-
Autonomiczny pojazd podwodny DriX służy do prowadzenia prac hydrograficznych. Jego misje mogą trwać nawet ponad tydzieńSprzętMierzy niespełna 8 m, ale wyposażeniem nie ustępuje okrętowi hydrograficznemu. Misje polegające na sondowaniu morskiego dna może prowadzić wspólnie z nim albo samodzielnie. Do tego jest odporny na kołysanie i potrafi pracować nieprzerwanie nawet przez dziesięć dni. Tak działa DriX, czyli autonomiczny pojazd nawodny z 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.
-
Wicepremier Kosiniak-Kamysz: Wszyscy jesteśmy dumni z żołnierzy Wojska Polskiego, bo tworzą najlepszą armię w EuropieArmiaWojsko Polskie jest najliczniejsze w Europie i coraz lepiej uzbrojone. Żołnierze tworzą z Polski fort nie do zdobycia – zapewniał premier Donald Tusk w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej, gdzie odbyły się uroczystości z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej. – Polska jest z was dumna – mówił do wojskowych wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
-
Dyżurne loty i treningi z Polakami. Brytyjczycy i Szwedzi na straży bezpieczeństwa północno-wschodniej flanki NATOMisjeSześć myśliwców Eurofighter Typhoon i 200 żołnierzy brytyjskich sił powietrznych od ponad miesiąca stacjonuje w Malborku. W ramach misji NATO pełnią tam służbę razem z załogami sześciu Gripenów i personelem naziemnym szwedzkich sił powietrznych. Sojusznicy już niejednokrotnie musieli podrywać maszyny do lotu, gdy do granic powietrznych państw Sojuszu zbliżał się niezidentyfikowany samolot.
-
Zwiększona obecność wojsk chorwackich w Polsce i ściślejsze kontakty firm zbrojeniowych obu państwPolitykaChcemy zacieśnić współpracę, szczególnie w przestrzeni militarnej i w zakresie budowy potencjału przemysłów zbrojeniowych – zadeklarowali w Warszawie wicepremierzy i ministrowie obrony Polski i Chorwacji: Władysław Kosiniak-Kamysz i Ivan Anušić. Oba państwa będą też wymieniać się doświadczeniami dotyczącymi użytkowania sprzętu wojskowego.
-
Jak skutki II wojny światowej ukształtowały teraźniejszość? Czy Polska może się cieszyć z 8 maja 1945 roku?HistoriaW wypadku Polski wielokrotnie akcentowano, że przecież Churchill i Roosevelt nie dali Stalinowi w Jałcie niczego, czego do tej pory nie miał. Natomiast w wypadku Azji nie da się tego powiedzieć. Tam Armii Czerwonej otwierano szeroko wrota, oferując terytoria, których Sowieci w danej chwili nie posiadali – podkreśla historyk prof. Jakub Polit.
-
Kształtem przypomina torpedę, a w działaniach – kamikadze. Poznajcie Głuptaka, czyli dron, który niszczy miny morskieSprzętTen niewielki pojazd bezzałogowy działa niczym kamikadze. Dzięki kumulacyjnemu ładunkowi Głuptak niszczy miny morskie – zarówno te unoszące się w toni, jak i te spoczywające na dnie, nawet jeśli są częściowo zagrzebane w mule. Z urządzeń, które opracowali polscy naukowcy, korzystają między innymi załogi niszczycieli min typu Kormoran II.
-
80 lat temu Niemcy podpisali akt bezwarunkowej kapitulacji. Mająca trwać tysiąc lat III Rzesza przeszła do historiiHistoriaWiosną 1945 roku współpracownicy Adolfa Hitlera próbowali negocjować separatystyczny pokój z zachodnimi aliantami. Jednak wówczas nie było już na to szans. 8 maja Niemcy zostali zmuszeni do podpisania aktu bezwarunkowej kapitulacji przed wszystkimi sojusznikami. Tak zakończyła się w Europie hekatomba, której świat nigdy wcześniej nie doświadczył.
