-
To już ostatnie kilometry tegorocznej edycji Motocyklowego Rajdu Weteranów. Finisz już 29 maja, czyli w Dniu WeteranaSpołecznośćWyruszyli z różnych miast, ale mieli jeden cel: oddać hołd poległym żołnierzom. Pod koniec kwietnia uczestnicy 6. Motocyklowego Rajdu Weteranów rozjechali się po kraju, by odwiedzać groby tych, którzy nie wrócili z misji do domu. Na ich mogiłach motocykliści zapalali znicze, a pamięć czcili minutą ciszy. Spotykali się też z rodzinami poległych wojskowych.
-
Od carskiego lotniska do uczelni kształcącej pilotów NATO. Wojskowa Akademia Lotnicza rozpoczęła świętowanie swojego 100-leciaSpołecznośćMinął wiek, a „orlęta” wciąż są wyjątkowe. – Kiedy zestawiliśmy fotografie dawnych i współczesnych podchorążych, zobaczyliśmy coś niezwykłego. Mimo że minęło sto lat, sposób bycia, postawa, spojrzenie – one się niemal nie zmieniły. To są młodzi ludzie, którzy noszą się z dumą, z lotniczym wdziękiem. Widać w nich tę pewność siebie, którą mieli ich poprzednicy z lat 20. XX wieku – opowiada prof. Marcin Kruszewski, historyk z Akademii Lotniczej w Dęblinie w stulecie powstania uczelni.
-
Dyżur Air Policing. Polskie F-16 przechwyciły nad Bałtykiem rosyjski samolot Su-24, który wykonywał niebezpieczne manewryMisjeW czwartek w godzinach wieczornych dowództwo NATO w Europie wydało polecenie przechwycenia Su-24 Federacji Rosyjskiej – poinformował na konferencji prasowej wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. – Samolot wykonywał niebezpieczne manewry, nasza para dyżurna zlokalizowała go, przechwyciła i skutecznie odstraszyła – przekazał szef MON-u.
-
Trwa rozbudowa umocnień „Tarczy Wschód”. Żołnierze wojsk inżynieryjnych układają zapory przeciwczołgowe i budują punkty oporuArmiaJesteśmy w fazie wojny hybrydowej, ale wyprzedzamy sytuację i rozpoczęliśmy przygotowania obronne – powiedział gen. broni Stanisław Czosnek, zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, na spotkaniu z dziennikarzami na placu budowy instalacji „Tarcza Wschód” w miejscowości Rutka. To jedno z 30 miejsc na północnej i wschodniej granicy kraju, gdzie obecnie trwają prace.
-
85 lat temu w ostatni rejs wyszedł polski okręt podwodny ORP „Orzeł”. Zagadka jego zniknięcia do dziś jest nierozwikłanaHistoriaOmyłkowe zbombardowanie przez brytyjski samolot, wejście na dryfującą minę, a może usterka techniczna? Do dziś nie wiadomo, co stało się przyczyną zatonięcia ORP „Orzeł”. Nieznane pozostaje też miejsce jego spoczynku. 23 maja 1940 roku, najsłynniejszy polski okręt podwodny, wyszedł w swój ostatni rejs.
-
Zawiszacy się przezbrajają. 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana odebrała kolejną w tym roku dostawę haubic samobieżnych K9SprzętDzisiaj do Giżycka dojechała następna partia samobieżnych haubic K9. Trafią one do dywizjonu artylerii samobieżnej, który jest w trakcie przezbrajania na nowoczesną platformę. Dla 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej to już trzecia dostawa ciężkiego sprzętu z Korei Południowej odebrana w ostatnich miesiącach.
-
Ukraina bez „nuklearnej polisy”. Czy posiadanie pokaźnego arsenału atomowego rzeczywiście zapewniłoby jej nietykalność?ŚwiatWojna w Ukrainie, choć konwencjonalna, ugruntowała znaczenie broni atomowej. Gdyby Rosja nie miała takiego arsenału, uwolniony od ryzyka jądrowej eskalacji Zachód znacznie bardziej wsparłby Ukrainę. Gdyby Ukraina dysponowała własnymi głowicami, Federacja Rosyjska zapewne by jej nie zaatakowała.
-
Patrol na granicy, pościg za przemytnikami, odparcie ataku agresywnych migrantów – podchorążowie AWL na ćwiczeniu „Kryzys”PoligonUczestnicy przeprowadzonego w Akademii Wojsk Lądowych ćwiczenia „Kryzys” na kilkadziesiąt godzin „trafili” na granicę państwa. Wszystko po to, by przyszli oficerowie byli dobrze przygotowani także do takiej służby. W zanurzeniu się w przygotowanym scenariuszu pomogło im bardzo realistyczne otoczenie i prawdopodobne epizody ćwiczenia.
