lotniczej Akademii Wojskowej: metody szkolenia oraz nowoczesne samoloty i trenażery, na których ćwiczą podchorążowie. Ale też przypominamy o tych, którzy tworzyli legendę tej niezwykłej uczelni. -
Umacnianie ściany wschodniej
Ma liczyć ponad 30 tys. żołnierzy i w razie sytuacji kryzysowej natychmiast wejść do działania, bez konieczności „pogoni za rezerwistą”. Na początku 2026 roku ma otrzymać wyrzutnie Homar-K, a w 2027 – czołgi K2 Black Panther. – Wysoki poziom gotowości mamy osiągnąć w 2034 roku – mówi gen. dyw. dr Norbert Iwanowski, dowódca 1 Dywizji Piechoty Legionów. -
Pancerny drapieżnik, czyli Leopard 2A5
Leopard 2A5 to owoc modernizacji słynnego niemieckiego czołgu. Pierwszej, którą przeprowadzono od czasu zakończenia zimnej wojny. Choć plany były bardziej ambitne, ostatecznie wóz w wersji 2A5 uzyskał mocniejszy pancerz niż jego poprzednik, nowocześniejszą elektronikę i syst... -
BWP-1 – historia na dekady
Był pierwszym bojowym wozem piechoty na świecie. Przez kilka dekad stanowił również o sile polskiej piechoty zmechanizowanej. BWP-1 lata świetności ma już zdecydowanie za sobą. W powszechnej opinii uchodzi za konstrukcję przestarzałą, która – zgodnie z planami modernizacji a... -
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Nie amerykański, nie europejski a transatlantycki. Szczyt w Hadze potwierdził, że nie będzie pęknięcia w Sojuszu. Unia Europejska wspiera NATO, aby mogło wzmocnić zdolności obronne. O tym, jak zmieni się Pakt Północnoatlantycki po decyzjach, które zapadły w Holandii mówi „Polsce Zbrojnej” Paweł Zalewski, wiceminister obrony narodowej. -
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Najważniejszą decyzją, którą zapadła podczas szczytu NATO, jest bezsprzecznie ta dotycząca zwiększenia wydatków na obronność do 5 proc. PKB. Jednak dla Polski równie ważne są deklaracje sojuszników o skierowaniu swoich sił na wschodnią flankę. O szczegółach w rozmowie z „Polską Zbrojną” mówi wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. -
Strażnicy polskiego nieba
Wyjątkowa sesja air-to-air. Polskie F-16 i MiG-29 oraz szwedzkie JAS 39 Gripen wystartowały z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, a następnie leciały nad Półwyspem Helskim. Wydarzenie było związane z misją Air Policing, czyli patrolowaniem przestrzeni powietrznej wschodniej flanki NATO, w której Szwecja – jako nowy członek Sojuszu – bierze udział po raz pierwszy. Zapraszamy na podniebną wyprawę! -
Droga do zespołu bojowego GROM
Zespół bojowy w GROM-ie tworzą doskonale wyszkoleni żołnierze, nazywani tu operatorami. Wykonują powierzone im misje na lądzie, w powietrzu, na morzu czy w przestrzeni cyber. To wyselekcjonowani ludzie, po ciężkich ćwiczeniach, bowiem droga do zespołu bojowego GROM-u jest długa i wyczerpująca. A ci, którzy ją przejdą, mogą liczyć na najtrudniejsze zadania, których sukces świętowany jest w absolutnej ciszy.
-
Tak walczyły pancerne kolosyPT-91, czyli trzy dekady twardej służbyNabór do „Wakacji z wojskiem” 2025 trwaŻołnierze na polsko-białoruskiej granicy
-
Pancerny drapieżnik, czyli Leopard 2A5Wojsko Polskie na Open'erze!Artyleryjski ogień na morskim poligonieBWP-1 – historia na dekady
-
Pancerny kot w polskim wojskuMisja: odbić budynekKawalerzyści na skałkachK2. Azjatycka pantera
-
Spadochroniarze gotowi na misjęWspólne szkolenie – wspólna siła!Aktywna sobota z wojskiemLekcje na poligonie