-
Międzynarodowe manewry pod polskim dowództwem. Żołnierze z 18 Dywizji Zmechanizowanej będą ćwiczyć na poligonie w HohenfelsPoligonW Niemczech ruszają międzynarodowe manewry Combined Resolve 25-02. – Dowództwem szczebla nadrzędnego (HICOM) będzie sztab 18 Dywizji Zmechanizowanej wspierany przez żołnierzy jednostek „Żelaznej Dywizji” – mówi oficer prasowy por. Barbara Jóźwiak. Sojusznicy będą doskonalić umiejętności w zakresie działań bojowych, współpracy, interoperacyjności i gotowości bojowej.
-
Więcej wsparcia dla żołnierzy i nowoczesne podejście do służby – rząd przyjął nowelizację ustawy o obronie ojczyznyPrawoUsprawnienie rekrutacji, korzystne rozwiązania dla wojskowych wysyłanych na zagraniczne kursy oraz świadczenie motywacyjne dla żołnierzy niezawodowych – to niektóre ze zmian zaproponowanych w nowelizacji ustawy o obronie ojczyzny. Przedłożony przez ministra obrony narodowej projekt przyjęła we wtorek Rada Ministrów. Teraz dokument trafi do prac w parlamencie.
-
Francuskie siły powietrzne pokazały jedność z sojusznikami. W misji „Pégase ’25” wzięli udział m.in. Polacy, Finowie, ChorwaciPoligonMyśliwce Rafale i podniebne transportowce francuskich sił powietrznych przez kilka dni ćwiczyły w Polsce, Szwecji i Chorwacji w ramach misji „Pégase ’25”. Była ona nie tylko demonstracją siły, lecz także świadectwem, że Francja jest w stanie błyskawicznie przybyć z pomocą swoim europejskim sojusznikom i wspólnie realizować różnego rodzaju operacje.
-
Z OPM Ukwiał polska marynarka korzysta od ponad 25 lat. Najpierw wykorzystywały go załogi niszczycieli min, teraz trałowcówSprzętSłużą do identyfikacji i niszczenia min morskich, potrafią operować na głębokości 200 m, a w służbie pozostają już od ponad ćwierć wieku. Obecnie korzystają z nich załogi trałowców projektu 207 – ORP „Drużno” i ORP „Hańcza”. Oto Ukwiały – bezzałogowe pojazdy podwodne ROV opracowane przez Politechnikę Gdańską.
-
Polska inwestuje w rozbudowę nadmorskich systemów uderzeniowych. W planach utworzenie Brygady Rakietowej Marynarki WojennejArmiaNa Wybrzeżu powstanie Brygada Rakietowa Marynarki Wojennej – właśnie trwają prace nad jej sformowaniem. To następny etap wzmacniania nadbrzeżnych dywizjonów, które stanowią istotny element w natowskiej polityce odstraszania. I kolejny znak tego, że rola Bałtyku w geopolitycznych kalkulacjach znacząco wzrosła.
-
Wkrótce Wojsko Polskie otrzyma pierwsze śmigłowce AH-64D. Rozpocznie się „polski” etap szkolenia pilotów Apache’ówArmiaLatać Apache’em to prosta rzecz. Walczyć przy użyciu tej maszyny to zadanie o wiele bardziej skomplikowane – podkreśla płk pil. Krzysztof Kwiatkowski. Szef Oddziału Śmigłowcowego Lotnictwa Bojowego w Dowództwie Generalnym RSZ opowiada o tym, jak radzą sobie polscy piloci i technicy na szkoleniu w USA i jaką siłę na polu walki mają najlepsze śmigłowce na świecie.
-
Drony latające, jeżdżące i pływające to już codzienność na polu walki. Zapraszamy do serwisu „Bezzałogowce w Wojsku Polskim”SprzętPrzebieg wojny w Ukrainie pokazuje, że nie da się już opowiadać o współczesnym polu walki bez dużego rozdziału o bezzałogowcach. Skala ich zastosowania, cały czas zwiększająca się skuteczność i autonomiczność sprawiają, że ich rola będzie już tylko rosła. Wojsko Polskie dostrzega te tendencje i od wielu lat zwiększa swoje zasoby dronów.