-
Niebezpieczny wypadek na strzelnicy. Pocisk, który zrykoszetował, trafił w okno pobliskiego domu. Nikomu nic się nie stałoPoligonRykoszetujący pocisk karabinowy trafił w okno budynku mieszkalnego, zlokalizowanego w pobliżu strzelnicy w miejscowości Augustowo (woj. podlaskie). Na szczęście, w wyniku zdarzenia nikt nie został ranny. Okoliczności zdarzenia bada już Żandarmeria Wojskowa. Dowództwo Generalne zadeklarowało pokrycie wszystkich spowodowanych strat.
-
Stany Zjednoczone zgodziły się sprzedać Polsce nowy typ uzbrojenia – bomby szybujące GBU-39/B o zasięgu około 100 kmSprzętAmerykańska Agencja Współpracy Obronnej (DSCA) poinformowała, że Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce bomb szybujących GBU-39/B. Za 1400 sztuk tego uzbrojenia, wraz z systemami szkoleniowymi i treningowymi, nasz kraj ma zapłacić maksymalnie 180 mln dolarów, czyli około 670 mln złotych. Zgodę na eksport musi teraz zatwierdzić Kongres USA.
-
Osiemnaście lat temu polskie wojska specjalne stały się odrębnym rodzajem sił zbrojnych. Dziś świętują najlepsi!ArmiaWykonywali najniebezpieczniejsze misje bojowe m.in. w Zatoce Perskiej, na Haiti, w Iraku i Afganistanie, sprawdzili się też w szkoleniu sił specjalnych innych armii. Stali się wizytówką polskich sił zbrojnych. Żołnierze GROM-u, Jednostki Wojskowej Komandosów, Agatu, Formozy i Nila spotkali się w Krakowie, by uczcić 18. rocznicę utworzenia wojsk specjalnych.
-
Premier odebrał raport ws. incydentu na Bałtyku i podjął decyzję o natychmiastowej realizacji zakupu dronów dla marynarkiPolitykaJestem bardzo zadowolony z działań Marynarki Wojennej RP. W sposób bardzo skuteczny i dyskretny, bez nadużywania niepotrzebnych środków, udało się zniechęcić statek do działań kinetycznych, które mogły spowodować uszkodzenie kabla energetycznego – powiedział premier Donald Tusk po odprawie w Centrum Operacji Morskich w Gdyni.
-
Trwa nabór do pilotażowego programu badań profilaktycznych dla weteranek misji. Sprawdź, jak się zapisaćSpołecznośćByłaś na misji poza granicami kraju? Służysz lub służyłaś w Wojsku Polskim? Teraz czas zadbać o siebie. Weź udział w „Misji Zdrowie” i przejdź bezpłatne, kompleksowe badania wykrywające nowotwory piersi i szyjki macicy. Profilaktyczny program zdrowotny dla weteranek operacji wojskowych poza granicami państwa startuje już 17 czerwca.
-
„Dzielny Dzik ‘25”: żołnierze z kilku państw ćwiczyli odbicie zajętego miasta. W akcji śmigłowce, myśliwce i wozy opancerzonePoligonWrogie siły przedostały się przez granicę i opanowały część pobliskiego miasta. Uzbrojeni napastnicy przejęli kilka budynków użyteczności publicznej i czekali na spodziewaną reakcję polskich wojsk. Wkrótce nad ich głowami rozległ się ryk myśliwców i pierwsze eksplozje. Tak zaczął się epizod rozegrany w ramach ćwiczeń „Dzielny Dzik ‘25” z udziałem 16 DZ i sojuszników.
-
Drony latające, jeżdżące i pływające to już codzienność na polu walki. Zapraszamy do serwisu „Bezzałogowce w Wojsku Polskim”SprzętPrzebieg wojny w Ukrainie pokazuje, że nie da się już opowiadać o współczesnym polu walki bez dużego rozdziału o bezzałogowcach. Skala ich zastosowania, cały czas zwiększająca się skuteczność i autonomiczność sprawiają, że ich rola będzie już tylko rosła. Wojsko Polskie dostrzega te tendencje i od wielu lat zwiększa swoje zasoby dronów.