Armia
Poligon
Na pomoc po katastrofiePoszukiwanie rozbitków, gaszenie pożarów na statkach, wydobywanie ofiar, które utknęły w zatopionych wrakach. Na Bałtyku właśnie rozpoczęły się ćwiczenia ratownicze „Dynamic Mercy ’25”. Biorą w nich udział polscy marynarze, lotnicy morscy, a także cywilne jednostki Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. |
Walka pod napięciemPoruszać się po transzejach, wyprzeć z nich przeciwnika, a w razie potrzeby bezpiecznie się z nich wycofać. Właśnie tego uczyli się ukraińscy żołnierze od instruktorów z Francji w ramach unijnej misji EUMAM. Reporterzy „Polski Zbrojnej” mieli szansę obserwować takie szkolenie na jednym z poligonów w naszym kraju. |
Podniebny Pegaz |
Poznać rakietowego Homara |
Medycyna na morzu |
Historia
Polska 1 Dywizja Pancerna zajęła WilhelmshavenW pierwszych dniach maja 1945 roku oddziały polskiej 1 Dywizji Pancernej tocząc zacięte walki, dotarły do zewnętrznego pierścienia umocnień Wilhelmshaven i rozpoczęły przygotowania do szturmu. Do ostatecznego ataku na największą bazę morską Kriegsmarine jednak nie doszło. Załoga Wilhelmshaven złożyła broń. Polakom poddały się m.in. dowództwo twierdzy i bazy. |
|
Społeczność
Wiedza na trudne czasyAby nie ulec przeciwnikowi, nie wystarczy silna armia. Do tego potrzeba też społeczeństwa złożonego z obywateli, którzy wiedzą, jak zachować się w kryzysowych sytuacjach. Nauka pierwszej pomocy medycznej w szkołach, szkolenia wojskowe dla ochotników, system obrony cywilnej, walka z dezinformacją i z cyberatakami… – to podstawy, które pozwalają budować odporność społeczną. |
Gdy sekundy decydują o życiuTo były trzy intensywne dni zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności udzielania pomocy poszkodowanym w zróżnicowanych warunkach i sytuacjach kryzysowych. W Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu odbyła się X Konferencja Naukowa „Systemy ratownicze a bezpieczeństwo cywilne i wojskowe”, w której wziął udział wojskowy i cywilny personel medyczny z różnych służb ratowniczych. |
Konstytucja – fundament dla pokoleń |
Polskie Siły Zbrojne – wciąż nieopowiedziana historia |
Zjednoczeni pod Biało-Czerwoną |
więcej w tym dziale
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta” |
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki |
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em |
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić |
więcej w tym dziale
Historyczne zwycięstwo Ukraińców w potyczce morsko-powietrznej |
Składy wysokiego ryzyka |
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie? |
Więcej polskiego trotylu dla USA |
więcej w tym dziale
Mistrzyni olimpijska najszybsza na BaliKpr. Aleksandra Mirosław po raz drugi w tym roku stanęła na najwyższym stopniu podium. Po zwycięstwie na V Zimowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych w Lucernie triumfowała w zawodach o Puchar Świata, które odbyły się na Bali. To 13. zwycięstwo mistrzyni olimpijskiej z Paryża w konkurencji wspinania na czas w prestiżowym cyklu. |
Spartakiadowe zmagania w Łasku628 żołnierzy z 18 drużyn walczyło o miejsca na podium w mistrzostwach związków taktycznych i centrów szkolenia podczas III Spartakiady Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W klasyfikacji drużynowej trzy z czterech zwycięstw odniosła Czarna Dywizja. Rywalizacja o medale w czterech dyscyplinach sportu odbyła się na obiektach 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. |
Pod żaglami – niepokonani z AMW |
Sport kształtuje mentalność |
Tuzin rekordów Wojska Polskiego w pływaniu |
aktualności MON
Wizyta ministra obrony Chorwacji
Żandarmi odznaczeni medalami za PKW OLIMP
Konfrontacje Sceniczne 2025 – Święto Słowa, Muzyki i Emocji
komentarz
Biznes czy dyplomacja?
polecamy
z jednostek
-
ORZEŁ SŁUŻBY PUBLICZNEJ 2025 przyznanyŻołnierze wojsk specjalnych szkolili żołnierzy 6MBOTKARABINEK MSBS GROT KOLEJNYM SYMBOLEM RADOMIA!
-
Żołnierz Centrum Szkolenia WOT zawalczy o pas mistrzowskiWyjątkowe obchody Tysiąclecia Korony Polskiej105 lat Muzeum Wojska Polskiego – historia, która trwa
-
PIORUN uderzył ponownie – tylko najsilniejsi przetrwali!Zanim nadejdzie ewakuacja – szkolenie CLS w ogniu realizmu6. Rajd Motocyklowy Weteranów wystartował!