Poligon
Historia
Trudny los zwycięzcówGorzkie konsekwencje II wojny światowej w sposób szczególny odbiły się na losach setek tysięcy żołnierzy walczących w szeregach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Wielu z nich nie wróciło do kraju, wielu tych, którzy na powrót się zdecydowali, spotkały represje. Tak ludowa ojczyzna odwdzięczała się polskim żołnierzom za służbę i krew przelaną na wojennych frontach. |
|
Misje
Podejrzane manewry na BałtykuStatek zaliczany do rosyjskiej tzw. floty cieni wykonywał podejrzane manewry w okolicach podmorskich kabli, które należą do Polskich Sieci Energetycznych. Centrum Operacji Morskich skierowało na miejsce samolot patrolowy, który przepłoszył intruza. Rejon patroluje marynarka wojenna. Jutro w Gdyni narada z udziałem premiera Donalda Tuska. |
|
więcej w tym dziale
Unijne pożyczki na obronność. Polska beneficjentem programu SAFENajważniejszy temat dla naszej prezydencji w Unii Europejskiej to bezpieczeństwo. Z satysfakcją więc obserwujemy, że Europa się obudziła – tak wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz skomentował jednogłośną akceptację ambasadorów państw członkowskich dla unijnego programu SAFE, który zakłada udzielanie pożyczek na obronność. Budżet programu to 150 mld euro. |
Parlament pracuje nad wypowiedzeniem konwencji ottawskiejSejm rozpoczął procedurę wypowiedzenia przez Polskę konwencji ottawskiej, która zakazuje stosowania min przeciwpiechotnych. Natomiast rząd zakończył prace nad projektem ustawy przyznającej weteranom zagranicznych misji 6 tys. zł za każdy 1 proc. uszczerbku na zdrowiu podczas służby. Posłowie rozmawiali też o budowie systemu obrazowania satelitarnego. |
Gospodarka i bezpieczeństwo przyszłością Europy |
I Forum Bezpieczeństwa i Przemysłu Obronnego |
Wydatki na bezpieczeństwo to fundament |
więcej w tym dziale
Kolejna rozmowa Trumpa i Putina. Czy coś z niej wyniknie?Donald Trump i Władimir Putin przeprowadzili dziś kolejną rozmowę telefoniczną – trzecią od inauguracji obecnej kadencji amerykańskiego prezydenta. Głównym tematem była wojna w Ukrainie i możliwość zawieszenia broni. Prezydent Rosji obstaje przy swojej wizji warunków rozejmu, przywódca USA liczy na zawarcie z nim układu. |
Ukraińcy i Rosjanie spotkali się pierwszy raz od 2022 rokuW Stambule, odbyły się pierwsze od trzech lat bezpośrednie rozmowy między Ukrainą a Rosją. Na czele ukraińskiej delegacji stał minister obrony Rustem Umierow, Rosjanom przewodził prezydencki doradca Władimir Miedinski. W Turcji nie pojawił się Władimir Putin, w związku z jego nieobecnością z udziału w negocjacjach zrezygnował Wołodymyr Zełenski. |
MON: Polska nie wyśle wojsk na Ukrainę |
Jak daleko do końca wojny? |
Gdy zgasną światła |
więcej w tym dziale
Kajakarze, pięściarze i lekkoatletka CWZS-u na podiumBardzo dobre starty reprezentantów Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego w zawodach o Puchar Świata! Kajakarze zdobyli na Węgrzech cztery złote medale i brązowy, zaś pięściarze w Warszawie po dwa złote i brązowe. A w lekkoatletycznym mityngu Diamentowej Ligi w Dausze drugą lokatę w biegu na 400 m wywalczyła st. szer. spec. Natalia Bukowiecka. |
|
aktualności MON
Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni gospodarzem kluczowej konferencji NATO poświęconej cyberbezpieczeństwu
Zapowiedź wydarzenia - Podsumowanie ćwiczenia SAREX-25
Prezentacja kolejnego odcinka rozbudowy inżynieryjnej Tarczy Wschód
komentarz
Paliwo dla Erdoğana
polecamy
z jednostek
-
Żołnierze CSWOT w pogotowiu – uratowali kobietę z rozbitego autaPrzysięga Terytorialsów w Nieznamierowicach – w przededniu rocznicy śmierci rotmistrza Witolda PileckiegoSportowe sukcesy 6MBOT
-
Bezkonkurencyjni na strzelnicyŻołnierz CSWOT – wicemistrzem Wojska Polskiego w sztukach walkiMWP: wyjątkowa noc historii, pasji i pamięci