-
TDF Crisis Management Seminar w DWOTWielkanocne spotkanie Ośrodka Reprezentacyjnego WOTŻołnierze Wojska Polskiego wspierają mieszkańców Pawłosiowa
-
Terytorialsi 5MBOT pokonali płonący tor napalmowyMundur zobowiązuje. Duma, która łączy pokolenia.Rusza 6. edycja Rajdu Motocyklowego Weteranów
-
Pegaz nad Europą
Myśliwce Rafale i podniebne transportowce francuskich sił powietrznych przez kilka dni ćwiczyły w Polsce, Szwecji i Chorwacji w ramach misji „Pégase ’25”. Była ona nie tylko demonstracją siły, lecz także świadectwem, że Francja jest w stanie błyskawicznie przybyć z pomocą swoim europejskim sojusznikom i wspólnie realizować różnego rodzaju operacje. -
ABRAMS, LEOPARD, MRAP COUGAR, HIMARS… Wystawa na Narodowym
Wystawa Sił Zbrojnych RP i polskiego przemysłu obronnego na błoniach stadionu PGE Narodowy została zorganizowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej jako impreza towarzysząca konferencji Defense24 Day. – Chcemy szczególnie promować polski sprzęt wojskowy, dlatego cieszy mnie ta zorganizowana po raz pierwszy wystawa – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. -
Walka pod napięciem
Poruszać się po transzejach, wyprzeć z nich przeciwnika, a w razie potrzeby bezpiecznie się z nich wycofać. Właśnie tego uczyli się ukraińscy żołnierze od instruktorów z Francji w ramach unijnej misji EUMAM. Reporterzy „Polski Zbrojnej” mieli szansę obserwować takie szkolenie na jednym z poligonów w naszym kraju. -
Wywieś flagę państwową! Cześć Biało-Czerwonej!
Na maszty w całym kraju podniesione zostały biało-czerwone flagi. Dziś bowiem upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. I przypominamy o ich poszanowaniu. Obchodzony 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiejto jedno z najmłodszy... -
Medycyna na morzu
Podczas patrolu lekka i szybka łódź motorowa dostaje się pod ostrzał dywersantów. Rany odnosi jeden z marynarzy. Poszkodowanego udaje się w krótkim czasie przewieźć na okręt. Tam zostaje mu udzielona pomoc – to zaledwie jeden z epizodów szkolenia z medycyny pola walki, które odbyło się na fregacie ORP „Gen. K. Pułaski”. -
Bliżej wojska
Zaglądacie na nasze łamy, ale chcecie wiedzieć o nas coś więcej? Jak powstają nasze artykuły i filmy? Dla kogo je tworzymy? O tym wszystkim i o planach na przyszłość mówi Ewa Korsak, dyrektorka Wojskowego Instytutu Wydawniczego, która była gościem w podcaście „Na celowniku Navala”. Przy okazji zdradza, jak stawiała pierwsze kroki w dziennikarstwie. Obejrzyjcie koniecznie! -
GROM walczy na Bałtyku
Odkrywamy przed wami emocje, jakie budzą działania specjalsów na pełnym morzu. Jednostka porwana przez terrorystów – to początek wyzwań. Jak reagują na zagrożenie wojska specjalne? Jak wykonują swoje zadania operatorzy zespołu bojowego GROM i sternicy z grupy łodzi bojowych? Zapraszamy na Bałtyk.
-
Borsuki i Homary na błoniach PGE NarodowegoTrening celności, refleksu i współpracyGdy sekundy decydują o życiuOd rekruta do operatora
-
Biel i czerwień – barwy dumyOstrzał z wodyFeniks zakończony. Pomoc trwaSu-22, czyli cztery dekady w siłach powietrznych
-
Tak świętowaliśmy Tysiąclecie Korony PolskiejSERE – więcej niż przetrwanieAlarm! Atak terrorystyczny w porcie wojennym!Jak się bronić i być bezpiecznym
-
Cały czas na posterunkuZmechanizowani łączą siły z marynarzamiOpanować kryzys„Trójki” na strzelnicy