-
Historia, która łączy dwa kontynentySpotkanie sekretarza obrony w MON P. Zalewskiego z Podsekretarzem Obrony ds. Polityki E. ColbyPierwsze strzały, wielkie emocje – nowi ochotnicy 3 PBOT na strzelnicy
-
Z mundurem w sercu – ochotnicy z Podkarpacia rozpoczęli szkolenie w 3 PBOTŻołnierze 12 WBOT walczą o dwie belkiPrezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał sztandar 20 Przemyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej
-
Orkiestra Reprezentacyjna WOT w Chicago: Muzyczny Ambasador Polski.PIERWSZE KROKI „Świętokrzyskich Terytorialsów”3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej na Akademii Ratowniczej SAREX-24 w Gorzycach
-
W drodze do Wielkiego Szlema Komandosa
Żołnierze z Pomorza górą! W XI Ćwierćmaratonie Komandosa, trzeciej z pięciu imprez zaliczanych do Wielkiego Szlema Komandosa, triumfowali st. kpr. Michał Pytlak z 7 Brygady Obrony Wybrzeża i st. mat Joanna Terefenko z Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Na mecie bi... -
Atak na masową skalę. Terytorialsi ćwiczyli z amerykańskimi żołnierzami
Zadanie? Ewakuacja oraz zaopatrzenie rannych po ataku terrorystycznym z wykorzystaniem zasad medycyny pola walki. Żołnierze z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej ćwiczyli pod okiem amerykańskich instruktorów. Podczas szkolenia terytorialsi musieli pokazać, że potrafią skutecznie działać mimo presji czasu i stresu. -
Pegaz nad Europą
Myśliwce Rafale i podniebne transportowce francuskich sił powietrznych przez kilka dni ćwiczyły w Polsce, Szwecji i Chorwacji w ramach misji „Pégase ’25”. Była ona nie tylko demonstracją siły, lecz także świadectwem, że Francja jest w stanie błyskawicznie przybyć z pomocą swoim europejskim sojusznikom i wspólnie realizować różnego rodzaju operacje. -
ABRAMS, LEOPARD, MRAP COUGAR, HIMARS… Wystawa na Narodowym
Wystawa Sił Zbrojnych RP i polskiego przemysłu obronnego na błoniach stadionu PGE Narodowy została zorganizowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej jako impreza towarzysząca konferencji Defense24 Day. – Chcemy szczególnie promować polski sprzęt wojskowy, dlatego cieszy mnie ta zorganizowana po raz pierwszy wystawa – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. -
Walka pod napięciem
Poruszać się po transzejach, wyprzeć z nich przeciwnika, a w razie potrzeby bezpiecznie się z nich wycofać. Właśnie tego uczyli się ukraińscy żołnierze od instruktorów z Francji w ramach unijnej misji EUMAM. Reporterzy „Polski Zbrojnej” mieli szansę obserwować takie szkolenie na jednym z poligonów w naszym kraju. -
Bliżej wojska
Zaglądacie na nasze łamy, ale chcecie wiedzieć o nas coś więcej? Jak powstają nasze artykuły i filmy? Dla kogo je tworzymy? O tym wszystkim i o planach na przyszłość mówi Ewa Korsak, dyrektorka Wojskowego Instytutu Wydawniczego, która była gościem w podcaście „Na celowniku Navala”. Przy okazji zdradza, jak stawiała pierwsze kroki w dziennikarstwie. Obejrzyjcie koniecznie! -
GROM walczy na Bałtyku
Odkrywamy przed wami emocje, jakie budzą działania specjalsów na pełnym morzu. Jednostka porwana przez terrorystów – to początek wyzwań. Jak reagują na zagrożenie wojska specjalne? Jak wykonują swoje zadania operatorzy zespołu bojowego GROM i sternicy z grupy łodzi bojowych? Zapraszamy na Bałtyk.
-
Kolejne K9 dla zawiszakówCel: być gotowym do służby na granicyOsiemnastka specjalsów!Siła sojuszniczego działania
-
Bursztynowa Dywizja w akcjiPróba charakteru i test zdolności przywódczychMEWA MED w praktyceBastion energii
-
Żołnierze medycy - bohaterowie na pierwszej liniiBorsuki i Homary na błoniach PGE NarodowegoTrening celności, refleksu i współpracyGdy sekundy decydują o życiu
-
Od rekruta do operatoraBiel i czerwień – barwy dumyOstrzał z wodyFeniks zakończony. Pomoc trwa